Üst düzey bir akademisyen, transseksüellik hakkındaki görüşleri nedeniyle araştırmasını yayınlamayı reddeden British Medical Journal'ı ifşa etti

British Medical Journal adlı hakemli tıp dergisi, trans tartışmalarıyla ilgili görüşleri nedeniyle üst düzey akademisyenlerin araştırmalarını reddetmesi üzerine bilimi terk etmekle suçlandı.
Üst düzey bir akademisyen, transseksüellik hakkındaki görüşleri nedeniyle araştırmasını yayınlamayı reddeden British Medical Journal'ı ifşa etti


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 27.05.2024

British Medical Journal (BMJ) adlı hakemli tıp dergisi, trans tartışmalarıyla ilgili görüşleri nedeniyle üst düzey akademisyenlerin araştırmalarını reddetmesi üzerine bilimi terk etmekle suçlandı.

Araştırmacılardan birinin makalesi, “önyargılı” olduğu ve Harry Potter serisinin yazarı JK Rowling'in toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştiren görüşlerini destekleyici bir tweet attığı gerekçesiyle reddedildi. Bir diğerinin araştırması ise, hakkında yazılan bir öğrenci makalesine dayanarak araştırmacıyı “transfobik” olmakla suçlayan BMJ çalışanları tarafından çevrim dışı hale getirildi. Her iki akademisyen de Bilgi Edinme Özgürlüğü talebinin ardından BMJ çalışanlarının e-postalarındaki tartışmalara ulaştı.

Oxford Üniversitesi sosyologlarından Dr. Michael Biggs, Birleşik Krallık'taki resmi transseksüel sayısının (262.000), kafa karıştırıcı bir şekilde ifade edilen bir nüfus sayımı sorusu nedeniyle güvenilmez olduğunu öne sürdüğü makalesi nedeniyle kara listeye alındı. Biggs, İngilizceyi ana dili olarak konuşmayan çok sayıda kişinin  “Kendinizi ‘tanımladığınız’ cinsiyet ile doğumda kayıtlı cinsiyetiniz (esas cinsiyet) aynı mı?” sorusuna “hayır” cevabı verdiğini söyledi. 

BMJ çalışanlarının e-postalarında, Dr. Biggs'in yazısının transları eğitimsiz olarak gösterdiği ve nüfus sayımındaki soruyu anlayamadıklarını ima ettiği iddia edildi. E-postalarda ayrıca, 2018 yılında bir öğrenci gazetesinin Dr. Biggs hakkında translarla ilgili eleştirel görüşler içeren bir tweet attığını iddia etmesinin ardından Dr. Biggs’in “transfobik olarak bilinmesi” konusundaki endişeler de ortaya konuldu. Dr. Biggs ise bazı dergi editörlerinin bir makalenin doğru olup olmadığını değil, “dezavantajlı veya ezilen azınlıklara” yardımcı olup olmadığını önemsediğini söyledi.

Transseksüel
BMJ, trans eleştirel görüşleri nedeniyle Dr. John Armstrong (solda) ve Dr. Michael Biggs'in (sağda) makalelerini yayımlamayı reddetti. 

King's College London'da matematikçi olan Dr. John Armstrong, BMJ Open isimli akademik dergiye, toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek amacıyla verilen bir ödül olan 'Athena Swan' derecelendirmesi daha yüksek olan kurumlarda üst düzey görevlerde daha az kadın olduğuna dair bulgularla ilgili bir makale sundu. Makalesi reddedildikten sonra  Armstrong, buradan bir personelin bir meslektaşına Armstrong’un sosyal medya hesabının “makale hakkındaki izlenimlerini renklendirdiğini” söylediğini fark etti.

Bir e-postada, Armstrong’un oldukça tartışmacı ve önyargılı olduğu belirtilerek, insanların esas cinsiyetlerini (biyolojik cinsiyet) değiştiremeyeceklerini söyledikten sonra işini kaybeden Maya Forstater'ı destekleyen bir JK Rowling gönderisini nasıl retweet ettiği vurgulandı. Dr. Armstrong ise konu hakkında şunları söyledi: “Eğer bir dergi, sonuçları ya da yazarı beğenmediği için bulguları sansürlüyorsa bilimi terk etmiş demektir.”