2004 yapımı Büyük İskender filminde biseksüel tasviri

Büyük İskender'i biseksüel olarak tasvir eden Warner Bros yapımı Alexander filmi, LGBT'nin temsil edildiği filmler arasında yer alıyor.
2004 yapımı Büyük İskender filminde biseksüel tasviri

 

"Büyük İskender" (Alexander) filmi, 2004 yılında çıkan ve Büyük İskender'in hayatını konu alan bir tarihi epik drama filmidir. Film, Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılmıştır.

Film, Büyük İskender'in (Makedonyalı İskender) yaşamını, askeri zaferlerini ve imparatorluk kurma çabalarını anlatır. Colin Farrell, Büyük İskender'i canlandırırken, Angelina Jolie, Val Kilmer, Jared Leto, Rosario Dawson gibi oyuncular da önemli rollerde yer almıştır.

İskender'in cinsel yönelimine odaklanan ve onun en iyi arkadaşı Hephaestion ile olan yakın ilişkisine atıfta bulunan bazı sahneler içermesi nedeniyle film, LGBT temalarıyla ilgili spekülasyonlara neden olmuştur. İskender, filmde hem kadınlarla hem de erkeklerle ilişki kuran bir kişi olarak gösterilmiş, yani biseksüel olarak tasvir edilmiştir. Tarihi gerçeklikleri bile çarpıtacak cüreti kendinde bulması bakımından LGBT ideolojisinin temsiliyeti yoğun bir şekilde bu yapımda da gözlenmektedir. 

LGBT
Alexander filminde Büyük İskender biseksüel olarak gösteriliyor.