Vatikan'ın gerçekleştirdiği Dünya Çocuk Günü kutlamalarında bir drag queen çocuklar için dans etti

Carmine De Rosa isimli bir drag queen, Papa Francis'in geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği ilk Dünya Çocuk Günü kutlamalarının açılışında resmi sanatçılardan biri olarak sahne aldı.
Vatikan'ın gerçekleştirdiği Dünya Çocuk Günü kutlamalarında bir drag queen çocuklar için dans etti


Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 29.05.2024

Carmine De Rosa isimli bir drag queen (makyaj, peruk ve gösterişli kadın kıyafetleri kullanarak kadınları abartılı şekilde taklit eden erkek) 25 Mayıs'ta düzenlenen Dünya Çocuk Günü kutlamalarının açılışında resmi sanatçılardan biri olarak sahne aldı. De Rosa, drag olarak birden fazla kıyafet giyerek bir kadın kılığında performans gösterdi.

Katolikler, Papa Francis'in geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği ilk Dünya Çocuk Günü kutlamalarında bir erkek drag queen’in küçük çocuklar için drag dansı yapmasının ardından dehşete düştüklerini ifade ettiler. 

Salerno doğumlu Carmine De Rosa isimli drag queen, resmi sanatçı olarak sahne aldığı kutlamalar esnasında kartondan yapılmış müstehcen kostümler de kullandı.

Söz konusu gösteri, günün ilerleyen saatlerinde Papa Francis'in dünyanın dört bir yanından gelen binlerce küçük çocukla bir araya geldiği Roma Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleşti. Yakası dekolteli pembe bir elbise giyen De Rosa, Dünya Çocuk Gününe katılmaya davet edilmekten duyduğu heyecanı dile getirdi. De Rosa'nın performansını değerlendiren ABD eski Papalık Elçisi Başpiskopos Carlo Maria Viganó, De Rosa'nın uluslararası etkinliğe dahil edilmesinin Vatikan'ın LGBT ideolojisine verdiği desteği gösterdiğini belirtti ve İncil'den alıntı yaparak kararı sert bir dille eleştirdi. 

De Rosa ise gelen tepkilere rağmen programı savundu. Sosyal medya platformu TikTok'ta paylaştığı yazıda: "Çocukların yüzlerini gülümsetmek benim görevimdi ve bunu başardım" dedi. LifeSite haber sitesi, De Rosa'nın etkinlikteki resmi statüsü hakkında bilgi almak için Dünya Çocuk Günü basın ofisiyle temasa geçti ancak bir yanıt alamadı. De Rosa ise resmi olarak davet edildiğini belirterek: "Bu etkinliğe, gerçekleştirdiğim gösteri türü ve profesyonellik nedeniyle çağrıldığımı belirtmek isterim." dedi. De Rosa daha önce düzenli olarak İtalyan kanalı RAI için de sahne almıştı. Bununla birlikte Katolik Kilisesi'nde, çocukların ilk kez kutsal ekmeği (Komünyon) aldığı dini törenden sonra düzenlenen kutlama partileri olarak bilinen “İlk Komünyon” partileri de dahil olmak üzere çeşitli etkinliklere katıldı. Bu etkinliklerde müstehcen bir şekilde dans ederek ve neredeyse her zaman kadın kostümleri giyip kırmızı ruj sürerek gösterilerini gerçekleştirdi.

LGBT
Papa Francis'in düzenlediği ilk Dünya Çocuk Günü kutlamalarının açılışında bir drag queen'in performans sergilemesi tepkilere neden oldu.

Dünya Çocuk Günü etkinliği kapsamında yaklaşık 100 ülkeden küçük çocuklar Roma'da bir araya geldi. Papa Francis, iki gün süren buluşmanın ilk gününde Olimpiyat Stadyumunda çocuklarla bir araya geldi ve ikinci gün Aziz Petrus Meydanında düzenlenen Trinity Pazar Ayinini yönetti. Papa Francis tarafından geçen yıl 8 Aralık'ta Angelus ayini sırasında duyurulan bu özel gün, Papa'nın çocukları ilgilendiren etkinliklerde görünür bir şekilde yer almak şeklinde belirlediği baskın ve güncel bir temayı devam ettirmek için oluşturuldu. Dünya Çocuk Günü etkinliklerinden önce de Francis, Roma çevresindeki cemaatlere bir dizi habersiz ziyarette bulunarak yerel çocuklarla bir araya geldi ve ilmihal tarzı toplantılar düzenledi.

Papa'nın etkinliklerde - ister haftalık ayinlerde, ister uluslararası gezilerde olsun - çocuklara gösterdiği ilgi alışılmadık bir durum değil ancak Francis'in son yedi aydaki papalığı özellikle çocuklara yönelik etkinliklere odaklandı. Papa Francis'in kararına göre Dünya Çocuk Gününün artık düzenli bir etkinlik haline getirilmesi ve bir sonraki etkinliğin Eylül 2026'da yapılması öngörülüyor. Bu etkinliğin, 16 ila 35 yaş arasındakiler için birkaç yılda bir düzenlenen Dünya Gençlik Gününe benzer bir etkinlik olması amaçlanıyor.