Trans kadın olduğunu ileri süren bir erkeğin kadınlarla aynı duşa girmesine izin vermeyen spor salonuna 1.000 avro para cezası kesildi

Almanya'da kadınlara özel bir fitness merkezi, tesis sahibinin kadın duşlarını kullanmasına izin vermemesi üzerine, trans kadın olduğunu öne süren bir erkeğe tazminat ödemeye mahkum edildi.
Trans kadın olduğunu ileri süren bir erkeğin kadınlarla aynı duşa girmesine izin vermeyen spor salonuna 1.000 avro para cezası kesildi


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 31.05.2024

Bavyera'nın Erlangen kentinde kadınlara özel bir fitness merkezi, tesis sahibinin kadın duşlarını kullanmasına izin vermemesi üzerine, trans kadın olduğunu öne süren bir erkeğe tazminat ödemeye mahkum edildi.

Otuz yılı aşkın bir süredir Lady's First fitness salonunun sahibi olan Doris Lange, Ayrımcılıkla Mücadele Bağımsız Federal Komiseri Ferda Ataman'dan, kadın duşlarını kullanmasına izin verilmemesi nedeniyle "uğradığı kişisel zarar" için trans olduğunu iddia eden adama 1000 euro tutarında "uygun bir tazminat" ödenmesini tavsiye eden bir bildirim aldı.

İlk olarak NIUS isimli haber sitesi tarafından rapor edilen olay, Mart ayının sonunda, kadın olduğunu iddia eden bir adamın duş alanları da dahil olmak üzere kadınlara özel tesisleri kullanmak istemesi üzerine meydana geldi. Personele göre, adamın kimliğinde erkek ifadesi geçiyordu ve yasal cinsiyet değişikliğini gösteren resmi bir belge sunulmamıştı. Ancak fitness merkezi, kadınların duşlarını kullanmakta ısrar etmeye devam eden adamla bir antrenman seansı planladı. Bir "uzlaşma" adımı olarak adam, kadınların çıplak olarak bulunacağı alanda mayo giymeyi teklif etti.

Fitness merkezinin sahibi durumdan haberdar olduğunda, personele adamın talebini telefonda nazik bir şekilde reddetmeleri talimatını verdi. Adam daha sonra Lady's First fitness'a bir e-posta göndererek tesise erişiminin devam etmesini talep etti ve duşları kullanmaktan tamamen kaçınacağına dair söz verdi. Adamın teklifi reddedildi.

NIUS'a konuşan Lange, müşterilerinin önemli bir kısmının, erkeklerden uzakta eğitim almak için cinsiyete özel yere ihtiyaç duyan Müslüman kadınlardan oluştuğunu belirtti. Lange: "Hanımefendinin durumunu anlayışla karşılamakla birlikte, sadece bir büyük antrenman salonumuz, bir soyunma odamız ve bir duşumuz var. Üyelerimizin %20'si Müslüman kadınlardan oluşuyor. Kadınlar stüdyomuza özellikle kendileri için güvenli bir ortamda antrenman yapmak için geliyorlar" dedi. 16 Mayıs'ta Lange, Federal Aile İşleri Bakanlığına bağlı Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi'nden (ADS) adama tazminat ödemesini isteyen bir mektup aldı.

Trans kadın
Biyolojik cinsiyeti erkek olan Laura Holstein adındaki trans kadın, Effeltrich/Hetzles Futbol Birliğindeki kadınlarla aynı soyunma odasını paylaşıyor. 

Ferda Ataman'ın başında bulunduğu Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi'nden (ADS) Lange'ye gönderilen mektupta, "Vakanın gerçekleri, toplumsal cinsiyet temelinde doğrudan ayrımcılık olarak AGG'nin (Genel Eşit Muamele Yasasının) ihlali olabilir. AGG’nin toplumsal cinsiyet özelliği trans kadınları da korumaktadır. Bu durum, ilgili kişinin resmi olarak isim ve medeni hal değişikliği ve/veya cinsiyet değiştirme tedbirleri alıp almadığına bakılmaksızın geçerlidir." deniyor. Yazı şöyle devam ediyor: "Bunu akılda tutarak, sizden meselenin sizin tarafınızdan dostane bir şekilde çözülmesi için hangi olasılıkların ve başlangıç noktalarının mevcut olduğunu değerlendirmenizi rica ediyoruz. Örneğin, uğradığı kişisel zarar için ... 1000 Euro tutarında uygun bir tazminat ödemenizi öneriyoruz."

Lady's First fitness'ın yasal temsilcisi olarak görev yapan Dr. Christoph Franke ise, NIUS'a Federal Ayrımcılıkla Mücadele Komiserinin para cezasına hükmetmesinden duyduğu şoku dile getirdi. Franke: "Bu dikkat çekici bir dava. Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi, doğrudan Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı'na bağlıdır ve mektup aracılığıyla müvekkilimizin tazminat ödeme yükümlülüğü altında olduğunu ileri sürmektedir. Bu sadece Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu’nun görevi değildir, aynı zamanda yargının yetkilerini de kendine mal etmektedir."

Söz konusu erkeğin kimliği Alman gizlilik yasası uyarınca NIUS tarafından saklı tutulurken, Reduxx haber sitesi vakaya karışan erkeğin Laura Holstein adında bir trans kadın olduğunu ortaya çıkardı. Daha önce Reduxx tarafından bildirildiği üzere Holstein, Bavyera Futbol Federasyonu (BFA) tarafından bir kadın futbol liginde oynaması onaylanan ilk transseksüeldi. Holstein, fitness kulübüne kabul edilmemesinin ardından kulüp hakkında 1 yıldızlı bir değerlendirme yazarak kendisine saygısızlık yapıldığını ileri sürmüştü. 

Erlangen-Nürnberg Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olan Holstein, kısa bir süre önce Bavyera'da bir kadın futbol ligine kabul edilen ilk trans olarak manşetlere çıkmıştı. Holstein, Münih BFA genel merkezinin politika müdürü Grit Labahn'ın kendisine şahsen kefil olmasının ardından lige katılma hakkı elde etti. Labahn: “Non-binary (her iki cinsiyeti de reddeden) olduğunu söyleyen ve futbol oynamak isteyen insanlara ‘hiç şansınız yok’ diyemem" dedi. Alman futbolunda sadece erkek ve kadın kategorileri olmasına rağmen, BFA'nın "duruma göre" bir dahil etme politikası var. Bu nedenle Labahn, Holstein'ın kadınlar ligine katılması için uğraştı. Labahn cinsiyet değiştirme sürecindeki erkekler için karşı cinsiyet hormonu olarak kullanılan östrojenin (kadınlık hormonu) Holstein'ın kas kütlesini kaybetmesine neden olduğunu ve bu durumun rekabet avantajını elinden alacağını öne sürdü. Holstein, Ağustos sezonuna kadar resmi olarak oynamaya başlamayacak olsa da, antrenmanlara katılmaya başladı ve Effeltrich/Hetzles Futbol Birliğindeki kadın ve kızlarla aynı soyunma odasını paylaşıyor.