Uzmanlar çocukların ebeveyn izni olmadan cinsiyet değiştirmesine izin veren yeni yasa konusunda uyarıyor

İspanya'nın yeni yasası, 12 yaşından küçük çocukların ebeveyn izni olmadan hakim izniyle yasal olarak cinsiyet değiştirmesine izin veriyor.
Uzmanlar çocukların ebeveyn izni olmadan cinsiyet değiştirmesine izin veren yeni yasa konusunda uyarıyor

 

Erişim tarihi: 15.05.2023

Kaynak: Fox News

 

Bir klinik psikolog, İspanya'da kısa süre önce kabul edilen ve 12 yaşından küçük bireylerin yasal olarak cinsiyetlerini değiştirmelerine izin veren bir yasa tasarısının olası "beklenmedik sonuçları" konusunda endişelerini dile getirdi.

İspanyol kanun koyucular kısa bir süre önce, 12-14 yaş arasındaki çocukların ailelerinin görüşleri önemli olmaksızın bir hakimin izniyle yasal cinsiyetlerini değiştirmelerine izin veren bir yasa çıkardı. 14-16 yaş arasındakiler ise bunu psikolojik veya başka bir tıbbi değerlendirme olmaksızın yapabilecek ancak yine de ebeveynlerinin iznine ihtiyaç duyacak.

Yeni yasa uyarınca 16 yaşından büyük herkes, ebeveynlerinin rızasına bakılmaksızın yasal olarak cinsiyetini değiştirebilecek.

Cinsiyet değiştirme
İspanya'nın yeni yasası, 12 yaşından küçük çocukların ebeveyn izni olmadan cinsiyet değiştirmesine izin veriyor.

Berkeley, California'da klinik psikoloji alanında çalışan Dr. Erica Anderson, Fox News Digital'e verdiği demeçte "Bu oldukça genç bir yaş.” diyerek yasa tasarısını eleştirdi. 40 yıllık mesleki deneyime sahip Anderson, "Birçok gencin cinsel ve cinsiyet azınlığı etiketleriyle ilgili heyecana kapılmasından ve kendileri hakkında kalıcı olmayabilecek fikirleri benimsemesinden endişe duyuyorum" dedi. Gençlerin kendi kararlarını verebilmek için bu tür etiketleri kullanacaklarından endişe ediyor.

Anderson, İspanya'daki yasa ile Birleşik Krallık Parlamentosu'nun geçen ay engellediği İskoçya'daki benzer bir yasa arasında paralellikler kurdu. The Guardian'a göre transseksüellerle ilgili tartışmalı anlaşmazlık, İskoçya'nın ilk bakanı Nicola Sturgeon'un bu ayki ani ayrılışına katkıda bulunan bir faktördü. Mevzuatı savunmasına rağmen Sturgeon, yaygın bir öfkeye yol açan bir tecavüz vakasının ardından transseksüel kadınların (yani esas cinsiyeti erkek olanların) kadın cezaevlerine girmesine izin verilmesiyle ilgili bir anlaşmazlığa karıştı.

Anderson, çocukların erken yaşta transseksüelliğe itildikleri yönündeki endişelerini dile getirdi ve bunun "bazı beklenmedik sonuçlara" yol açabileceği uyarısında bulundu.