Transgenderizmi yaymak üzere altı kıtada dünyayı dolaşan Biden yetkilisi Jessica Stern'in öncelikli hedefi LGBT haklarını ilerletmek

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın LGBT İnsan Haklarını Geliştirme Özel Elçisi olarak atanan Stern, şimdiye kadar en az 22 ülkeye resmi ziyarette bulundu.
Transgenderizmi yaymak üzere altı kıtada dünyayı dolaşan Biden yetkilisi Jessica Stern'in öncelikli hedefi LGBT haklarını ilerletmek


Kaynak: dailywire.com 
Erişim tarihi: 05.03.2024 

Biden yönetimi, transgenderizm ve toplumsal cinsiyet ideolojisini yaymak için vergi mükelleflerinin parasıyla dünyayı dolaşması için profesyonel bir aktivisti yetkilendirdi. Jessica Stern, Dışişleri Bakanlığı'nın Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel ve Queer’lerin İnsan Haklarını Geliştirme Özel Elçisi olarak Avustralya'dan Brezilya'ya, Güney Afrika'dan İsveç'e kadar “Onur” etkinliklerine katılmak üzere dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. En yüksek rütbeli lezbiyen kadın olmakla övünen Stern'e yıllık 180.000 doların üzerinde bir maaş ödeniyor ve kendisi cinsiyet ideolojisi konusunda aşırı sol görüşleri desteklemek, yabancı hükümetler nezdinde lobi faaliyetleri yürütmek ve aktivist örgütlere yardımcı olmakla görevlendiriliyor. 

Başkan Biden tarafından Eylül 2021'de göreve atanan Stern'in çalışmaları, başkanın federal kurum ve bürokrasileri aşırı sol bir siyasi gündemin hizmetinde kullanma yönündeki çabasını desteklediği için medya tarafından büyük ölçüde fark edilmedi. Ancak Biden, başkanlığının ilk haftalarında tüm federal kurumları "yurt dışındaki LGBT üyelerinin haklarını ilerletmek" için çalışmakla görevlendirmişti - Stern bu çabada mızrağın ucu oldu ve bu misyonun "ABD'nin dış politika önceliği" olduğunu belirtti. 

Stern'in “Özel Elçi” olarak yaptığı seyahatler onu Arjantin, Avustralya, Brezilya, Botsvana, Kanada, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Litvanya, Malezya, Mauritius, Meksika, Nepal, Hollanda, Panama, Peru, Filipinler, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Tayland ve Vietnam dahil olmak üzere dünyanın yaşanabilir altı kıtasında en az 22 ülkeye götürdü. 

Stern, Dış İlişkiler Konseyi'ne verdiği bir röportajda "İyi bir dış politika, kapsayıcı dış politikadır ve bu da LGBT hakları konusunda kıdemli uzmanlara sahip olmak anlamına gelmektedir." dedi. Stern'in "kendi kaderini tayin etme ilkesi temelinde cinsiyet ifadelerinin yasal olarak tanınmasını" ve "LGBT’li sığınmacı ve mültecilerin savunmasızlığını" ele almayı içeren önceliklerini ilerletmenin başlıca yolu, hem resmi hükümet etkinliklerine hem de yerel kutlamalara katılmak için kullandığı küresel seyahatler oldu. 

Örneğin 2022 yazında Litvanya'da bir onur yürüyüşüne katılan Stern, kalabalıkta gördüğü çocuk sayısına çok sevinmiş ve: "Onur yürüyüşlerinde çok sayıda çocuk gördüm. Bunun ne hakkında olduğunu gerçekten bilmiyorlardı. Birinin onlara bir bayrak verdiğini, bir sürü insanın müzik çaldığını ve çıkartmalarla sokakta dans ettiklerini biliyorlardı. Ve ben bunu son derece olumlu bir şey olarak görüyorum, çünkü çocuklara çok erken yaşlardan itibaren bir kabullenme mesajı verdiğimizde, bu onların hayatlarını değiştiriyor." ifadelerini kullanmıştı. 

