Transgender Serisi Bölüm 2: Terapist, ebeveynlerin ruh sağlığı profesyonellerine neden güvenemeyeceğini açıklıyor

Deneyimli bir sosyal hizmet uzmanı, ne yazık ki ebeveynlerin transseksüellik konusunda her ruh sağlığı uzmanına güvenmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.
Transgender Serisi Bölüm 2: Terapist, ebeveynlerin ruh sağlığı profesyonellerine neden güvenemeyeceğini açıklıyor


Kaynak: dailysignal.com
Erişim tarihi: 14.02.2024

 

Deneyimli bir sosyal hizmet uzmanı, ne yazık ki ebeveynlerin transseksüellik konusunda her ruh sağlığı uzmanına güvenmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Ruh sağlığı uzmanları ve savunmasız insanlarla ilgili onlarca yıllık deneyime sahip bir terapist ve sosyal hizmet uzmanı olan Pamela Garfield-Jaeger, çocukluğun aşırı psikolojileştirilmesinin, hızlı başlangıçlı cinsiyet disforisinin artmasına ve çocukların altta yatan psikolojik sorunlarla başa çıkmak yerine transseksüel olma eğilimiyle kendi bedenlerine zarar verme travması yaşamasına katkıda bulunabileceği konusunda uyarıyor.

COVID-19 aşısı olmayı reddettiği için işini kaybeden Garfield-Jaeger, şimdi "The Truthful Therapist/Dürüst Terapist" adlı bir muayenehane işletiyor ve burada ebeveynlerin ruh sağlığı alanında yollarını bulmalarına yardımcı oluyor. Pek çok ebeveyn, ruh sağlığı alanında doğru yardımı bulmakta zorlanıyor ve çocuklarına yardım edeceklerine güvendikleri profesyoneller tarafından şeytanlaştırıldıklarını düşünüyor.

Garfield-Jaeger "The Daily Signal Podcast"e verdiği demeçte, "Trans olduğunu iddia eden veya translıktan vazgeçmiş çocukları olan ailelerle konuşuyorum. Çocukların en çok zorlandığı zaman, ebeveynlerinin artık onları sevmediklerini, önemsemediklerini veya kabul etmediklerini düşündükleri andır. İşte trans topluluğu, terapistler ve doktorlar çocuklara tam olarak bunları söylüyor” diyor.

"Böyle düşünen insanlar bu çocuğa 'Aa, ailen seni olduğun gibi kabul etmiyor. Seni kabul eden biziz. Seni en iyi tanıyan biziz’ diyor. Bir çocuk için 'Artık ailem benim kim olduğumu bilmiyor. Beni dinlemiyor. Bana inanmıyor, beni umursamıyor ve artık beni sevmiyor' gibi aslında tamamen yalan olan bir düşünceye kapılmak gerçekten korkutucu."

"Tanıştığım tüm bu ebeveynler çocuklarını çok seviyor," diyen Garfield-Jaeger, "Sadece bir gerçeklik içinde yaşamak istiyorlar. Onlar, çocuklarının trans olma isteğinin altta yatan bir sorundan kaynaklı olduğuna eminler ve bu, beyinlerinin vücutlarıyla uyumsuz olduğu iddiasına benzer bir inanç değil."

Sosyal hizmet uzmanı, “Eğer çocuklar ebeveynleriyle ilgili bu tarz olumsuz mesajları duymadan önce de ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele ediyorsa, ebeveynlerinin onları sevmediği fikri sadece sıkıntıyı daha da artıracaktır." diyor.

Bu zihniyet, ebeveynlerin ruh sağlığı uzmanlarına her zaman güvenemeyeceğini gösteriyor ve Garfield-Jaeger'i, geçen yıl imzalanan Kaliforniya yasa tasarısı AB 665'e karşı çıkmaya yönlendiriyor. Yasa, 12 yaşındaki çocukların bir ruh sağlığı tesisinde yatılı tedaviye rıza göstermesine izin veriyor ve ayrıca ebeveynlerin tedavi sürecinde herhangi bir söz sahibi olup olmayacağını belirlemek üzere ruh sağlığı uzmanlarını önce çocuğa danışmaya yönlendiriyor.

