Uluslararası Satranç Federasyonu yeni transseksüel politikasını yayınladı

Uluslararası Satranç Federasyonu, iki yıl kadar sürebilecek ayrıntılı bir analiz yapılıncaya kadar transseksüel kadınların biyolojik kadınlara özel resmi etkinliklere katılmasını yasaklayan yeni bir politika yayınladı.
Uluslararası Satranç Federasyonu yeni transseksüel politikasını yayınladı

 

Erişim tarihi: 28.12.2023

Kaynak: chess.com

 

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE), iki yıl kadar sürebilecek "ayrıntılı bir analiz" yapıncaya kadar trans kadınların (cinsiyet değiştiren erkeklerin), kadınlara özel resmi etkinliklere katılmasının yasaklandığını belirten yeni bir politika yayınladıktan sonra LGBT topluluğunun eleştirilerine maruz kaldı.

Satranç yönetim kurulu, Pazartesi günü yayınlanan ve 21 Ağustos'ta yürürlüğe giren yeni "Transseksüel Satranç Oyuncuları Politikası"nda, transseksüel olduğunu söyleyen oyuncularından gelen tanınma taleplerinin giderek arttığını belirtti.

FIDE, "Cinsiyet değişikliği, bir oyuncunun statüsü ve gelecekteki turnuvalara uygunluğu üzerinde önemli bir etkiye sahip bir değişikliktir, bu nedenle yalnızca değişikliğe ilişkin bir kanıt sağlandığında dikkate alınır" dedi.

Politika uyarınca, oyuncuların kendi federasyonları aracılığıyla cinsiyet değişikliğinin ulusal yasa ve düzenlemelere uygun olduğuna dair belge sunmaları gerekecek. Daha sonra "oyuncunun bu düzenlemelerle belirlenen kısıtlamalardan haberdar olduğunu ve bunlara uymayı taahhüt ettiğini" yazılı olarak teyit etmesi gerekecek.

FIDE, trans kadınların gelecekte kadınlara özel etkinliklere katılımının iki yıla kadar sürebilecek "daha fazla analize" bağlı olacağını söylüyor. Cinsiyet değiştiren ve açık müsabakalarda oynamak isteyen oyuncular için ise herhangi bir kısıtlama getirilmiyor.

Transseksüel
Uluslararası Satranç Federasyonu, transseksüel kadınların biyolojik kadınlara özel resmi etkinliklere katılmasını yasaklayan yeni bir politika yayınladı.

FIDE, bunun satranç için gelişen bir konu olduğunu ve transseksüel düzenlemelere ilişkin teknik düzenlemelerin yanı sıra, araştırma kanıtları doğrultusunda gelecekte daha fazla politikanın geliştirilmesi gerekebileceğini ifade ediyor. 

Yönetmeliklerde şunlar belirtiliyor:

"FIDE, organizatörleri bir oyuncunun transseksüel olduğu konusunda bilgilendirmek ve böylece turnuvalara olası gayri meşru kayıtları önlemek amacıyla oyuncu veri tabanında uygun bir işaretleme yapma ve/veya başka önlemler alma hakkına sahiptir." 

Transeksüel sporcuların varlığı sporda yıllardır tartışmalı bir konu. CNN haberine göre World Aquatics, çoğu trans sporcunun kadın su sporları yarışmalarında yarışmasını kısıtladıktan sonra, yakın zamanda "tüm cinsiyet ve cinsiyet kimliklerinden yüzücüyü" kabul edecek yeni bir açık kategoriyi hayata geçirdi.

The Guardian'a göre, Uluslararası Bisiklet Birliği geçen ay, erkeklerin ergenlik döneminden sonra cinsiyet değiştiren trans kadın sporcuların kadınlar yarışlarında yarışamayacağına karar verdi.

FIDE yeni politikaya yönelik eleştirilere henüz yanıt vermedi.