Yaş sınırı belirleme tartışmaları devam ederken, 5 yaş altı onlarca çocuk transseksüel servisine yönlendirildi

İngiltere'de, okul öncesi çağdaki 70'ten fazla çocuğun cinsiyet uyumsuzluğu yaşadıkları iddiasıyla transseksüel kliniklere yönlendirilmesi geniş çaplı tartışmalara yol açtı.
Yaş sınırı belirleme tartışmaları devam ederken, 5 yaş altı onlarca çocuk transseksüel servisine yönlendirildi

 

Erişim tarihi: 29.12.2023

Kaynak: dailymail.co.uk

 

İngiltere'de üç ve dört yaşlarında 70'ten fazla çocuğun tartışmalı transseksüel kliniği "Cinsiyet Kimliği Geliştirme Servisi"ne (GIDS) gönderildiği ortaya çıktı. Resmi rakamlara göre, okul öncesi çağındaki bu çocuklar, son on yılda GIDS'e yönlendirilen altı yaş ve altındaki 382 çocuk arasındaydı. Kampanyacılar, çocukların bu kadar genç yaşta psikolojik değerlendirme için doktorlar veya ebeveynler tarafından asla böyle yönlendirilmemesi gerektiğini söylüyor. Sağlık Hizmeti yöneticileri, daha küçük çocukların karşı cins olarak adlandırılmak istediklerinde sağlık görevlileriyle düzgün bir iletişim kuramayacakları gerekçesiyle en az yedi yaş sınırı getirmeyi düşünüyor.

NHS (National Health Service - Ulusal Sağlık Hizmeti) tarafından hazırlanan yeni bir istişare raporunda, küçük erkek çocukların kız çocuklarının kıyafetlerine ya da oyuncaklarına ilgi göstermesinin ya da tam tersinin 'oldukça yaygın' olduğu ve 'genellikle cinsiyet hoşnutsuzluğunun göstergesi olmadığı' kabul ediliyor.

Bu karar, danışman çocuk doktoru Dr. Hilary Cass'ın gençlere yönelik transseksüel hizmetlerine ilişkin kapsamlı tavsiyelerde bulunması beklenen raporundan önce geldi. Cass tarafından daha önce yapılan bir çalışma, GIDS'in kapatılma kararı almasına yol açmıştı. Kuzey Londra'daki Tavistock and Portman NHS Foundation Trust tarafından 1989'dan bu yana işletilen GIDS kliniğinde sevkler için alt yaş sınırı yoktu.

Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch'un çocuklara yanlış bedende doğabileceklerini öğretmenin zararlı olduğunu açıklamasını takiben, hükümet de okullarda tartışmalı cinsiyet ideolojisinin yayılmasını durdurmaya çalışıyor.

Vakıf tarafından üretilen istatistikler, son on yılda kliniğe sevk edilen gençlerin sayısında şaşırtıcı bir artış gösteriyor; 2010-11'de 136 olan sayı 2021-22'de 3.585'e yükselmiş görünüyor. Diğer ayrıntılar, bu süre zarfında üç yaşındaki 12 çocuğun yanı sıra dört yaşında 61 çocuğun, beş yaşında 140 çocuğun ve altı yaşında 169 çocuğun kliniğe sevk edildiğini gösteriyor.

GIDS'i yürüten NHS kuruluşu, üç yaşındaki hiçbir çocuğun 'tedavi' görmeyeceğini, personelin normalde destek ve tavsiye sağlamak için ebeveynlerle 'tek seferlik bir görüşme' yaptığını öne sürdü. Ancak eski sağlık bakanı Jackie Doyle-Price dün gece kliniğe ateş püskürerek şunları söyledi: "Üç yaşındaki çocukları asla kabul etmemeleri gerekirdi! Çocukların çocuk olmalarına izin verilmesi yönünde net bir mesaj verilmelidir. Bırakın oynasınlar ve hayal güçlerini kullansınlar.’’ Doyle-Price, GIDS ile ilgili sorunun bir kısmının, sadece doktorlar değil aktivist grupların çocukları yönlendirmesi olduğunu ekledi.

