Anne with an E

Kısa sürede büyük bir izleyici kitlesi kazanan dizi, çocuk karakterler üzerinden LGBT savunuculuğu yapıyor.
Anne with an E

 

"Anne with an E," 2017-2019 yılları arasında yayınlanmış ve Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery'nin "Anne of Green Gables" (Yeşil Yıllar) romanından uyarlanmış bir televizyon dizisidir. Dizi, Netflix tarafından yayınlanmış ve büyük bir izleyici kitlesi kazanmıştır.

Dizi, baş karakter olan yetim Anne Shirley'in hikayesini anlatmaktadır. Anne, Marilla ve Matthew Cuthbert çiftinin yanına gelir. Aslında çift, bir erkek evlat edinmek istemişken yanlışlıkla Anne'i alırlar. Anne, hayalperest, zeki ve enerjik bir kızdır. Hikayede, Anne'in yeni hayatına adapte olma çabaları, arkadaşlıkları, öğrenme süreçleri ve çeşitli maceraları işlenir.

"Anne with an E" dizisinde LGBT temaları alenen işlenmiştir. Dizi, orijinal "Anne of Green Gables" romanından uyarlanmış olmasına rağmen, bazı karakterlerin eşcinsel olduklarını “keşfetmelerine” odaklanır.

2.sezonun 7.bölümünde Anne, arkadaşı Diana Berry ve Cole, Diana'nın büyük teyzesi Josephine'in evinde düzenlenen bir etkinliğe katılırlar. Bu etkinliğin, erkek gibi giyinmiş kadınların ve kadın gibi giyinmiş, ağır makyajlı erkeklerin bulunduğu bir "queer ortamı" olduğu ortaya çıkar. Etkinliğin düzenlenme amacı, Josephine'in merhum "partneri" Gertrude adındaki bir kadının anısını onurlandırmaktır.

Etrafına bakan Anne, Diana'ya şöyle haykırır: "Ne kadar şaşırtıcı bir grup insan, değil mi?" Anne gibi korunaklı bir genç kız, 1908'de travesti kadın ve erkeklerle gerçekten karşılaşsaydı, şoke olur ve muhtemelen dehşete düşerdi. Ancak dizide, genç kızın bu durumu büyük bir coşkuyla karşıladığı gösterilir. 

Josephine Teyze'nin yatak odasında geçen bir sahnede Anne, Josephine'in komodininin üzerinde bir roman görür. Gertrude bir yıl önce, vefatından evvel bu kitabı okumuştur. Josephine, Gertrude'un kitaplarının "tam bıraktığı yerde durduğunu" söyler. Anne bu yorumun ima ettiği temayı anlar ve sonra aydınlanmış bir şekilde, "Bir anlamda evliyim derken demek istediğiniz buydu" der. "Evet," diye yanıtlar Josephine.

Teyzesinin Gertrude ile olan eşcinsel ilişkisini keşfettiğinde şaşkınlığa uğrayan Diana, Anne'e iki kadın arasındaki aşk ilişkisinin "doğal olmadığını" söyler.

Ancak arkadaşları Cole, kısa süre sonra Diana'nın aklını çeler ve eşcinsel ilişkileri normalleştirmeye çalışır. "Eğer teyzen hayatını kırık, kusurlu ya da doğal olmadığını düşünerek yaşadıysa ve bir gün bunun doğru olmadığını fark etmesini sağlayan biriyle tanıştıysa onun adına mutlu olmamız gerekmez mi?" Dizinin bu ve benzeri söylemleri çocuklar üzerinden ele alması, ideolojinin kirli yüzünü göstermesi bakımından son derece önemlidir. 

Cole daha sonra Josephine Teyze'ye onlar gibi eşcinsel olduğunu düşündüğünü itiraf eder. Josephine ona "Önünde neşe dolu bir hayat var" der.

Ve eğer bölümün “eşcinsellik iyidir” mesajını kaçırdıysanız, Anne’in şu cümlesini iyi anlamak gerekiyor: "Sevdiğin bir insanla geçirdiğin bir hayatta nasıl yanlış bir şey olabilir?" 

Dizide Anne karakterinin bir sahnede evliliğin çok sıkıcı olduğunu, karı-koca denmesinin ise yanlış olduğunu, hayat arkadaşı veya partner (cinsiyet belirtmeyen kelimeler) kelimelerinin kullanılmasının daha doğru olacağını söylemesi LGBT ideolojisinin öğreti olarak izleyicilere aktarılması anlamını taşımaktadır. Çocuk karakterler üzerinden LGBT savunuculuğu sergilen bu ve benzeri yapımlar son derece tehlikelidir. 

Bunların yanı sıra, dizide feminist literatüre göndermeler, gazetecilik ve matbaa tarihine atıflar bulunur. Anne karakterinin kasabada herkesin düşünüş biçimini değiştirmesi de son derece çarpıcıdır.