Ailem Robotlara Karşı

LGBT karakterlere yer veren animasyon filmi, lezbiyen ilişkileri normalleştirmeyi hedefliyor.
Ailem Robotlara Karşı

 

"Ailem Robotlara Karşı" (The Mitchells vs. The Machines), 2021 yapımı bir Amerikan animasyon filmidir. Sony Pictures Animation tarafından yapılmış olan film, Netflix platformunda yayınlanmaktadır.

Baş karakter Katie üniversiteye gitme planları yaparken, ailesi onunla daha fazla vakit geçirmek ve bağ kurmak amacıyla bir aile yolculuğuna çıkmayı teklif eder. Ancak bu sıradan yolculuk, dünyayı ele geçiren ve insanları öteki boyuta götürmeye çalışan kötü niyetli yapay zeka robotlarının istilasıyla altüst olur.

Filmin LGBT teması, Katie'nin kıyafetinde bulunan gökkuşağı rozeti ve filmdeki iki sahneyle vurgulanır. Katie'nin filmografisinin girişinde yer alan ve hızlı geçen bir sahnede "Chloe Chang, Benimle Çıkar mısın?" başlıklı bir çıkma teklifi videosu görülür.

Filmde Katie'nin eşcinselliğini teyit eder nitelikte bir sahne daha yer almaktadır. Bu sahnede Katie ailesiyle görüntülü sohbet ederken, annesi Linda, Katie'nin kız arkadaşı Jade ile ilişkisi hakkında sorular sorar. Bu replik, Katie'nin lezbiyen ya da biseksüel olduğunu açıkça belirtir. Film, Türkçe dublaj ve Türkçe altyazı seçenekleriyle yayınlandığında, "Jade ile ilişkiniz resmiyet kazandı mı?" repliği, Türkçe dublajda "Jade ile aranız iyi mi?" şeklinde çevrilirken, Türkçe altyazıda "Jade ile birlikte misiniz?" şeklinde çevrilmektedir.

Netflix, başlangıçta filmi Türkiye'de +13 yaş sınırıyla yayınlarken, sonradan karar değiştirerek +18 yaş sınırı ile yayınlamaya başlamıştır.