World Netball, transseksüel sporcuların uluslararası düzeyde yarışmasını yasakladı

Netbol sporunun dünya çapındaki yönetim organı olan World Netball, yeni yayınladığı katılım ve kapsayıcılık politikası kapsamında transseksüel oyuncuları uluslararası müsabakalardan derhal geçerli olmak üzere men etti.
World Netball, transseksüel sporcuların uluslararası düzeyde yarışmasını yasakladı


Kaynak: independent.co.uk
Erişim tarihi: 09.04.2024

Netbol sporunun dünya çapındaki yönetim organı olan World Netball, yeni yayınladığı katılım ve kapsayıcılık politikası kapsamında transseksüel oyuncuları uluslararası müsabakalardan derhal geçerli olmak üzere men etti. Geleneksel olarak ve uluslararası düzeyde bir kadın sporu olan netbolun küresel yönetim organı, politikayı yayınlamadan önce uzun bir istişare sürecinden geçtiğini söyledi. BBC'nin kısa süre önce yaptığı bir anket, elit sporcu kadınların çoğunluğunun biyolojik cinsiyeti erkek olan trans sporcuların kadın kategorilerinde yarışmasından rahatsız olduğunu ortaya koymuştu.

World Netball'dan yapılan açıklamada: "Bilimin detaylı bir şekilde incelenmesi ve uzmanlar ve üyelerle yapılan istişarelerin ardından, uluslararası düzeyde kadın netbolunun cinsiyetten etkilenen bir faaliyet olduğu ve sporumuzun bu seviyesinde adalet ve güvenliği sağlamak için bir politikaya ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir." denildi. Açıklamanın devamında: "World Netball, dayandığı araştırmanın sağlam olduğuna ve hepsinin hakemli dergilerde yayınlanmış ve dünya çapında çok sayıda farklı araştırma grubundan gelen birçok araştırmayı içerdiğine inanmaktadır." denildi.

Trans sporcu
World Netball, trans sporcuların uluslararası düzeyde yarışmasını yasakladı.

Kriket, bisiklet, atletizm, yüzme ve satrancın küresel yönetim organları da son birkaç yıl içinde elit kadın yarışmalarında transseksüel sporcular için katılım kurallarını daha sıkı hale getirdi. Ancak netbol politikası sadece uluslararası müsabakalarla sınırlı. Dolayısıyla World Netball, ulusal yönetim organlarının katılım kurallarını başka faktörlere dayandırmaya karar vermeleri halinde söz konusu yönergeleri değiştirmeyi veya hatta uygulamamayı seçebileceklerini ifade ediyor.

Transseksüellerin kadın sporuna dahil edilmesini eleştirenler, erkek ergenliğinden geçmenin esas cinsiyeti erkek olan trans sporculara cinsiyet değiştirme sürecinin azaltamadığı büyük bir kas-iskelet avantajı sağladığını söylüyor. LGBT savunucusu gruplar ise, esasen erkek olan trans kadınları kadın kategorisine dahil etmemenin ayrımcılık anlamına geldiğini savunuyor. World Netball ise söz konusu politikayı yıllık olarak gözden geçireceğini ifade ederek: "World Netball kanıta dayalı veriler üzerinden karar verme konusunda kararlıdır ve politikanın unsurlarıyla ilgili ortaya çıkan kanıtları değerlendirmeyi taahhüt eder. Buna, yayınlanan ve politikanın resmi olarak gözden geçirilmesini sağlayacak olan yüksek kaliteli araştırmalar da dahildir." açıklamasında bulunuyor.