Yardım kuruluşu çalışanı, kuruluşun çocukları trans anlatısı ile kandırma ve istismar etme riski taşıdığını söyleyerek görevinden ayrıldı

Çocuk istismarının önlenmesine yönelik bir yardım kuruluşunda 30 yılı aşkın bir süredir gönüllü olarak çalışan Julia Marshall, kuruluşun LGBT aktivisti Stonewall grubu tarafından tamamen ele geçirildiği uyarısında bulundu.
Yardım kuruluşu çalışanı, kuruluşun çocukları trans anlatısı ile kandırma ve istismar etme riski taşıdığını söyleyerek görevinden ayrıldı


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 22.04.2024

Bir NSPCC (Çocuklara Yönelik İstismarın Önlenmesi Derneği) muhbiri, yardım kuruluşunun transgender ideolojisiyle çocukları kandırma ve istismar etme riski taşıdığını söyleyerek görevinden ayrıldı. Kuruluşta 30 yılı aşkın bir süredir gönüllü olarak çalışan Julia Marshall, kuruluşun LGBT aktivisti Stonewall grubu tarafından tamamen ele geçirildiği uyarısında bulundu.

62 yaşındaki kadın, kendisine ve diğer okul gönüllülerine, toplantı ve atölye çalışmaları sırasında ilkokul çağındaki çocuklara “cinsiyet zamirlerini” sormalarının istendiğini söyledi. Ayrıca, NSPCC'nin kuruluş amacı olan “çocukları fiziksel ve cinsel istismara karşı korumakla” hiçbir ilgisi olmamasına rağmen çocukların “cinsiyet seçimlerini” teşvik etmek için baskı altında tutulduklarını söyledi.

Eski bir polis memuru ve üç çocuk annesi olan Marshall, hikayesini kamuoyuna duyurmak için The Telegraph gazetesinin Planet Normal isimli podcast'i ile temasa geçti. Kendisi görünürdeki yön değişikliğine karşı konuştuğu için dışlandığını söylüyor.

Büyük bir tehlike işareti

Marshall: "Bu istek büyük bir tehlike işaretiydi. Bunun bir güvenlik riski olduğunu nasıl göremezsiniz, diye düşündüm." dedi. Bu karar, çocukların cinsiyet değiştirmesine izin verilmesine ilişkin kanıtların sallantılı temeller üzerine inşa edildiğini ortaya koyan Cass incelemesinin bu ay yayınlanması da dahil olmak üzere, toplumsal cinsiyet ideolojisine karşı giderek artan bir tepkinin ortasında geldi.

Geçtiğimiz hafta İskoçya'daki Ulusal Sağlık Servisi (NHS) de İngiltere'yi takip ederek çocuklara ergenliği engelleyici ilaçların rutin olarak verilmesini askıya aldı. Çocukların cinsiyet değiştirmesine izin verilmesi için yoğun bir kampanya yürüten Stonewall, Cass raporunun yayınlanmasının ardından hükümet, BBC ve resmi işbirliği yaptığı çok sayıda diğer kuruluş tarafından da uzaklaştırıldı.

1990'ların başından beri NSPCC için bağış toplayan Marshall, 2012 yılında çocukların istismar vakalarını fark etmelerini ve bildirmelerini sağlamayı amaçlayan "Ses Ver, Güvende Kal" mesajını iletmeye yardımcı olan düzenli bir okul ziyaretçisi oldu. "Çocuklara kendilerine ve birbirlerine sahip çıkmaları için cesaret vererek gerçekten iyi bir iş yaptığımızı hissettim. Birkaç kez, atölye çalışmalarımızdan sonra çocukların istismarı bildirmek için öne çıktıklarını öğrendik. Bu bana büyük bir memnuniyet verdi." dedi. Marshall'ın endişeleri ise ilk olarak 2019 yılında, Hertfordshire'daki amirinin e-postalarında cinsiyet zamirlerini kullanmaya başladığını fark etmesiyle ortaya çıktı. Marshall, "Onunla bu konuda uzun bir konuşma yaptım. Bize kapsayıcılığı göstermenin önemli olduğunun söylendiğini belirtti."

Pandemi sırasında atölye çalışmalarına ara verildi ve 2022 yazında, gönüllülerden okullara geri dönmeden önce tazeleme eğitimi almaları istendi.

