Transseksüel golfçü Hailey Davidson, cinsiyet politikasını sadece kadınların yarışmasına izin verecek şekilde değiştiren kadınlar golf turu NXXT'den men edildi

Kadınlara yönelik profesyonel golf turu NXXT Golf, transseksüel sporcu Hailey Davidson'ın turnuvayı kazanması nedeniyle gelen tepkilerin ardından, uygunluk kriterlerini yalnızca kadın oyuncuların yarışmasına izin verecek şekilde değiştirdi.
Transseksüel golfçü Hailey Davidson, cinsiyet politikasını sadece kadınların yarışmasına izin verecek şekilde değiştiren kadınlar golf turu NXXT'den men edildi


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 11.03.2024

Kadınlara yönelik profesyonel golf turu NXXT Golf, transseksüel sporcu Hailey Davidson'ın turnuvayı kazanması nedeniyle gelen tepkilerin ardından, uygunluk kriterlerini yalnızca kadın oyuncuların yarışmasına izin verecek şekilde değiştirdi. Bu değişiklik, erkek olarak doğan ancak kadınlık iddiasıyla cinsiyet değiştiren trans kadınların turnuvalara katılamayacağı anlamına geliyor.

İskoçya'da doğan ancak şu anda Florida'da yaşayan 30 yaşındaki transseksüel golfçü Davidson, Ocak ayında Orlando yakınlarında düzenlenen NXXT Women's Classic isimli bir kadınlar arası yarışmayı kazanmıştı. Bu “zafer”, transseksüel sporcunun Kadınlar Profesyonel Golf Birliği’ne (LPGA) bir adım daha yaklaşmasını sağlamıştı. Galibiyet haberi internette öfkeye yol açarken, birçok kişi turda üç kez şampiyon olan Davidson'ın topu kadın oyunculardan daha uzağa atabileceğini ifade etti.

Başlangıçta trans sporcuların kadın sporcularla yarışmalarına izin veren katı politikaya bağlı kalan NXXT, gelen tepkilerin ardından U dönüşü yaptı. Dünya Kadınlar Günü'nde cinsiyet politikasını tersine çevirdiğini ilan eden NXTT, derhal geçerli olmak üzere yarışmaya katılım için sporcuların kadın olması gerektiğini duyurdu. Birliğin yaptığı açıklamada, bu kararın 'kadın profesyonel golfünün bütünlüğünü korumaya ve adil rekabeti sağlamaya olan bağlılığı' vurgulamak amacıyla alındığı belirtildi.

NXXT CEO'su Stuart McKinnon: "Gelişen spor dünyasında ilerlerken, kadın sporlarının temel taşı olan adil rekabet koşullarını korumak çok önemlidir." dedi.

McKinnon: “Gözden geçirilmiş politikamız, kadın sporcuların başarılarını ve fırsatlarını kutlama ve koruma konusundaki sarsılmaz kararlılığımızın bir yansımasıdır. Korunan kategoriler her seviyedeki sporun temel yönüdür ve birliğimiz için bu kategorileri kadınlar için korumak ve eşit bir oyun alanı sağlamak esastır. NXXT Golf, kadın golfünü teşvik etme ve ilerletme konusunda liderlik etmekten, yalnızca dünya çapındaki kadın golfçülerin olağanüstü yeteneklerini vurgulamakla kalmayıp aynı zamanda rekabetin tüm oyuncularımız için eşit kalmasını sağlayan bir platform sağlamaktan gurur duyuyor." diye ekledi.

Haber, NXXT'nin programında bir sonraki turnuva olan Dare the Bear Şampiyonası'nın 11-13 Mart tarihleri arasında gerçekleşeceği haftada geldi. Davidson ise bu turnuvada yer almıyor. NXXT'de son olarak geçen hafta Royal St. Cloud Women's Championship'te yarışmış olan transseksüel golfçü, turnuvayı on üzerinden on puanla 24. sırada bitirdi. Bu yıl dokuz etkinlikte bir galibiyet ve iki ikincilik elde eden Davidson, şu anda Road to the Epson Tour sıralamasında ikinci sırada yer alıyor.

