Yeni Zelanda’da ilkokullardan 'toplumsal cinsiyet ideolojisinin' kaldırılması çağrısı

Doğu Auckland'lı bir ebeveyn, Yeni Zelanda okullarında tartışmalı toplumsal cinsiyet ideolojisini benimseyen cinsel eğitim kılavuzlarının muhafaza edilmesine şiddetle karşı çıkıyor.
Yeni Zelanda’da ilkokullardan 'toplumsal cinsiyet ideolojisinin' kaldırılması çağrısı


Kaynak: times.co.nz
Erişim tarihi: 17.05.2024
Yayınlanma tarihi: 17.05.2024

Doğu Auckland'lı bir ebeveyn, Mental Health Foundation (MHF-Ruh Sağlığı Vakfı)'nın Hükümete Yeni Zelanda okullarındaki tartışmalı ilişkiler ve cinsellik kılavuzunu muhafaza etme çağrısına şiddetle karşı çıkıyor.

Eğitim Bakanlığı okullara Yeni Zelanda Müfredatı’nın bir parçası olan cinsel eğitimin hazırlanmasına ve sunulmasına yardımcı olmak için kılavuzlar sağlamıştı.

2020 Eğitim Bakanlığı kılavuzunda, 1-8 yaş arası öğrencilere yönelik ilişkiler ve cinsellik eğitimine (RSE) ilişkin olarak, okulların "cinsiyet kalıp yargılarını ve varsayımlarını" sorgulamaya teşvik edildiği belirtiliyor.

İlkokul öğrencilerine yönelik kılavuzda lezbiyen, gey, biseksüel, queer, interseks ve trans gibi farklı "kimliklerin" tanınması ve desteklenmesi öneriliyor. 

Ayrıca, öğrencilerin "önerilen öğrenme hedefleri" arasında, gençlerin ergenlik dönemine girmesini engelleyen "hormon engelleyicilerin rolü de dahil olmak üzere ergenlik dönemindeki değişimleri göz önünde bulundurabilmeleri" gerektiğini belirten bir bölüm bulunuyor.

The Times, geçen yılın sonlarında Eğitim Bakanı Erica Stanford'un ofisiyle temasa geçerek RSE yönergelerinin ne zaman kaldırılacağı ve yerine ne konulacağı konusunda bilgi almak istemiş ancak bir yanıt alamamıştı.

Toplumsal cinsiyet
Katherine Chua, Yeni Zelanda okullarında toplumsal cinsiyet ideolojisini benimseyen cinsel eğitim kılavuzlarına karşı çıkıyor.

Şimdi ise MHF, insanlardan Hükümeti toplumsal cinsiyet ideolojisi içeren RSE yönergelerini korumaya çağıran bir açık mektubu imzalamaya davet ediyor. Mektup, 26 ruh sağlığı ve LGBT destekçisi kuruluşun imzasını taşıyor ve 17 Mayıs'taki Pembe Gömlek Günü'ne kadar çevrim içi olarak halkın imzasına açık olacak. Daha sonra mektup, Stanford'a gönderilecek.

Doğu Aucklandlı ebeveyn Katherine Chua, RSE kılavuzunun muhafaza edilmesine karşı çıkıyor. Chua, kılavuz ilkelerin beş yaşından itibaren çocuklara tüm insanların bir “cinsiyet kimliği” olduğunu öğretmeyi önerdiğini söylüyor.

"Bu yaş grubundaki çocuklar henüz “cinsiyet sabitliği” kavramını, yani insanların cinsiyetinin değişmediğini anlamazlar. Dolayısıyla, bu tür bir eğitim çocukların doğal gelişimini engeller. Bir sınıf ortamında, bir çocuk kendini karşı cinsiyet olarak tanımlarsa, sadece o çocuk değil, sınıftaki diğer tüm çocuklar da öğretmenler tarafından bu yanlışı kabul etmeye yönlendirilebilir."

"Family First NZ tarafından kısa süre önce yaptırılan bir anket, katılımcıların yüzde 69'unun ilkokullarda toplumsal cinsiyet ideolojisinin öğretilmesine karşı olduğunu göstermiştir. Sadece muhafazakâr dindarlar değil, çok çeşitli kesimlerden insanlar bu tür bir eğitime karşı çıkmaktadır. ‘Resist Gender Education’, dindar, dindar olmayan, lezbiyen, heteroseksüel, siyasi yelpazenin farklı kesimlerinden, mevcut ve eski öğretmenlerden, ebeveynlerden ve ebeveyn olmayanlardan oluşan geniş bir gönüllü grubudur. [Bu gönüllü grubu] Cinsiyet kimliği ideolojisi olmaksızın kaliteli cinsel eğitim verilmesini desteklediklerini belirten açık mektuplarına imza atılmasını istiyor."