Yargıçlar, cinsiyet karmaşası yaşayan çocukları “onaylamayan” ebeveynlerin uygunluğunu sorgulamaya yönlendiriliyor

Kaliforniya'da çocuk istismarı ve ihmali davalarına bakan yargıçlara LGBT konulu zorunlu eğitim veriliyor ve çocuklarının 'cinsiyet kimliklerine' itiraz eden ebeveynlerin velayetini sorgulamaları tavsiye ediliyor.
Yargıçlar, cinsiyet karmaşası yaşayan çocukları “onaylamayan” ebeveynlerin uygunluğunu sorgulamaya yönlendiriliyor


Kaynak: dailycaller.com
Erişim tarihi: 29.03.2024

Kaliforniya'da çocuk istismarı ve ihmali davalarına bakan yargıçların LGBT konularında bir eğitim almaları gerekiyor ve bu da onları, çocuklarının tercih ettikleri zamirlere itiraz eden ebeveynlerin velayete sahip olup olamayacaklarını değerlendirmeye itiyor. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Kendi cinsiyetinden olmadığını iddia eden kişiler, kendilerinden karşı cinsiyete ait veya cinsiyetsiz zamirlerle söz edilmesini talep eder.)

Daily Caller haber sitesinin bir kamu kayıtları talebi aracılığıyla elde ettiği Haziran 2023 tarihli sunuma göre, Kaliforniya Yargı Konseyi'nin çocuk bağımlılığı davalarına bakan hakimlere yılda iki kez sunduğu "LGBT Hususları" başlıklı eğitimi, yargıçlara gençlerin cinsiyet beyanlarını nasıl ele alacakları konusunda talimat veriyor ve yargıçlara "LGBT üyesi gençlerin evde, okulda ve diğer ortamlarda akranlarının/yetişkinlerin önyargılı veya bilgisiz tutumları veya davranışları nedeniyle zarar görme riski altında olabileceğinin farkında olmalarını" tavsiye ediyor. 

Söz konusu sunum, LGBT’li gençler arasındaki ruh sağlığı sorunlarına ilişkin istatistiklere atıfta bulunduktan ve yargıçları ebeveynler tarafından "belirli bir nedeni" olmayan "fiziksel veya duygusal istismar" konusunda dikkatli olmaları konusunda uyardıktan sonra yargıçlara çözmeleri için üç varsayımsal senaryo sunuyor.

Senaryolardan biri yargıçlardan, bir erkek ismi olan Marco ismiyle adlandırılmak ve karşı cins hormon ilaçları kullanmak isteyen koruyucu ailedeki kızı için erkek cinsiyet zamirlerinin kullanılmasına dini itirazlarını dile getiren ve çocuğunu geri alma talebinde bulunan bir annenin davasını nasıl ele alacaklarını düşünmeleri isteniyor. Raporda annenin alkol bağımlılığından kurtulduğu, bir işte çalıştığı ve sabit bir konut edindiği belirtiliyor.

Slaytta, "Anne, dini ve kültürü gereği çocuğuna 'Marco' diyemeyeceğini veya erkek zamirlerini kullanamayacağını söylüyor ve çocuğun koruyucu ailedeki diğer gençlerden olumsuz etkilendiğine inanıyor" deniyor. "Annenin avukatı çocuğun anneye iadesini savunacağını ve çocuğun tercih ettiği zamir ve ismin kullanılmasına itiraz edeceğini belirtiyor. Çocuk duruşmada hazır bulunuyor. Duruşmayı nasıl yönetiyorsunuz? Hangi emirleri veriyorsunuz?" ifadeleri yer alıyor.

Yargı Konseyi sözcüsü Daily Caller haber sitesine yaptığı açıklamada, sunumun "çocuk bağımlılığı görevine yeni başlayan veya geri dönen yargı görevlileri için yılda 2 kez sunulan daha büyük bir programın bir bölümü" olduğunu söyledi. Sözcü, çocuk bağımlılığı davalarına bakan hakimlerin eyalet yasaları uyarınca bu eğitimi almaları gerektiğini doğruladı. (Çocuk bağımlılığı davaları, bir çocuğun yasal korunma veya refahının, ebeveynlerinin ihmali, istismarı veya kaybı gibi sebeplerle tehlikeye girdiği durumlarda devreye girer. Bu tür davalarda mahkeme, genellikle çocuğun refahı ve güvenliği için nerede yaşaması gerektiğine karar verir.)

LGBT hakları
Kaliforniya'da çocuk istismarı ve ihmali davalarına bakan yargıçlara LGBT konulu zorunlu eğitim veriliyor ve çocuklarının "cinsiyet kimliklerine" itiraz eden ebeveynlerin velayetini sorgulamaları tavsiye ediliyor.