Cinsiyet değişimi
Tartışmalı GIDS cinsiyet kliniğine üç ve dört yaşlarında 70'ten fazla çocuğun cinsiyet değişimi için yönlendirildiği tespit edildi.

Transseksüel Trend kampanya grubundan Stephanie Davies-Arai şunları söyledi: “Çocukların cinsiyet kliniklerine ihtiyacı yok. Ne yazık ki, bazı ebeveynler çocuklarının 'yanlış vücutta doğmuş' olabileceğinden ve profesyonel yardıma ihtiyaç duyabileceğinden endişe duymaktadır. Bu, tamamen normal çocukluk gelişim aşamaları hakkında hiçbir bilgisi olmayan trans aktivistler tarafından öne sürülmüştür.” Davies-Arai, yeni belirlenen asgari yaşın yedi olmasının bir gelişme gibi görülebileceğini söyledi, ancak şu uyarıda bulundu: “Sorun şu ki, bu yaşa kadar ebeveynler çocuklarını yıllarca etki altına almış olabilir, bu nedenle çocuk kliniğe gerçekten karşı cins olduğuna tamamen ikna olmuş olarak gelir. Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, ebeveynlere çocuklarının gelecekte hormonlara ya da ameliyata ihtiyaç duymadan oldukları gibi mutlu olmalarını desteklemenin yolları konusunda tavsiyelerde bulunabilecek tüm NHS sağlık uzmanları için mantıklı bir eğitimdir.”

Öğrencilerin sınıfta isimlerini ve üniformalarını değiştirmelerine izin verilmesine karşı önde gelen kampanyacılardan biri olan muhafazakar milletvekili Nick Fletcher, ebeveynlerin kliniğin kullandığı tedavi yaklaşımlarından haberi olmamasının 'trajik' olduğunu söyledi. “Toplumsal cinsiyet ideolojisinin NHS'yi nasıl bu kadar güçlü bir şekilde ele geçirdiğini anlayamadık bile. Yeni yılda bu konuya dikkat çekmemiz gerekiyor. NHS'miz ideoloji ile değil, bilim ve kanıtlarla yönlendirilmelidir.”

Tavistock'tan bir sözcü şunları söyledi: “GIDS, aileler için psikolojik değerlendirme, tedavi ve destek sağlamaktadır, bu nedenle fiziksel müdahalelere maruz kalanlara ilişkin rakamlar veremiyoruz. Ergenlik öncesi gençlerde cinsiyet kimliği gelişiminin sonucu belirsizdir ve bu nedenle 'tedavi' sağlanmamaktadır. Çoğu zaman destek ve tavsiye sağlamak için ebeveynler/bakıcılarla tek seferlik bir görüşme yapılır.”

Bu ayın başlarında NHS tarafından yayınlanan yeni servise ilişkin istişare raporunda, bazı kişilerin yaşının yetersiz olmasının 'gereksiz ve uygunsuz sevklerin yapılmasına' neden olduğunu düşündüğü belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verilmişti: “Örneğin, karşı cinse ait kıyafetlere veya oyuncaklara ilgi göstermenin ya da daha yaygın olarak karşı cinsle ilişkilendirilen davranışlar sergilemenin çocuklukta oldukça yaygın bir davranış olduğunu ve genellikle cinsiyet uyumsuzluğunun göstergesi olmadığını biliyoruz.”

Bir NHS İngiltere sözcüsü şunları söyledi: 'NHS İngiltere, cinsiyetle ilgili sorunlar yaşayabilecek çocukların hizmet servislerine uygun şekilde ulaşmasını ve önümüzdeki yıl hayata geçecek olan yeni cinsiyet servisine yalnızca yaşlarına uygun yönlendirmelerin yapılmasını sağlamak için asgari yaşın yükseltilmesi konusunda istişarelerde bulunuyor." Ayrı bir istişarenin parçası olarak NHS İngiltere, yeni çocuk cinsiyet servisinin 16 yaşın altındaki çocuklara ergenlik engelleyicilerin kullanımı da dahil olmak üzere rutin olarak herhangi bir tıbbi müdahale sağlayamayacağını önermiştir.