Ünlü fantezi yazarı eşcinsel evliliği ve trans haklarını desteklediğini söyledi

Fantezi yazarı Brandon Sanderson, eşcinsel evliliğin yanı sıra transları da desteklediğini ve bu kitaplarında bu karakterlere yer vereceğini söyledi
Ünlü fantezi yazarı eşcinsel evliliği ve trans haklarını desteklediğini söyledi


Kaynak: thatparkplace.com
Erişim tarihi: 21.05.2024
Yayınlanma tarihi: 20.05.2024

Fantezi yazarı Brandon Sanderson, eşcinsel evliliği ve trans haklarını desteklediğini açıkladı. Sanderson'ın, web sitesindeki "Brandon Hakkında" bölümünde yaptığı açıklamalara göre, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin bir üyesi olduğunu ve kilise liderlerini desteklediğini belirtti. Ancak, kendi inançlarının kilisenin genel eğiliminden daha liberal olduğunu ve LGBTQ+ topluluğuyla etkileşim içindeyken bu konuda ilerleme kaydettiğini ifade etti. 

Sanderson, LGBTQ+ hareketini desteklediğini ve eşcinsel evliliğin yanı sıra transları da desteklediğini vurguladı. Bununla birlikte, 2007 yılında eşcinsel evliliğe karşı olduğunu belirtmiş olsa da, son yıllarda görüşlerinin değiştiğini ve LGBTQ+ karakterlere yer verme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Fantezi yazarı Brandon Sanderson, eşcinsel evliliğin yanı sıra transları da desteklediğini ve bu kitaplarında bu karakterlere yer vereceğini söyledi.

Sanderson şöyle diyor: "Benim şu anki duruşum LGBTQ+ haklarına açık bir destektir. Eşcinsel evliliği destekliyorum. Trans haklarını, non-binary (iki cinsiyeti reddeden) kişilerin haklarını ve kendi kimliklerini sevgi ve destekle onaylama haklarını destekliyorum. Ayrımcılık karşıtı yasaları destekliyorum ve son on beş yıldır sürekli olarak bu doğrultuda oy kullandım. LGBTQ+ hayranlarımdan bazılarının teşvikiyle, Utah Pride Center'a ve The OUT Foundation'a büyük miktarda bağışta bulunarak bu SSS maddesinin yayınlanmasını kutluyorum."

Sanderson, yanıtının devamında kitaplarında neden LGBTQ+ karakterlere yer verdiğini şöyle açıkladı: "Kitaplarıma LGBTQ+ karakterleri yerleştiriyorum ve bunu yapmaya devam edeceğim. Bir kotayı doldurmak istediğim için değil, bunun karakterler için doğru olduğuna ve benim için iyi ve önemli bir şey olduğuna gerçekten inandığım için yapıyorum."