Yeni Zelanda okulları için yayınlanan cinsiyet politikası kılavuzu, çocuklar için en iyi yaklaşım modeli olarak 'dikkatli bekleyişi' önerdi

Yeni Zelanda okulları için “Öğrenciler ve Sosyal Cinsiyet Değişimi: Cinsiyet Kimliği Politikası Kılavuzu'' başlıklı yeni bir politika rehberi, cinsiyet karmaşası yaşayan çocuklar için 'dikkatli bekleyiş' yaklaşımının benimsenmesini öneriyor.
Yeni Zelanda okulları için yayınlanan cinsiyet politikası kılavuzu, çocuklar için en iyi yaklaşım modeli olarak 'dikkatli bekleyişi' önerdi


Kaynak: scoop.co.nz
Erişim tarihi: 07.05.2024

Yeni Zelanda okulları için “Öğrenciler ve Sosyal Cinsiyet Değişimi: Cinsiyet Kimliği Politikası Kılavuzu'' başlıklı yeni bir politika rehberi ülke genelindeki okullara e-posta ile gönderildi. Söz konusu kılavuz, vicdan ve inanç özgürlüğü konusunda soruları olan insanları destekleyen bir hayır kurumu olan Ethos tarafından hazırlandı.

Hukuk ve politika alanında deneyimli olan CEO Alex Penk, Ethos'un geçen yıl kurulmasından bu yana, cinsiyet konusunda kafa karışıklığı yaşayan çocuklara en iyi şekilde nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında sorular soran çok sayıda ebeveyn ve okulun kendileriyle temasa geçtiğini söyledi.

Penk: "Bu durum bizi, okulları ve ebeveynleri sosyal cinsiyet değişimini (cinsiyet değiştirme ameliyatları öncesinde kişinin sosyal yaşamda karşı cinsten gibi görünmesini sağlayan her türlü uygulama) soran çocuklara bakarken yasa kapsamındaki seçenekleri hakkında bilgilendirmek için bir politika rehberi oluşturmaya yöneltti." dedi.

Penk: "Ayrıca, bu yaklaşıma karşı uluslararası endişeler ve kanıtlar artarken, tüm okullara sunulan kılavuzlarda ve kaynaklarda cinsiyet değiştirme uygulamalarının teşvik edilmesinden endişe duyduk. Araştırmalar, sosyal cinsiyet değişiminin, cinsiyet sorgulamasının devam etmesine neden olan aktif bir müdahale olduğunu ve bunun ergenlik engelleyicilere ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde cinsiyet değiştirme ameliyatı gibi tıbbi müdahalelere başvurmaya yol açabileceğini gösteriyor. Okulların “dikkatli bekleyiş” uygulamasının öğrencilerle ilgilenmek ve onları güvende tutmak için meşru ve yasal bir politika olduğunu ve bu gibi daha dikkatli ve gelişimsel olarak bilgilendirilmiş yaklaşımların artık İsveç, Finlandiya ve İngiltere gibi ülkelerde en iyi uygulama olduğunu bilmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Politika rehberimiz, aralarında bir kraliyet danışmanının da bulunduğu üst düzey tıp ve hukuk uzmanları tarafından incelendi. Bu rehberin doğru ve sağlam olduğundan ve çocuklar için daha iyi uzun vadeli sağlık sonuçlarına yol açacağından eminiz." dedi.

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı, ilaçların güvenliği ve araştırma yöntemleri ve etiği konularında araştırma geçmişine sahip bir tıbbi epidemiyolog olan Profesör Charlotte Paul: "Ethos tarafından üretilen politika rehberi, okullara cinsiyetle ilgili sıkıntıları veya cinsiyet karmaşası olan çocuklara karşı nasıl saygılı ve dikkatli bir bekleme yaklaşımı izleyebileceklerini göstermektedir. Bu okulların, Cass raporunun bulgularına uygun olarak sosyal cinsiyet değişimi konusunda temkinli bir yaklaşım benimsemelerine olanak tanımaktadır." dedi.

Waikato Üniversitesi'nde eğitim alanında kıdemli bir öğretim görevlisi olan Dr. Melissa Derby ise şunları söyledi: "Ethos'un politika rehberi, okulların cinsiyetleri hakkında kafa karışıklığı yaşayan çocuklara karşı 'dikkatli bekleyiş' yaklaşımını benimsemelerini öneren güçlendirici bir araçtır. Bu araç, okulları sosyal cinsiyet değişimiyle ilgili politika ve uygulamaların merkezine yerleştirmeye teşvik ederek, bu süreçte okulların tüm çocukların güvenliğini ve refahını koruma görevlerini yerine getirmelerini sağlamaktadır."