Yeni yasa tasarısı çocuklara yönelik cinsiyet değiştirme uygulamalarına yasak getiriyor

ABD Wisconsin Senatosu, reşit olmayan çocuklara ergenlik engelleyici ilaçlar ve karşı cinsiyet hormonları verilmesini ve cinsiyet değiştirme ameliyatı yapılmasını engelleyecek yeni bir tasarıyı onayladı.
Yeni yasa tasarısı çocuklara yönelik cinsiyet değiştirme uygulamalarına yasak getiriyor

 

Erişim tarihi:18.12.2023

Kaynak: dcenquirer.com

 

Senatörler reşit olmayan çocuklar için karşı cinsiyet hormonları ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yasaklayarak cinsiyet değişimi konusunda yeni bir düzenleme getiriyor.

Wisconsin Senatosu, doktorların reşit olmayan çocuklara ergenlik engelleyici ilaçlar ve karşı cinsiyet hormonları vermesini ve transseksüel ameliyatları yapmasını engelleyecek yeni bir tasarıyı onayladı. Demokrat Vali Tony Evers tasarıyı veto edeceğini söyledi.

Tasarı, kız çocuklarının ve kadınların sporlarda esasen erkek olan trans kadınlarla yarışmasını yasaklayan diğer iki tasarıyla birlikte 12 Ekim'de eyalet meclisinde kabul edildi. Milwaukee Journal Sentinel'in haberine göre, eyalet senatosu iki spor yasa tasarısı için bir karara varmadı, ancak 18 yaşın altındaki çocukların cinsiyet değiştirmek için hormon tedavisi almalarını ve transseksüel ameliyatı olmalarını engelleyen bir yasayı kabul etti. 

Associated Press'e göre Evers, bir mitingde söz konusu tasarılar hakkında "Her birini veto edeceğiz" şeklinde yorum yaptı. "Kızgın olduğunuz için burada olduğunuzu ve bunu durdurmak istediğinizi biliyorum ve bunu durduracaksınız ve ben de durdurmanıza yardımcı olacağım," dedi.

Cinsiyet değiştirme
Demokrat Vali Tony Evers, reşit olmayanların cinsiyet değiştirme uygulamaları ile tıbbileştirilmesini önleyen kararı veto edeceğini söyledi.

Yasa tasarısı, bir doktorun "bir çocuğun vücudunu biyolojik cinsiyetiyle uyumsuz olacak şekilde değiştirmek amacıyla" karşı cinsiyet hormonları ve ergenlik engelleyiciler "uygulamasını ya da [bunlar için] sevk yapmasını" yasaklıyor. Ayrıca, bunlar kısırlaştırma ile sonuçlanabileceği için doktorların reşit olmayan bir çocuğun cinsiyetini değiştirmek amacıyla "vazektomi (erkeklerde doğurganlığı kalıcı olarak önlemek amacıyla yapılan cerrahi bir prosedür),  histerektomi (rahmin alınması), ooferektomi (kadınlarda yumurtalıkların cerrahi olarak alınması), metoidioplasti (cinsel organların dış görünüşünü ve işlevselliğini değiştirmeyi amaçlayan işlem), orşiektomi  (testislerin ve skrotumun alınması), penektomi (penisin tamamı veya bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması), falloplasti (bir penis oluşturmak için vücudun başka bir yerinden doku nakli) ve vajinoplasti (vajina oluşturma veya yeniden şekillendirme)" gibi ameliyatlar yapmasını da yasaklıyor.

Yasa tasarısına göre, eğer bir doktor yasaya uymazsa, eyalet tıp kurulu bu doktorun çalışma lisansını iptal etme yetkisine sahip olacak ve tasarı ayrıca kurulun gelecekte bu doktorun lisansını tekrar yenilemesini de engelleyecek. Cumhuriyetçiler daha önce Evers'in tutumunu yeniden gözden geçireceğini umduklarını söylemişti.

Cap Times'a göre Evers, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, sözde "trans çocuklarla" uğraşan yasaları desteklemeye niyeti olmadığını belirterek, konuyla ilgili tartışmayı "aptalca bir mesele" olarak nitelendirmişti.