Trans sorunlarıyla ilgilenen bir Japon derneği adından 'bozukluk' kelimesini çıkarıyor

Transgender çalışmalarını destekleyen Japon Cinsiyet Kimliği Bozukluğu Derneği, resmi adından 'bozukluk' kelimesini çıkarmaya karar verdiğini duyurdu.
Trans sorunlarıyla ilgilenen bir Japon derneği adından 'bozukluk' kelimesini çıkarıyor


Kaynak: english.kyodonews.net
Erişim tarihi: 18.03.2024
Yayınlanma Tarihi: 18.03.2024

Transgender çalışmalarını destekleyen Japon Cinsiyet Kimliği Bozukluğu Derneği (The Japanese Society of Gender Identity Disorder), kendilerini doğdukları cinsiyetten farklı bir cinsiyette tanımlayanlarla ilgili LGBT anlayışına dayanarak, resmi adından "bozukluk" kelimesini çıkarmaya karar verdiğini duyurdu.

17 Mart günü genel kurul toplantısında duyurulan değişikliğin, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) "cinsiyet kimliği bozukluğu" yerine "cinsiyet uyumsuzluğu" teriminin kullanılmasına yönelik son tavsiyesiyle uyumlu olduğu bildirildi. Derneğin yeni İngilizce ismine henüz resmi olarak karar verilmedi.

Cinsiyet kimliği
Japon Cinsiyet Kimliği Bozukluğu Derneği Başkanı Mikiya Nakatsuka, 17 Mart 2024 tarihinde Okinawa Eyaletinde gazetecilere konuştu.

Toplantının ardından Okinawa Eyaletinde gazetecilere konuşan dernek başkanı ve Okayama Üniversitesi yüksek lisans okulunda profesör olan Mikiya Nakatsuka, isim değişikliğinin translara yönelik toplumsal farkındalığın artmasına yardımcı olacağını umduğunu ifade etti.

Nakatsuka, "Toplumsal bir değişim olmadan, transların karşılaştığı zorluklar devam edecektir" dedi.

DSÖ, 2022 tarihli uluslararası tanı el kitabında "cinsiyet kimliği bozukluğu" ifadesini kullanmayı bıraktı ve konuyu ruhsal bir bozukluk olarak değil cinsel sağlık bölümü altında ele aldı.

Dernek, bir araştırma grubu olarak kurulduğu 1999 yılından bu yana adında cinsiyet kimliği bozukluğunu kullanıyordu, ancak Amerikan Psikiyatri Birliği'nin 2013 yılında terimi "cinsiyet disforisi" ile değiştirmesini de içeren uluslararası değişimin ortasında üyelerine bir isim değişikliği önerdi.