LGBT
Yardım kuruluşunda 30 yılı aşkın bir süredir gönüllü olarak çalışan Julia Marshall, kuruluşun LGBT aktivisti Stonewall grubu tarafından tamamen ele geçirildiği uyarısında bulundu.

Çok farklı bir organizasyon

Marshall ve yaklaşık 15 kişi Welwyn Garden City'deki bir üniversite kampüsünde bir sınıfa katıldı ve burada "bildiğinden çok farklı bir NSPCC" ile karşılaştı. "Zamirler ve sözde ‘trans çocuklar’ üzerine bir oturum düzenlediler. Şaşırmıştım çünkü 11 yaş altı ilkokul çocuklarından bahsediyorduk. 'Neler oluyor?’ dedim. Kendimi gerçekten bir uzaylı gibi hissettim. Herkes 'Hayır, bu normal bir şey' diyordu. Ben de 'Bir hayır kurumu olarak bunun bir güvenlik riski olduğunu nasıl göremezsiniz?" dedim. Bana tepkileri 'Çok tuhafsın' oldu."

Marshall'ın anlattıkları, yardım kuruluşunda cinsiyet ve ilgili konularda yaşanan bir dizi skandalın ardından geldi. Geçtiğimiz yıl, NSPCC çatısı altında yer alan Childline da trans lobisinin ebeveynlerden gizli olarak tehlikeli tedavileri teşvik etmek amacıyla web sitesini ele geçirmesine izin vermekle suçlanmıştı. Yardım kuruluşunun ev sahipliği yaptığı sohbet odalarında üçüncü şahıslar tarafından yayınlanan mesajlarda 14 yaşından küçük kız çocuklarına göğüs bağlama uygulamaları ve ergenlik engelleyici ilaçlar tavsiye ediliyordu.

Eğitim oturumları sırasında, NSPCC personeline çoğu insanın kendilerini tamamen heteroseksüel ya da tamamen gey olarak görmedikleri yönünde yanlış bilgiler de veriliyordu. 2022 eğitim oturumunun ardından Marshall, konuyu bölgesel ve yerel amirleriyle tartışmaya çalıştığını ancak cevap alamadığını söyledi. "O aşamada, web sitelerinde [trans tavsiyelerini] görmemiştim, ama sonra baktım ve gerçekten kafayı yediklerini düşündüm. Artık bu hayır kurumu için çalışamayacağımı düşündüm. Stonewall tarafından tamamen ele geçirilmişti."

Marshall, NSPCC'nin üst düzey yetkililerine uzun bir e-posta göndererek, yardım kuruluşunun web sitesinde çocuklara yönelik tehlikeli tavsiyeler olduğunu belirttiğini ancak hiçbir zaman yanıt alamadığını söyledi. Son Cass incelemesi hakkında da konuşan Marshall: "İşte siyah ve beyaz. İstifa ettiğimde söylediğim her şey bu raporda destekleniyor. Bu büyük bir uyarı alarmı olmalı." dedi.

Uyarı alarmı

Bu ay NSPCC İcra Kurulu Başkanı Sir Peter Wanless görevinden ayrıldığını açıkladı.

Bir NSPCC sözcüsü, kuruluşun Stonewall ile resmi bir ortaklığı olmadığını, ancak yeterince temsil edilmeyen topluluklardan haber almak için bu grupla etkileşime girildiğini söyledi. Sözcü: "NSPCC olarak, çocuklar ve gençler için güvenli bir alan olmaktan gurur duyuyoruz - bu ister istismarı ifşa ederken onlara destek olmak isterse de endişeleri için dinleyici bir kulak sağlamak olsun. Çocukları tam olarak destekleyebilmek için, kendilerini rahat ve korunmuş hissetmelerini sağlayacak, yargılayıcı olmayan bir alan yaratmalıyız - bu da eğitimlerimizde ele alınan bir konudur. Bir çocuğun tercih ettiği zamirleri kullanmak gibi basit bir şey, genç bir kişinin dinlendiğini ve saygı duyulduğunu hissetmesinin bir yoludur. Julia'ya yardım kuruluşunda gönüllü olarak geçirdiği yıllar için ve desteklediği gençlerin hayatlarını kaçınılmaz olarak değiştirdiği için teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.