"The Truthful Therapist", çocukların yatılı tedavi gördüğü grup evlerinin çoğunun devletten fon aldığı konusunda uyarıda bulunuyor. "Bu parayı kontrol eden insanlar gerçekten de bu cinsiyet değiştirme modeline güçlü bir şekilde inanıyorlar ve çocukların hormon almaları ve hızlı bir şekilde transseksüel olmaları için cinsiyet değiştirme ameliyatlarına erişmeleri gerektiğini savunuyorlar" diyor.

Terapist
Deneyimli bir sosyal hizmet uzmanı, ne yazık ki ebeveynlerin transseksüellik konusunda her ruh sağlığı uzmanına güvenmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Garfield-Jaeger, "Onları koruyacak ebeveynleri olmadan, savunmasız çocukların transseksüel hale getirileceğine ve ruh sağlığı ihtiyaçlarının karşılanmayacağına inanıyorum" diyor.

Doktorlar, çocukların yüksek osteoporoz (kemik erimesi) riski, derin ven trombozu (toplar damarın pıhtılaşarak tıkanması) gibi ömür boyu sürecek ciddi sağlık problemleri doğuran operasyonlara rıza gösteremeyecekleri konusunda uyarıda bulunsalar da, tıp endüstrisinin büyük bir kısmı, çocuklarda cinsiyet değiştirme prosedürlerinin uygulanmasını teşvik ediyor.

Garfield-Jaeger, "Ben aslında cinsiyet disforisinin ya da cinsiyet sıkıntısının ya da hangi terimi kullanmak isterseniz isteyin, aslında başka bir şeyin belirtisi olduğuna inanıyorum" diye açıklıyor. Cinsiyeti konusunda kafa karışıklığı yaşayan ve bu sorunla mücadele eden pek çok kişinin travma, genellikle de cinsel travma yaşadığını belirtiyor.

Trans topluluğunun, sözde kısa vadeli rahatlama sağlayan ve herkese uygun olduğu düşünülen bir çözüm vaat ettiğini ancak bunun uzun vadede telafisi zor birçok yeni zarar yarattığını söyleyen Garfield-Jaeger, daha önce transseksüel olduğunu söyleyen çocukların esas cinsiyete yani biyolojik cinsiyetlerine geri döndükleri çok fazla "detrans" vakası gördüğünü belirtiyor.

Gençlerin transseksüel olduklarını iddia etme olgusunun pandemi sürecinde sokağa çıkma yasakları varken ya da hemen sonrasında zirveye ulaştığını ifade eden Garfield-Jaeger, pek çok çocuğun izole edildiğini, spor yapamadıklarını, hobilerini gerçekleştiremediklerini ya da arkadaşlarıyla etkileşime giremediklerini, bu nedenle evde ekranlarının başına sıkışıp kaldıklarını ve belki de trans olduklarını internetten öğrendiklerini söylüyor.

Garfield-Jaeger, "Şimdi pandeminin üzerinden birkaç yıl geçtiği için translıktan vazgeçme oranlarında artış görüyoruz," diyor. Birlikte çalıştığı ebeveynler arasında, çocukların yaklaşık %50'sinin transseksüel olmaktan vazgeçtiğini tahmin ediyor. 

"Bunun biraz zaman aldığını" belirten sosyal hizmet uzmanı, "Yaklaşık iki yıl kadar sürüyor gibi görünüyor. Bu bir gecelik bir süreç değil" diyor.

Garfield-Jaeger ayrıca bu konuyu Amerikan toplumunda beyazların "ezen" ve siyahların "ezilen" olarak görüldüğü ırk teorisiyle de ilişkilendiriyor. Gençlerin kendilerini kısmen trans olarak tanımladıklarını, çünkü "[trans olmayan], beyaz ya da her neyse, o 'ezen' kategorisinde olma eğiliminde olduklarını ve bu yüzden de trans olmaya ilgi duyduklarını söylüyor.

Özellikle kız çocuklarının bu eğilime karşı hassas olabileceğini ifade eden Garfield-Jaeger, "Genç bir kız iyi bir insan olduğunu bilmek ister ve eğer ona doğuş şeklinin onu kötü bir insan yaptığı söylenirse, bence bu genç bir insana söylenebilecek en kötü şeydir. Ama şimdi bundan kurtulmanın sihirli bir yolu var, o da trans olmak ve sonra gökkuşakları ve Pride geçit törenleri oluyor ve tüm filmler transları havalı ve eğlenceli olarak gösteriyor."