Stern ayrıca Ocak 2024'te Brezilya Ulusal Travestiler ve Transseksüeller Derneği tarafından düzenlenen "trans görünürlüğü" yürüyüşüne katılmak üzere Brezilya'ya gitti. Stern, kendisini "sürt*k travesti" olarak tanımlayan transseksüel bir Brezilyalı hükümet yetkilisiyle de bir araya geldi. Stern, X'te "Her transın gururla ve korkusuzca yaşayabileceği bir gelecek için yürüyoruz" diye yazdı. Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise: "transseksüel ve nonbinary (iki cinsiyeti reddeden) kişiler de dahil olmak üzere tüm kişilerin özgürlüğünü, onurunu ve eşitliğini dünya çapında teşvik etmeye ve korumaya kararlı olduklarını" söyledi. 

Brezilya, Stern'in seyahat ettiği yerlerden sadece biriydi. Daha birkaç ay önce Ekim ayında Stern, İsveç Dışişleri Bakanlığı, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı ve İsveç Parlamentosu üyeleriyle görüşmek üzere başkent Stockholm'e gitmişti. 

Stockholm'deyken Stern, Dışişleri Bakanlığı gibi devlet kurumları ile özel sektör kuruluşları arasında "queer kadınların, transseksüellerin ve diğer marjinalleştirilmiş LGBT topluluklarının üyelerinin görünürlüğünü ve güçlendirilmesini artırmak için çalışanlar da dahil olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına ve insan hakları savunucularına kritik kaynaklar" sağlamak için var olan bir kamu-özel sektör ortaklığı olan Küresel Eşitlik Fonu'nun (GEF) toplantısına da katıldı. GEF, "toplumsal cinsiyet karşıtı ideolojiye karşı koymak" üzere dünyanın dört bir yanındaki aktivistlere fon sağlıyor ve Stern'in deyimiyle "cesur aktivistlerin değişim için çalışmaya devam etmelerine ve daha kapsayıcı demokrasiler yaratmalarına olanak tanıyor." 

Stern, ayrıca Ağustos 2023'te Güney Afrika'ya ve Afrika kıyılarında küçük bir ada ülkesi olan Mauritius'a giderek sivil toplum örgütleri, Mauritius Hükümeti yetkilileri ve benzer düşünen uluslararası ortaklarla bir araya geldi. Mauritius'ta katıldığı bir konferansı değerlendirmek üzere Güney Afrika'da bir televizyon programına katılan Özel Elçi, ülkedeki aktivistlerin "kendi kaderini tayin ilkesi temelinde cinsiyet ifadelerinin yasal olarak tanınması" ve "LGBT haklarına yönelik yeterli finansman ve personele sahip bir ulusal eylem planı" için mücadele ettiklerini belirtti. 

Temmuz 2023'te ise Stern, aktivistlerle buluşmak ve Victory Enstitüsü'nün, Amerika ve Karayipler LGBT Siyasi Liderleri Konferansı'nda açılış konuşması yapmak üzere Meksika'ya gitti ve burada Dışişleri Bakanlığı'ndaki en yüksek rütbeli lezbiyen kadın olmakla övündü. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde çocukları cinsel içerikli drag queen performanslarından ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarından korumayı amaçlayan yasa tasarılarını da eleştiren Stern mevcut durum hakkında: "Ne büyük bir trajedi" diyerek yakındı. 

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Avustralya, Arjantin, Peru ve Panama'yı ziyaret ederek onur festivalinde konuşma yaptı ve hükümet yetkilileri ve aktivistlerle bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı'na katılmadan önce ise Stern, New York merkezli bir LGBT aktivist örgütü olan Outright International'ın yönetici müdürü olarak görev yapıyordu. Örgüt, Birleşmiş Milletler'de transseksüel ideolojinin yayılmasında ön saflarda yer aldı ve 2019 yılında Birleşmiş Milletler Kadın Birimi'nin "Cinsiyet Çeşitliliği: İki Cinsiyetin Ötesinde" adlı etkinliğine ev sahipliği yaptı. Bu etkinlik, BM merkezinde “cinsiyet çeşitliliği” ve nonbinary üzerine düzenlenen ilk üst düzey toplantı olmuştur. 

İlk olarak Başkan Obama döneminde oluşturulan Stern'in pozisyonu, transseksüel ideolojiyi ve federal kurumlar genelinde “çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık” gündemini zorlayan Biden tarafından yeniden kurulmadan önce Başkan Trump döneminde boş bırakılmıştı.