Transseksüellere hizmet veren doktorlara yönelik protestolar bir tıbbi skandala dikkat çekmek için yapılan çağrılardır

Transseksüel olduğuna inanan bir çocuğu olan anne, basmakalıp kıyafetler giymek istemeyen çocukları transseksüel oldukları gerekçesiyle cinsiyet değiştirmeye yönlendiren doktorları ve trans aktivistleri eleştiriyor.
Transseksüellere hizmet veren doktorlara yönelik protestolar bir tıbbi skandala dikkat çekmek için yapılan çağrılardır

 

Erişim tarihi: 06.04.2023

Kaynak: pitt.substack.com

 

Time Dergisi’nin “Trans Gençlere Hizmet Veren Çocuk Doktorları Giderek Artan Tacizlerle Karşılaşıyor. Hayat Kurtaran Bakım Tehlikede Olabilir” manşeti ilk okuyuşta ilgimi çekti. Oldukça dramatikti. Demek "trans" gençlerle çalışan çocuk doktorları tacizle karşı karşıyaymış. Dehşet verici değil mi? "Trans gençler" için hayat kurtarıcı bakım tehlikede olabilir mi?  Aman Tanrım. "Trans" denen bu korkunç hastalık nedir? Hangi hayat kurtarıcı bakım risk altında ve çocuk doktorları yardım ettikleri için neden tacize uğruyor?

Makaleyi açtığımda, loş bir odada oturan, son derece kasvetli bir görünüme sahip bir kadın görüyorum. Bu endişeli çocuk doktoru Dr. Sequeira, burada tam bir kurban gibi görünüyor.  Merak ediyorum, onun ikilemi nedir? Bilmek zorundayım, bu yüzden okumaya devam ediyorum. Sorun protestocularmış! Dr. Sequeira'nın cinsiyet değiştirmeyi kabul ve teşvik eden müdahalelerinin "tehlikeleri" hakkında başkalarını bilgilendirmek için toplanan “cahil” insan yığınları. Bu kadar saf ve iyi, ahlaken bu kadar doğru bir şeyi protesto etmek için ne kadar yanlış yönlendirilmiş olmalılar!

Şimdi bu vurucu yazının nereye gittiğini anlamaya başlıyorum. Bu makale, savunmasız çocuklara/ergenlere/genç yetişkinlere tıbbi zarar veren Makyavelist (menfaati önceleyen, amaca giden yolda manipülasyon dahil her şeyi mübah gören yaklaşım) bir doktoru yüceltirken, alternatif olarak bu bilgi sahibi "protestocuları" karalayacak. Time dergisi, ev ödevinizi yapmamışsınız. "Transseksüel tıp" olarak adlandırılan alanda neler olup bittiğine derine girmeden de olsa objektif bir şekilde bakarsanız, genç insanlara cinsiyetlerini (ama buna tanımlanamaz, ezoterik bir duygu olan cinsiyet kimliği diyorlar) değiştirebilecekleri söylenerek narsistik istismarın savunulduğunu görürsünüz. Tıp camiası bir duyguyu somut gibi ele almakta ve geniş bir genç kitlenin doğurganlığını ve cinsel işlevini elinden almak için gerekçe göstermektedir.  

Bu bireylerin asıl ihtiyacı olan şey ruh sağlığı hizmetleridir. Benlik sorunlarıyla mücadele eden çoğu çocuğun cinsel istismar, travma, otizm spektrum bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi çeşitli sorunları ve deneyimleri vardır. Bu durum, araştırmalarla ve benim gibi çocuklarıyla bunu ilk elden deneyimlemiş ebeveynlerin, terapistlerin, tıp pratisyenlerinin ve bir zamanlar trans ideolojisine aşık olan ancak sonradan translığı terk eden detransların (translıktak pişman olup esas cinsiyetine dönen kişi) raporlarıyla geniş çapta belgelenmiştir.

Transseksüel
Transseksüel gençlere cinsiyet değiştirme hizmeti veren Dr. Sequeira.