NXXT, Arizona merkezli Cactus Tour'un geçen ay Ulusal Sporda Kızlar ve Kadınlar Günü'nde esas cinsiyetin kadın olması şartını yeniden getirdiğini duyurmasının ardından bu değişikliği yapan ikinci Amerikan mini-turu oldu. LPGA'nın Epson Tour, Ladies European Tour, LET Access Series ve LPGA Professionals yarışmaları için de geçerli olan cinsiyet politikası, esas cinsiyeti erkek olan transların kadın yarışmalarına katılımına hala izin veriyor.

Trans sporcu
Transseksüel golfçü Hailey Davidson, cinsiyet politikasını sadece kadınların yarışmasına izin verecek şekilde değiştiren kadınlar golf turu NXXT'den men edildi.

Golfçülerin 'doğuştan kadın' olma şartını 2010 yılında kaldıran LPGA Tour, oyuncuların kadın olduklarını beyan ettikleri yazılı bir belge, cinsiyet değiştirme ameliyatı kanıtı ve testosteron seviyelerini belirli bir aralıkta tutan en az bir yıllık hormonal tedavi kanıtı sunmalarını gerekli kılıyor.

Sky Sports haber sitesine konuşan Davidson: “Kazanıyorum ve insanlar çıldırıyor. Birkaç yıl önce haksız bir avantaja sahip olduğumun farkındayım. Dokuz yıldır cinsiyet değiştirme sürecindeyim, neredeyse dokuz yıldır karşı cins hormon ilaçları kullanıyorum. Ameliyat olalı tam üç yıl oldu. Sopayı sallama hızımda neredeyse 50 mil kaybettim.” diyen Davidson: “Bence bu kadar çok konu varken, toplum olarak birbirimize bağırıp çağırmak ve nefret kusmak yerine oturup birbirimizi dinlememiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. NXXT ise, cinsiyet politikası hakkındaki görüşlerini almak üzere oyuncular arasında sonuçları kamuoyuna açıklanmayan anonim bir anket düzenledi. 

Davidson en son 2015 yılında erkek golfçü olarak yarışmış, ardından karşı cins hormon ilaçları kullanmaya başlamış ve 2021 yılında cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirdi. Kendisi LPGA'ya katılması durumunda LPGA Q-School'un ilk aşamasına ulaşan ikinci transseksüel kadın olarak anılacak. Golf Week haber sitesine göre, daha önce 63 yaşındaki Arizona'lı trans golfçü Bobbi Lancaster, 2013 yılında Symetra Tour statüsü kazanmış ancak zamanını insan hakları savunucusu olarak ülkeyi gezerek geçirmeye karar vermişti.

NXXT'nin cinsiyet politikasında geri adım atması ise, transseksüellerin kadın sporlarında yarışmasına izin veren düzenlemeler konusunda Amerika'da yaşanan kültür savaşının ortasında geldi. Kadınlar Profesyonel Golf Birliği (LPGA) ve Erkekler Profesyonel Golf Birliği (PGA) gibi kuruluşlar yıllar önce kendi kural ve yönetmeliklerini oluşturmuş olsalar da, son zamanlarda ülke genelinde lise ve üniversitede yarışan sporcularla ilgili tartışmalar patlak verdi. Söz konusu tartışma, 2022 yılında cinsiyet değiştirme sürecinden bir buçuk yıl sonra kadınlar arası üniversite yüzme yarışmalarına katılan Lia Thomas ile gündeme gemişti. Esas cinsiyeti erkek olan Thomas, takım arkadaşlarının çoğunu şoke eden birkaç kadın rekoru kırmış ve Amerikan Üniversite Sporları Birliği (NCAA) ve ABD Yüzme toplulukları ise transseksüel yüzücünün kadın kategorisinde yarışmasına izin verilmesi nedeniyle eleştirilmişti.

Profesyonel yüzme federasyonu FINA ise transların ergenlik çağına girmeden önce cinsiyet değiştirme sürecine başlamış olmaları gerektiğini söyleyerek, trans kadın olduğunu iddia eden erkek sporcuların kadın kategorisinde yarışmasını fiilen yasakladı ki bu ABD'nin büyük bölümünde yasadışı ya da neredeyse imkansız bir durumdu.

Amerika’da şu anda yalnızca 18 eyalet transseksüel öğrencilerin kız sporlarında yarışmasını yasaklamıştır. Kayda değer örneklerden biri ise transseksüel öğrencilerin cinsel anatomilerini, testosteron seviyelerini ve genetik yapılarını detaylandıran bir doktor raporu sunmalarını gerektiren yasa tasarısını kabul eden Ohio eyaletidir.