Tüm Floridalılar için 'biyolojik cinsiyet' beyanını zorunlu kılacak bir yasa tasarısı sunuldu

Florida Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi bir üyesi, eyalet çapında transların yasal olarak tanınmasını sona erdirecek bir yasa tasarısı sundu.
Tüm Floridalılar için 'biyolojik cinsiyet' beyanını zorunlu kılacak bir yasa tasarısı sunuldu


Erişim tarihi: 18.01.2024
Kaynak: fsunews.com

Florida Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi bir üyesi, eyalet çapında transların yasal olarak tanınmasını sona erdirecek ve tüm Floridalılar için "biyolojik cinsiyet" beyanını zorunlu kılacak bir yasa tasarısı sundu. Kişilerin cinsiyetiyle ilgili terimleri yeniden tanımlayan bu yasa tasarısı trans aktivistlerin tepkisiyle karşılandı.

Temsilci Dean Black tarafından önerilen meclis tasarısının kabul edilmesi halinde, doğum belgelerinde yer alan cinsiyet, bir vatandaşın kendini başka türlü adlandırmasına bakılmaksızın, erkek ya da kadın olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirleyecek.

Tasarı, engelli kimlik kartları, ehliyetler ve diğer kimlik kartlarındaki "toplumsal cinsiyet" ifadesini de "biyolojik cinsiyet" olarak değiştirecek. Yasa ayrıca, sağlık sigortasının "cinsiyet değiştirme ameliyatını" kapsaması halinde, esas cinsiyete geri dönmeye yönelik dönüşüm terapisi* gibi tedavileri de kapsamasını şart koşuyor. 

Black, "Cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren birçok kişi daha sonra pişmanlık duyuyor ve doğdukları cinsiyete geri dönmek istiyor" dedi.

Trans
Florida yasa tasarısı kabul edilirse eyalet çapında transların yasal olarak tanınırlığını sona erdirecek.

Tasarıya göre, bakanlık bir başvuru sahibinin cinsiyeti hakkında yanlış beyanda bulunduğunu tespit ederse, kişinin ehliyetini veya kimlik kartını iptal etmekle yükümlü olacak. Tasarının kabul edilmesi halinde 2024’ün Temmuz ayında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Black yaptığı basın açıklamasında, "Florida Eyaletinin gerçeğe ve bilime inanması kimseyi şaşırtmayacaktır," dedi. "Geçmiş ve gelecekteki tüm zamanlar için yalnızca iki cinsiyet vardır: erkek ve kadın. Bunlar yasaların gözünde değişmez ve değişmeyecek özelliklerdir." Black, "bu özel yasa tasarısı nedeniyle ölüm tehditleri" aldığını ve insanların onu "suikastle" tehdit ettiğini söyledi. "Sözde hoşgörülü sol cenah ile medeni bir tartışma yapmaya çalıştığımız her seferinde, onların insanları linç etmeye çalışmasıyla karşı karşıya kalıyoruz ve bu sonradan daha histerik bir hal alıyor."

Black önerdiği yasanın arkasında durarak, "Bunun tüm Floridalılar için doğru olduğuna inanıyorum" dedi.

*Dönüşüm terapisi: Kişilerin yaşadığı cinsiyet hoşnutsuzluğu ya da cinsiyet karmaşasını ele alan terapi türü. Dönüşüm terapisi kişilerin sorunlarının kökenine inip genel psikolojik durumlarını iyileştirmeyi amaçlar ve bu yolla, yaşadıkları hoşnutsuzluğu/kafa karışıklığını büyük ölçüde tedavi eder.