Eyalet yasama organının 2013 yılında değiştirdiği yasa uyarınca bağımlılık hakimlerinin lezbiyen, gey, biseksüel ve trans gençlere yeterli bakım sağlamaya ilişkin kültürel yeterlilik, duyarlılık ve en iyi uygulamalar konusunda eğitim almaları zorunlu.

Bir slaytta "Cinsel sağlık, tüm gençler için cinsel cinsel yönelim ve cinsiyet konusunda farkındalık geliştirmeyi içerir" deniyor. Bir diğerinde ise LGBT’li gençlerin intihara teşebbüs etme olasılığının 4 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.

Araştırmalar ise bir çocuğun karşı cins olduğu yönündeki iddialarını onaylamanın o çocuğun ruh sağlığında iyileşme sağlamadığını gösteriyor. (Konuyla ilgili bilimsel araştırmalara ve makalelere buradan ulaşabilirsiniz.)

Eğitimde hâkimlerin yapabileceği beş somut eylem sıralanıyor: duruşmaları travmaya duyarlı bir şekilde yürütmek, mahkeme salonundaki görünür göstergeleri dikkate almak, gencin talep ettiği adı ve cinsiyeti kullanmak, Departmanın gençlerin talep ettikleri adı ve cinsiyeti kullanması konusunda ısrarcı olmak ve nazik olmak.

Eğitimde yer alan bir başka senaryoda, kız olduğunu iddia eden ve "Jasmine" adını kullanan 16 yaşındaki bir erkek çocuğunun okula gitmeyi ve teyzesinin kurallarına uymayı reddetmesi, uyuşturucu kullanması ve kendine zarar vermesi (kendini kesmesi) nedeniyle teyzesinin yanından kaçtığı ve Kısa Süreli Yatılı Tedavi Programına (STRTP) yerleştirildiği anlatılıyor.

Senaryo: "STRTP, Jasmine'i başlangıçta kızların kaldığı bir yurda yerleştirmiş, ancak diğer kızlar rahatsız olduğu için onu yeniden erkeklerin kaldığı yurda yerleştirmiştir. Küçük kızın avukatı ise Jasmine'in erkekler yurdunda depresyona girdiğini ve korktuğunu ve zorbalığa maruz kaldığını söylüyor. Jasmine'in kızlar yurduna geri dönmesi için STRTP'ye emir vermenizi istiyor. Ne emir vereceksiniz?" şeklinde aktarılıyor.

Amerika'da dini ifade özgürlüğünü ve aile değerlerini savunan bir hukuk kuruluşu olan Alliance Defending Freedom'ın kıdemli avukatı ve Ebeveyn Hakları Merkezi Direktörü Kate Anderson, Daily Caller haber sitesine verdiği demeçte, halkın yargıçların yasa hakkında doğru bilgi aldığından emin olması gerektiğini söyledi. Anderson: "Ebeveyn hakları, ifade özgürlüğü ve din özgürlüğü, her hâkimin hassas bir bağımlılık davasının ya da önüne gelen başka bir davanın özel gerçeklerini değerlendirirken koruması gereken temel anayasal haklardır." dedi. "Başka yerlerde bu önemli haklara karşı aktif olarak savunuculuk yapan grupların kapalı kapılar ardında hakimlere eğitim vermesi son derece endişe vericidir." diye ekledi.

Daily Caller haber sitesi, daha önce Santa Cruz İlçesi Yüksek Mahkemesi'nin Mayıs 2023'te hakimleri, zamirleri etkili bir şekilde kullanma ve mahkeme salonunda "cinsiyet kimliği" konusunu ele alma konusunda eğitmek üzere bir aktivisti ağırladığını bildirmişti. Benzer şekilde Ohio Yüksek Mahkemesi de bir aktivist grubun hakimlere yönelik olarak gençlerin transseksüellik beyanlarını onaylamayı teşvik eden ve çocukların dört yaşına geldiklerinde cinsiyetlerine ilişkin "istikrarlı bir algıya" sahip olmalarını öneren bir eğitim konferansını koordine etmişti.

Eylül 2023'te Demokrat Partili Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, eyalet yasama meclisi tarafından kabul edilen ve mahkemelerin velayet anlaşmazlıklarında bir ebeveynin çocuğunun “cinsiyet ifadesini” onaylayıp onaylamadığını dikkate almasını gerektiren tasarıyı veto etmişti. Newsom, mahkemelerin mevcut yasa uyarınca zaten bir çocuğun sağlığını, güvenliğini ve refahını göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtmiş ve bunun ebeveynin onayını içerdiğini söylemişti.