Uganda yaptırımlara rağmen LGBT karşıtı yasalarını yürürlükten kaldırmıyor

Uganda Dışişleri Bakanı Henry Okello Oryem, ülkenin eşcinsellik karşıtı yasayı kabul etmesi nedeniyle bazı yetkililerine vize kısıtlamaları getirilmesi kararını eleştirerek geri adım atmayacağını belirtti.
Uganda yaptırımlara rağmen LGBT karşıtı yasalarını yürürlükten kaldırmıyor

 

Erişim tarihi: 7.12.2023

Kayank: fr.africanews.com

 

Uganda, ülkenin tartışmalı konusu olan eşcinsellik karşıtı yasayı kabul etmesi nedeniyle bazı yetkililerine ABD tarafından vize kısıtlamaları getirilmesi kararını eleştirdi ve yasayı yürürlükten kaldırmayacağını söyleyerek kararlılığını korudu.

ABD bu hafta kimliği açıklanmayan Ugandalı yetkililere vize yasağı getirerek onları Uganda'daki "demokratik süreci baltalamak" ve LGBT hakları da dâhil olmak üzere insan haklarını ihlal etmekle suçladı.

Ancak Uganda Dışişleri Bakanı Henry Okello Oryem, ülkesinin geri adım atmayacağını söyledi ve baskılara karşı boyun eğmedi. Oryem, "ABD ve Batı'daki bazı grupların gözlerini sadece Afrika'ya değil Uganda'ya da diktiğine, yardım ve kredileri kullanarak eşcinsel ilişkileri kabul etmemizi sağlamaya çalıştıklarına şüphe yoktur" dedi.

Washington Haziran ayında Ugandalı yetkililere ilk tur vize kısıtlamalarını getirdi ve Kasım ayında ülkeyi Ocak 2024'ten itibaren Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası (AGOA) ticaret paktından çekeceğini söyledi.

"Hiçbir yardım, kalkınma programımızı değiştiremez" diyen Oryem, "Uganda, Batı'dan yardım almadan kendini özgürleştirdi" şeklinde konuştu.

LGBT
Uganda Dışişleri Bakanı Henry Okello Oryem, yaptırımlara rağmen LGBT karşıtı yasaların yürürlükten kaldırılmayacağını belirtti.

Mayıs ayında kabul edilen eşcinsel karşıtı yasa, "ağırlaştırılmış eşcinselliği" idam cezası olan bir suç haline getirmekte ve rızaya dayalı eşcinsel ilişkide bulunanlar için ömür boyu hapis cezasına kadar varan yaptırımları öngörmektedir.

Avrupa Birliği, ABD Başkanı Joe Biden ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yasayı eleştirerek, yasanın yürürlükten kaldırılmaması halinde Uganda'ya yönelik dış yardım ve yatırımların tehlikeye girebileceği tehdit ve uyarısında bulundu.

Dünya Bankası, Uganda'nın HIV ve AIDS gibi hastalıkların yayılmasını engellemeye yönelik çabalarına destek vermek üzere sağlanan finansal yardımı, LGBT karşıtı bir kanunu benimsemesi üzerine kesme kararı aldığını açıkladı. Ayrıca Ağustos ayında Uganda'ya verilecek yeni kredileri askıya aldığını, çünkü mevzuatın ABD merkezli kredi kuruluşunun savunduğu değerlerle "temelden çeliştiğini" açıkladı.

Uganda hükümeti, eşcinsel ilişkilerin HIV ve AIDS gibi hastalıkların yayılmasına neden olduğunu söyleyerek bu konuda bir duruş sergilemektedir. Kabul edilen yasa ile, 18 yaş altındaki bireyler arasındaki eşcinsel ilişkilerin engellenmesi ve bu ilişkilerle bulaşan hastalıkların yayılmasının önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu mevzuatın temel amacı, genç yaş grubunda eşcinsel ilişkilerin etkisini azaltmak ve buna bağlı sağlık risklerini önlemektir.