Transgender konsensüsü çökmeye başlarken, trans aktivistler sansür girişimlerine devam ediyor

Sızdırılan WPATH dosyaları ve yeni yayınlanan Cass raporu ile cinsiyet tıbbının zayıf temelleri ifşa olurken, trans aktivistler parçalanmış anlatılarını desteklemek için umutusuz sansürcü taktiklerini artırıyor.
Transgender konsensüsü çökmeye başlarken, trans aktivistler sansür girişimlerine devam ediyor


Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 17.04.2024

Transgender konsensüsü çöktükçe, trans aktivistler parçalanmış anlatılarını desteklemek için umutsuz bir girişimde bulunarak sansürcü taktiklerini artırıyorlar. Bu köşede daha önce de belirtildiği üzere, Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından yeni yayınlanan Cass raporu, sözde "cinsiyet tıbbının” zayıf temellerini yerle bir etti. Bu yılın başlarında ise sızdırılan WPATH dosyaları, bu müdahaleleri uygulayan doktorların birçoğunun kanıtların hatalı ya da kusurlu olduğunu bildiğini ortaya koymuştu. Bu skandalı gerçekleştiren tıp uzmanları yargılanmalıdır.

Transseksüel tıp kompleksi konusunda alarm veren kitaplardan biri Abigail Shrier'in 2020 Geri Dönüşü Olmayan Hasar: Kızlarımızı Baştan Çıkaran Transseksüel Çılgınlığı adlı kitabıydı. Shrier sansürle karşılaştığında ve trans aktivistler kitabı engellemeye çalıştığında kitabın kendisi bir hikaye haline gelmişti. Amerikan Kitap Satıcıları Birliği, kitabı promosyon gönderilerine dahil ettiği için bir özür yayınlamış ve Shrier, şu anda New York Times'ın sayfalarında dahi okuyabileceğiniz gerçekleri ortaya koyduğu için acımasızca karalanmıştı. Shrier bu konuda herhangi bir özür de almadı.

Nitekim trans aktivistler halen Geri Dönüşü Olmayan Hasar kitabının yayınlanmasını engellemeye çalışıyor. Shrier'in kitabının Japonca çevirisini yayınlamayı planlayan Japonya'daki Sankei Shimbun Publications Inc. kısa bir süre önce, yayınevi rotasını değiştirip yayın kararını iptal etmediği takdirde kitabı basmak isteyen kitapçılara yönelik kundaklama tehditleri aldı. E-posta mesajında kitabın translara karşı ayrımcılığa neden olacağı iddia ediliyordu.

Tehditler daha önce işe yaramıştı. Geri Dönüşü Olmayan Hasar ilk olarak Aralık ayında Kadowaka Corp. tarafından Japonya'da yayınlanacaktı ancak trans aktivistlerin öncülük ettiği şiddetli bir tepki üzerine geri çekildi. Kadowaka, kitabı “O Çocuk da Transseksüel Oldu: Sosyal Medyada Yayılan Cinsiyet Değiştirme Patlamasının Trajedisi” başlığı altında yayınlamayı planlıyordu. Yayın kararı, planlanan tarihten hemen önce iptal edildi.  

Ancak Sankei Shimbun yayına devam etme kararı aldı. Şirket, işin zorla engellendiği iddiasıyla polise başvurdu ve bir açıklama yayınladı: "Birçok insanın bir araya geldiği kitapçıları tehdit etmek affedilemez bir eylemdir. Kitabı yayınlayacağız ve bu kötü niyetli baskıya boyun eğmeyeceğiz."  denildi.

Transseksüel tıp endüstrisine karşı kanıtlar arttıkça, bu tehdit ve sansür girişimleri giderek daha az etkili olacaktır. Abigial Shrier'i reddetmek başka bir şeydir, onun "cinsiyet bakımı" konusundaki tutumunun -ki bu tutum Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) ve birçok Avrupa ülkesinin tıp kurumları tarafından da benimsenmektedir- "nefret dolu" ya da "ayrımcılığa" yol açmaya eğilimli olduğunda ısrar etmek bambaşka bir şeydir. Aslında Shrier'in kitabını okuma zahmetine katlanan herkes, kitabın cinsiyet karmaşası yaşayan kız çocuklarını savunmak için yazıldığını bilir. "Cinsiyet tıbbı" denilen cinsiyet değiştirme uygulamalarına dair eleştirileri susturmaya çalışanlar, şiddete dayalı anlatılarının çözülmekte olduğunu ve çözüldüğünde ise toplumun, binlerce gencin yok olmasından sorumlu bir endüstriyi koruyan ve normalleştiren bir rol oynadıklarını fark edeceklerini anlamış olmalılar.