Üç sakatlanmanın ardından kızlar basketbol maçı hükmen bitince trans tartışması patlak verdi

Bir lise kız basketbol maçı, neredeyse iki metre boyunda ve sakallı bir erkek oyuncunun da bulunduğu bildirilen bir takıma karşı oynanan maçta üç kızın sakatlanmasının ardından devre arasında hükmen sona erdi.
Üç sakatlanmanın ardından kızlar basketbol maçı hükmen bitince trans tartışması patlak verdi


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi:21.02.2024

Bir lise kız basketbol maçı, bir metre boyunda ve sakallı bir erkek oyuncunun da bulunduğu bildirilen bir takıma karşı oynanan maçta üç kızın sakatlanmasının ardından devre arasında hükmen sona erdi.

Massachusetts'teki bir lise takımı olan Collegiate Charter School of Lowell'ın koçu, KIPP Academy'ye karşı oynanan maçı, çok sayıda sakatlanma sonrasında erken bitirdi. Charter okulundan yapılan basın açıklamasında, okulun "kapsayıcılık ve güvenlik" taahhüdüne atıfta bulunuldu.

Basın açıklamasında, "Yedek kulübesi maça girerken zaten eksilmişti ve 12 kişilik kadroda dört oyuncu forma giyemiyordu. Koç ilk yarıda üç kızın daha sakatlandığını ve beş oyuncuyla kaldığını görünce maçı erken bitirme kararı aldı. Üçüncü oyuncu da sakatlandığında, geriye kalan beş oyuncu ona oynamaya devam etme konusundaki endişelerini dile getirdi. Oyuncular sakatlanmaktan ve playofflarda mücadele edememekten korkuyorlardı." denildi. Okul, özellikle "kapsayıcılık" ve "eşitlik" konusundaki kararlılığını vurgulayarak, koçun maçı bitirme kararını desteklediğini de sözlerine ekledi.

Açıklamada, "Charter School bu kararı destekliyor ve tüm öğrenciler için hem kapsayıcılık hem de güvenlik değerlerini yineliyor" denildi. "MIAA (Massachusetts Okullar Arası Atletizm Birliği) ve Mütevelli Heyetimiz tarafından belirlenen standartları ciddiye alıyor ve bunları saha içinde ve dışında korumaya çalışıyoruz. Ayrıca tüm öğrenci sporcular için eşitlik ve erişim konusunda MIAA ve eyalet yasalarının rehberliğini takip ediyoruz." denildi.

Trans sporcu
Takımında trans sporcuya yer veren KIPP Academy'ye karşı oynanan maç, çok sayıda sakatlanma nedeniyle hükmen sona erdi.

Maçtan çekildiği iddia edilen ve uzun boylu bir erkeğin Collegiate Charter'dan bir kadın oyuncuyu sakatladığını gösteren bir video internette yayınlandı. Üst düzey bir üniversite yüzücüsünden kadın sporları savunucusuna dönüşen Riley Gaines, videonun altına şu notu düştü, "Kipp Academy'nin trans kadın olduğunu iddia eden erkek oyuncusu, devre arasından önce 3 kızı sakatlayarak Lowell Collegiate Charter takımının hükmen mağlup sayılmasına neden oldu. Bir erkeğin bir kadına vurmasına eskiden aile içi şiddet denirdi. Şimdi cesaret deniyor. Görüntüleri izleyen hangi insan bunun gerçekten 'şefkatli, nazik ve kapsayıcı' olduğunu düşünebilir?"

ItemLive'ın haberine göre, kaynaklar söz konusu oyuncunun 1.80 metreden uzun, sakallı bir erkek olduğunu söylüyor. Ancak KIPP yetkilileri oyuncunun "cinsiyetini" doğrulamayı reddediyor. Haberde ayrıca sözleşmeli okulun atletizm direktörü ve koçunun KIPP'in takımında bir erkek oyuncu olduğunu bildiği öne sürülüyor. Collegiate Charter Spor Direktörü Kyle Pelczar, "Koç [Kevin Ortins] maça çıkarken zaten biliyordu, çünkü onları yılın ilk maçında evimizde ağırlamıştık ve o zaman hiçbir şey olmamıştı, bu yüzden maça çıkarken biliyordu" diyor.

Geçen yıl ise Riley Gaines ve diğerleri, erkek sporcuların kız ve kadın takımlarında oynamalarına izin verilmesinin yarattığı riskler konusunda Kongre önünde ifade vermişti. Gaines, "Kadınlar sadece fırsatları kaçırma ve soyunma odalarında istismar edilme konusunda endişe duymakla kalmıyor, aynı zamanda erkeklerin kadın sporlarına girmesine izin vermek kızları daha fazla sakatlanma riskiyle karşı karşıya bırakıyor" demişti. "Geçtiğimiz yılın Eylül ayında, Kuzey Carolina'lı voleybol oyuncusu Payton McNabb, trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek oyuncunun kafasına top atması sonucu ciddi şekilde yaralandı ve baygınlık geçirdi. Payton baş ve boyun bölgesinde büyük bir travma ve uzun süreli beyin sarsıntısı belirtileri yaşadı. Bir yıl üç ay sonra bugün hala sağ tarafı kısmen felçli, görme yetisi zayıf ve hayal ettiği gibi üniversite sporları yapamıyor."