Transgender aktivistler, yeni tuvalet yasasının uygulanmasını engellemek için Utah ihbar hattına sahte ihbarda bulundu

Amerika'daki transgender aktivistler, Utah'ta trans olduğunu iddia edenlerin karşı cinsiyete ait tuvaletleri kullanmasını yasaklayan yeni yasasının uygulanmasını engellemek için sahte ihbarlarda bulunuyor.
Transgender aktivistler, yeni tuvalet yasasının uygulanmasını engellemek için Utah ihbar hattına sahte ihbarda bulundu


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 14.05.2024
Yayınlanma tarihi: 08.05.2024

Amerika'daki transgender aktivistler, Utah'taki yeni tuvalet yasasının uygulanmasını engellemek için sahte ihbarlarda bulunuyorlar. Aktivistler, binlerce sahte rapor sunuyorlar.

Utah Denetçisi John Dougall, çevrim içi ihbar hattının faaliyete geçtiği bir hafta içinde 10.000'den fazla başvuru aldığını ve hepsinin asılsız olduğunu belirtti. İhbar hattının formunda insanlardan, karşı cinsiyetten birinin tuvaleti kullanmasına bilerek izin veren devlet okulu çalışanlarını ihbar etmeleri isteniyor.

Ocak ayında Utah valisi tarafından imzalanan yeni yasa, trans olduğunu iddia edenlerin devlet okullarında karşı cinsiyetin tuvaletini kullanmasını yasaklıyor. Yeni kurallara uymayan okullar ve devlet kurumları her ihlal için günlük 10.000 dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca, yasa eyaletin "erkek" ve "kadın" tanımlarını "cinsiyet kimliklerinden" ziyade üreme sistemlerine dayandırıyor.

İhbar hattının açılmasından bu yana trans aktivistler, sosyal medyada ihbarları paylaşarak ve sahte rapor örnekleri sunarak diğerlerini de ihbar hattını doldurmaya teşvik ediyorlar.

Yasanın ana sponsoru olan Cumhuriyetçi Eyalet Temsilcisi Kera Birkeland, trans aktivistlerin koordineli bir şekilde sahte ihbarda bulunmasını eleştirdi.

Yasanın ana sponsoru olan Cumhuriyetçi Eyalet Temsilcisi Kera Birkeland, aktivistlerin koordineli saldırısının ardından ihbar hattının arkasında durduğunu söyledi. Birkeland, "Aktivistlerin sahte ihbarlar göndermek için zaman ayırmaları şaşırtıcı değil" dedi, "Ancak bu durum, yasanın önemini ve Utah'taki kadınlara sağladığı korumayı ortadan kaldırmıyor."

Son yıllarda, okulların trans olduğunu iddia eden erkek öğrencilerin kızlar tuvaletini ve soyunma odalarını kullanmalarına izin vermeleri özellikle tartışmalara neden olmuştu. Birçok kız öğrenci, özellikle spor yaparken ve soyunma odalarını kullanırken, trans olduğunu söyleyen erkek sınıf arkadaşları ve takım arkadaşlarıyla bu tesisleri paylaşmaktan rahatsızlık duyuyor.

Başta Alabama, Arkansas, Florida, Idaho, Iowa, Kansas, Kentucky, Kuzey Dakota, Oklahoma ve Tennesse olmak üzere en az on eyalette transların hangi tuvaletleri kullanabileceğine dair yasalar bulunuyor.