Washington'daki yasa tasarısı 'trans çocuklara' ebeveyn izni olmadan tıbbi müdahale yapılmasına izin veriyor

Amerika'nın Washington Eyaletinde Meclisten geçen yasa tasarısı, 'trans çocukların' söylemleriyle hareket ederek ailelerinden habersiz bir şekilde sığınma evlerinde kalmalarına ve cinsiyet değiştirmelerine müsaade ediyor.
Washington'daki yasa tasarısı 'trans çocuklara' ebeveyn izni olmadan tıbbi müdahale yapılmasına izin veriyor

 

Erişim tarihi: 12.05.2023

Kaynak: nypost.com

 

Washington Eyaletinde ebeveynlerin belirli durumlarda çocuklarının tıbbi bakımına müdahale etme haklarını ellerinden alacak bir yasa tasarısı Meclis'ten geçerek Vali Jay Inslee tarafından imzalanma yolunu girdi.

"Gençlerin desteklenmesine ilişkin yasa" ya da Senato Yasa Tasarısı 5599, ailelerinden kaçan gençleri barındıran evlerin "ebeveyn izni olmadan gençleri barındırmasına" izin veriyor. Ayrıca, "eğer bunun için zorlayıcı bir neden varsa, ki buna koruma kapsamında sağlık hizmetleri başvurusu yapan bir genç de dahildir", ev sahiplerinin çocukların nerede olduğu ya da tıbbi müdahale görüp görmedikleri konusunda ebeveynleri bilgilendirmeleri gerekmiyor.

Tasarıya göre, "koruma kapsamında sağlık hizmetleri", reşit olmayan çocuklar için cinsiyet disforisini (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) tedavi etmek üzere bir doktor tarafından reçete edilen her şeyi kapsayan cinsiyet değiştirme uygulamalarını içeriyor. Tasarıda, türlü transseksüellik etiketlerini üstlenen gençlere "cinsiyet değiştirme uygulamaları için reçete yazılabilir" ifadesi yer alıyor.

Reşit olmayan sözde "trans çocuklara" yönelik cinsiyet değiştirme uygulamaları, tipik olarak ergenlik engelleyici ilaçları, karşı cinsiyet hormonlarını ve transseksüel ameliyatlarını içeriyor. Tasarı kapsamında hangi hizmetlerin onaylanacağı belli değil.

Tasarı kapsamında, sığınma evleri ebeveynlerle iletişime geçmek yerine Washington Çocuk, Gençlik ve Aile Bakanlığı (DCYF) ile iletişime geçebilecek.

Bu evlerde kalan çocukların ebeveynlerine haber verilmemesinin bir diğer "zorlayıcı nedeninin", "ebeveyn veya yasal vasiye haber verilmesinin reşit olmayan kişiyi istismar veya ihmale maruz bırakacağını gösteren koşullar" olduğu ifade ediliyor.

trans çocuk
Yasa tasarısı, trans olduğunu söyleyen çocukları aile evlerinden uzaklaştırıyor.

Muhalefet, "Bir ebeveynin görevi çocuğunu korumaktır, bu tasarı ebeveynlerin bu yeteneğini elinden alıyor... Cinsiyeti hayal gücüne bırakıyor. Bu tasarı çocukların kaçırılmasını yasallaştırıyor, reşit olmayanların barındırılmasına izin veriyor ve bizi birlikten ayırıyor." ifadeleri ile tasarıyı "çocuk istismarı" olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

Eyalet Senatosu Cumhuriyetçi Lideri John Braun, tasarıyı ebeveyn haklarına saldırdığı gerekçesiyle eleştirdi. Braun, "[Tasarının] yapacağı tek şey, -gençlerin hayatlarını değiştirecek kritik kararlar almak için algılama ve muhakeme yeteneğinden yoksun oldukları bir dönemde, savunmasız çocuklar ile ebeveynlerinin arasını açarak onlara zarar vermek olacaktır" dedi. "Ebeveyn çocuğun neden kaçtığını bile bilmeyebilir ve çaresiz bir arayış içinde kolluk kuvvetlerini ya da diğer grupları devreye sokabilir... Tüm bunlar olurken, neler olabileceğine dair en kötüsünü hayal ederek duygusal bir kabus yaşayabilir."

Diğer eyaletler de Kaliforniya gibi ebeveynlerin haklarını kısıtlayacak yasalar çıkarmayı düşünüyor. Bazı eleştirmenler yasa tasarısını "devlet onaylı adam kaçırma" ile suçluyor.

Mart ayında Kaliforniya, şu anda Eyalet Senatosu'nda incelenmekte olan, öğrencilerin okul danışmanlarının onayı ile ebeveyn izni olmadan bir grup evine kabul edilmesini öngören bir yasa tasarısı sundu. Tasarı aleyhinde ifade veren bir danışman, "Bu tasarının bir sonucunun trans olduğunu söyleyen çocukların aile evinden uzaklaştırılması olacağı açıktır" dedi.