Bazı kliniklerde protestocuların olmasının asıl nedeni, burnunuzun dibinde ortaya çıkan tıbbi skandaldır. Bu protestocular, tıp ve psikiyatri topluluklarını yarardan çok zarar verdikleri için ihbar etmeye çalışan mücadelecilerdir. Cinsiyet değiştirme furyasından fayda sağlayan tek kişilerin, ömür boyu ürün ve hizmetlerine bağımlı tıbbi hastalar yaratan büyük ilaç ve tıbbi-endüstri kuruluşları olduğuna işaret ediyorlar.

En son araştırmalara dikkat etmediğiniz için size yazıklar olsun, Time. Araştırmaya istekli olanlar için Finlandiya'nın artık trans gençlere tıbbi müdahalede bulunmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Sözde "olumlu cinsiyet tedavilerinin" yol açtığı hasarı fark ettiler; artık ruh sağlığı hizmetleri sunuyorlar. Cinsiyet değişimini teşvik eden yaklaşım, ruh sağlığı desteğine ve zamana ihtiyaç duyan kafası karışık çocukların ve gençlerin, doğal ergenlik ve zihin/beden olgunlaşma süreçlerini sekteye uğratmaktadır ve şikayetleri çözüme kavuşturmakta etkisizdir. Bu gençlerin ve çocukların en son ihtiyaç duydukları şey kesinlikle aktivist klinisyenlerin onların gerçekliklerini çarpıtması ve gaslighting* yapmasıdır. Bu, gelişimsel açıdan uygun bir bakım değildir.

Alıntı yaptığınız "araştırma" linki, Hollanda'da yapılan alakasız ve güncelliğini yitirmiş bir çalışmaya atıfta bulunan meşhur Jack Turban makalesidir. Bu çalışma, aniden "transseksüelliği" benimseyen günümüz gençlerinden tamamen farklı bir çocuk grubunu temel almasıyla bilinmektedir. Ayrıca çalışmada küçük bir çalışma grubu kullanılmış, katılımcıların büyük kısmı çalışmayı terk etmiş ve hatta "cinsiyet değiştirme" ameliyatından sonra kangrenden kaynaklanan bir ölüm gerçekleşmiştir. Finlandiya ve İsveç, gençlere yönelik tıbbi müdahaleler üzerindeki kısıtlamaları artırmıştır. Her zaman yeni çalışmalar ortaya çıkmaktadır ve diğer ülkeler daha iyi bakımı, yani yeterli ruh sağlığını teşvik etmek için metotlarını değiştirmiştir. ABD zamanın gerisinde kalmıştır, Time da öyle.

Transseksüel
Basmakalıp kıyafetler giymek istemeyen çocuklar, transseksüel oldukları gerekçesiyle cinsiyet değiştirmeye yönlendiriliyor.

Bu makale daha çok bir basın açıklaması gibi okunuyor, sadece küçük bir grup çocuk doktorunun bu alanda çalıştığı iddia ediliyor. Bu yalandır. Ülke genelinde yüzlerce doktor, klinisyen, klinik ve cerrah var ve bu büyüyen bir pazar. Kabul edelim, mükemmel bir büyüme oranına sahip bir pazar! İlaç şirketleri ve tıp toplulukları, cinsiyet ideolojisi propagandası yoluyla cinsiyet değiştirme fikrini sosyal medya ve okullarda kolayca etkilenen çocuklara pazarlamaktadır.

Bu makaledeki abartı inanılmaz düzeyde. Örneğin, çocuklarını tıbbi zararlardan korumaya çalışan ebeveynlerden geldiği iddia edilen "tehdit" mektuplarından söz ediliyor. Görünen o ki, Dr. Sequeira birilerinin kendisine gerçekten şarbon gönderebileceğini düşünmüş ve garip bir zarf geldiğinde korkmasına rağmen cesurca zarfı açmış. Time, bu tür söylemleri ve asılsız tehditlerle ilgili asılsız korku tacirliğini yayınlamanız çok çirkin. Sequeira, "olumlama" adı altında savunmasız insanların sırtından kazanç sağlayan klinisyenlerden biri; şarbondan korkmuyor, gerçeklerden korkuyor ve iskambil kâğıtlarından yapılma trans kalesi yıkıldığında kendi servetinin ve ahlaki otoritesinin sonunun geleceğini biliyor. Gerçek bir araştırmacı gazeteci bu aldatmacalara kanmaz.

