Agents of S.H.I.E.L.D. (Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.)

2013 yılında yayınlanmaya başlayan Marvel yapımı Agents of S.H.I.E.L.D. televizyon dizisi, LGBT karakterlere ve eşcinsel ilişkilere yer veriyor.
Agents of S.H.I.E.L.D. (Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.)

 

Agents of S.H.I.E.L.D. (Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.), Marvel Comics evreninde geçen bir televizyon dizisidir. 2013 yılında ABC kanalında yayınlanmaya başlamış ve 7 sezon boyunca devam etmiştir. 

Dizi, dünyayı tehdit eden süper güçlere ve olaylara karşı savaşan S.H.I.E.L.D (Stratejik Evrensel Haberalma, Lojistik ve Savunma Departmanı/Strategic Homeland Intervention, Enforcement, and Logistics Division) adında bir ajan örgütünün ajanları ve çalışanları üzerine odaklanmaktadır. 

LGBT Teması

Dizide, LGBT karakterlere ve eşcinsel ilişkilere açıkça yer verilmiştir. 

3. sezonda Joey Gutierrez (Juan Pablo Raba) karakteri, Marvel Sinematik Evreni’ndeki (kısaca MCU) ilk açık eşcinsel karakter olarak tanıtılır.

İlk olarak 2015 yılında Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. dizisinde tanıtılan Gutierrez, balık yağı hapları yoluyla Terrigen Mist'e kazara maruz kalması sonucu metali manipüle etme gücüne sahip olduğunu fark eder, ancak güçlerini kontrol etmekte zorlanır. Bu onu S.H.I.E.L.D.'ın radarına sokar ve sonunda Gutierrez'i korumaya, eğitmeye ve işe almaya karar verirler. Gutierrez’in cinsel meyli ise sosyal medya faaliyetlerinden haberdar olan Bobbi Morse (Adrianne Palicki) tarafından ortaya çıkarılır. 

Eşcinsellik
Eşcinselliğini açıkça yaşadığını söyleyen Joey Gutierrez

Gutierrez cinsel meylini saklamak yerine onu açıkça yaşamaya nasıl başladığını anlatır.

Ancak Gutierrez sonunda S.H.I.E.L.D.'ın kendisine göre olmadığına karar verir ve dizide altı kez göründükten sonra diziden ayrılır.

6. sezonda Marcus Benson (Barry Shabaka Henley) karakteri bir başka açık eşcinsel karakter olarak tanıtılır. Benson, S.H.I.E.L.D. için çalışan bir bilim adamıdır ve aynı zamanda Deniz Feneri ekibinin bir üyesidir. Benson bir sahnede Thomas adında bir adamla evli olduğundan bahseder.

Eşcinsel
Eşcinsel evlilik yaptığını söyleyen Marcus Benson