Trans yanlısı doktor, internette çocukları kendilerini sakatlamaya nasıl ikna ediyor?

Sidhbh Gallagher gibi transseksüelliği teşvik eden cerrahlar, ameliyat ettikleri kişilerle çekildikleri fotoğrafları sosyal medyada yayınlayarak ün elde ediyor.
Trans yanlısı doktor, internette çocukları kendilerini sakatlamaya nasıl ikna ediyor?


Kaynak: dailycaller.com
Erişim tarihi: 29.05.2024
Yayınlanma tarihi: 28.05.2024

Aşağıdaki alıntı Detrans: Daily Caller News Foundation eski muhabiri Mary Margaret Olohan'ın yeni kitabı Detrans: Cinsiyet İdeolojisi Kültünden Kaçışın Gerçek Hikayeleri'nden alıntıdır. 

Luka o sırada on altı yaşındaydı ve ameliyat olmak için ailesinin iznine ihtiyacı vardı. "Annem bu konuda tereddütlüydü ve pek çok endişesi vardı," diye açıklıyor Luka. "Ama aynı zamanda, bir nevi zorbalıkla durumu kabul etmeye zorlandı." Luka'nın annesine, cinsiyet değişimini engellemesi halinde kızının hayatını tehlikeye atacağı söylenmiş. Luka, babasının kararını desteklemeye çalıştığını ve annesine de onu desteklemesi için baskı yaptığını söyledi.

Ameliyatı öğleden sonra yapılacaktı ve öncesinde yirmi dört saat boyunca hiçbir şey yiyip içemeyecekti. Ameliyat, hastane yerine ayakta tedavi sunan bir plastik cerrahi merkezinde gerçekleşecekti. Bu durum, çift mastektomi (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) geçirmiş detranslar (eski translar) arasında oldukça yaygın görülüyor. Ayakta tedavi prosedürlerine aşina olmayanlar için bu, hastanın genellikle ameliyatın gerçekleştiği gün evine döndüğü anlamına geliyor.

"Cerrah geldi ve 'Ayağa kalkabilir misin?' dedi. Ben de ayağa kalktım, serumdaki iğnenin derimin altında hafifçe hareket ettiğini hissettim ve bayıldım. Bir hemşirenin beni tutması gerekti ve daha ameliyat başlamadan başımda ıslak bir bezle kendime geldim." 

Luka, ameliyattan çıkışıyla ilgili pek bir şey hatırlamıyor. "Cerrahım ameliyattan sonra resim çektirmek için poz verenlerden değildi," dedi biraz alaycı bir şekilde.

Sidhbh Gallagher gibi transseksüelliği teşvik eden cerrahlar, ameliyat ettikleri kişilerle fotoğraf çektirerek ve bu fotoğrafları sosyal medyada yayınlayarak ün kazandılar. New York Times'ın haberine göre, bu kamusal görünürlük Gallagher'ın "üst düzey cerrahi uzmanlığı" elde etmesine yardımcı oldu. Hastalarının çoğu onu TikTok'ta buluyor.

Sidhbh Gallagher
Sidhbh Gallagher gibi transseksüelliği teşvik eden cerrahlar, ameliyat ettikleri kişilerle fotoğraf çektirerek ve bu fotoğrafları sosyal medyada yayınlayarak ün kazandılar.

Dr. Gallagher'ın hızla büyüyen sosyal medya varlığı, Ekim 2022'de bir dizi gözlemci grubun onu, TikTok'u gençleri cinsiyet değiştirme operasyonlarına "haksız ve aldatıcı" bir şekilde yönlendirmek için kullandığı gerekçesiyle Federal Ticaret Komisyonu'na bildirmesine yol açmıştı. Gallagher, çift mastektomi yaptıran kadın hastalar da dahil olmak üzere hastalarının öncesi ve sonrası grafik resimlerini yayınlıyor.

Luka, iyileşme sürecinin büyük bölümünü annesinin evinde geçirdiğini söyledi. Ameliyattan sonraki ilk haftayı zar zor hatırlıyor. Ancak yanlarında cerrahi drenler olduğunu ve bir tür kompresyon yeleği giydiğini paylaştı.

"Bir hafta sonra tekrar doktora gittik ve drenleri çıkardılar ki bu çok acı verici bir süreçti," diye açıkladı Luka ürpererek. "Çok garip hissettirdi ve bundan çok nefret ettim."

"Cinsiyet değiştirme" amacıyla göğüsleri alınan genç bir kadının fotoğraflarını görmemiş olanlar için, ameliyatın kadınların göğüslerinde ve kollarının altında koyu, kalın yara izleri bıraktığını anlamak önemli. Bu izler zamanla düzleşip hafiflese de asla tam olarak geçmeyecek. Ve Chloe gibi bazı hastalar için [yaraların] iyileşmeleri - yara olmaktan çıkmaları - yıllar alabilir.

Bu fotoğraflar, hem üzücü hem de güçlü. "Üst ameliyatı" (mastektomi için kullanılan hafifletilmiş bir tabir) sonrası birinin göğsünün fotoğrafını gören ortalama bir kişi, tıp sisteminin bu tür bir cinsiyet değiştirme prosedürüne izin vermesinden dolayı dehşete kapılabilir, özellikle de fotoğraf genç bir kişiyi veya reşit olmayan birini gösteriyorsa. Böylece fotoğraflar, bu ameliyatların gerçekten "bakım" ve gerçekten “tedavi” olup olmadığı konusunda kalpleri ve zihinleri değiştirmede etkili olabilir.