Makalenizin bir başka iması da, bu cinsiyet doktorlarının bu efsanevi sorunu kalıcı ve etkili bir şekilde çözebilecekleridir. Penisin ters çevrilmesi gerçek bir vajina yaratırmış. Erkek, kelimenin tam anlamıyla kadın yapılabilirmiş ya da tam tersi de mümkünmüş. Bunları kendilerinden o kadar emin bir şekilde iddia ediyorlar ki bunun doğru olmaması hastalar için büyük bir sürpriz oluyor. Kabul ve teşvik yaklaşımı ile müdahale edilen gençler asla cinsel haz yaşayamayabilirler. Karşı cinse geçtiklerini sanırlarken asla işlevsel bir karşı cins bedenlerine sahip olmayacaklardır. Bir gram beyin gücü olan her mantıklı insan bunu anlayabilir. Siz, Time, burada yanlış bilgi yayıyorsunuz ve bu da sizi suç ortağı yapıyor. "Muhabiriniz", okuyucuyu duygusal olarak manipüle ederek bu doktorların iyi iş çıkardığına ve tüm bu protestocuların onlara karşı olduğuna inandırmak için aynı eski klişeleri kusuyor.

Transseksüel
Transseksüellere hizmet veren doktorlara yönelik protestolar bir tıbbi skandala dikkat çekmek için yapılan çağrılardır.

Time, basmakalıp kıyafetler giymek istemeyen çocukların doğumda kendilerine "yanlış cinsiyet atandığına" inanmaları gerektiği yönündeki gerici fikri sürdürüyorsunuz. Yani çoğu erkek ya da kadından farklı olan birine diyorsunuz ki "size yeni bir isim verelim, saçlarınızı keselim, biraz madde verelim, bazı parçalarınızı keselim ve abrakadabra! Karşı cinsiyettesiniz!" Çok kolay değil mi! Ergenlik dünyasının zorluk ve sıkıntılarla dolu çalkantılı yollarından geçmeye çalışan çocukların yetişkinlerden beklediği ve almayı hak ettikleri şey gerçekten bu mu? 

Gerçek şu ki Time, dezenformasyon ve korku tacirliğini destekliyor ve sürdürüyorsunuz. "Tacizde artış" diye bir şey yok. Bunlar protestolar ve bu tıbbi skandala dikkat çekmek için yapılan çağrılar. Buna suçu durdurmak deniyor. Bu çağrılar hiçbir şeyin “anti”si değil, sağlık ve gerçeklik yanlısı çağrılar. Ve bunu bir "sağ" ya da "muhafazakâr" hareketi olarak göstermek de bir yalandır. Biliyorum çünkü gençlerin kafasını karıştıran bu zehirli ideolojiyi geri püskürtmeye çalışan pek çok liberal ebeveynden biriyim. Bizler, hem liberal hem de muhafazakar ebeveynler olarak, daha fazla insanın yanlıştan dönme çağrısına katılabilmesi için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

Bu tür ilaçları uygulayan doktorlar lisanslarını kaybetmelidir. Onlara bir fikir pazarlandı ve onlar da bu fikri satın aldılar, itibarları ve kariyerleri tehlikede olduğu için rotalarını değiştiremeyecek kadar yatırım yaptılar. Bu bir gizli tertip, tıpkı opioid krizi gibi. Dr. Sequeira için ağlamayacağım. Burada kurban o değil ve siz, Time, bu yalanları sürdürmekte haksızsınız.

 

*Gaslighting, bir psikolojik manipülasyon türüdür. Kişinin kendi amaçları ve çıkarları doğrultusunda mağdur kişiyi kendinden, algılarından, düşüncelerinden ve duygularından şüpheye düşürmesidir. Mağdur gerçeklikten ve akıl sağlığından şüphe duyar; kendi algılarından uzaklaşıp zorba kişinin ileri sürdüklerini benimsemeye yaklaşabilir. Mağdur kendini suçlu ve eksik hisseder, özgüvenini yitirir. Zorba kişi gaslighting yapmak için yalan söyleyebilir, duygusal manipülasyon yapabilir, aşağılama ve suçlama yapabilir, kişiyi yalnızlaştırabilir… Mağdur kişiler için belirli bir karakter prototipi olmamakla birlikte zorbalar narsist ve antisosyal kişilik örüntülerindedir.