Trans ideolojisini reddettiği için kovulan eski öğretmen, Kaliforniya okul bölgesinden büyük bir tazminat aldı

Kaliforniya'da bir öğretmen, 'tercih edilen zamirleri' kullanmayı reddettiği ve öğrencilerin 'cinsiyet kimliklerini' ebeveynlerden gizlemeyi kabul etmediği için Jurupa Birleşik Okul Bölgesi'nden kovuldu.
Trans ideolojisini reddettiği için kovulan eski öğretmen, Kaliforniya okul bölgesinden büyük bir tazminat aldı


Kaynak: foxnews.com
Erişim tarihi: 16.05.2024
Yayınlanma tarihi: 16.05.2024

Eski bir öğretmen, trans ideolojisini dayatan direktiflere karşı çıktıktan sonra işten çıkarılması üzerine Kaliforniya'daki okul bölgesinden büyük bir tazminat aldı. Jessica Tapia, "tercih edilen zamirleri" kullanmayı reddettiği ve öğrencilerin sözde “cinsiyet kimliklerini” ebeveynlerden gizlemeyi kabul etmediği için Jurupa Birleşik Okul Bölgesi'nden kovuldu.

Tapia ve avukatı Julianne Fleischer, Jurupa Birleşik Okul Bölgesi ile 360.000 dolarlık bir tazminat anlaşmasına vardıktan sonra Fox News Digital ile konuştu.

Anlaşma, Tapia'nın Kaliforniya federal mahkemesinde açtığı ilk davadan yaklaşık bir yıl sonra sonuçlandı.

Yirmi yılı aşkın süredir Jurupa Birleşik Okul Bölgesi'nde önce öğrenci, sonra öğretmen ve koç olarak bulunan Tapia, "bölge ile ilk görüşmeye girdiğim andan itibaren bunun ciddi bir ruhani savaş ve ülke genelinde, özellikle eğitimde ve çocukların içinde ve çevresinde gördüğümüz gerçeğe yönelik bir savaş olduğunu biliyordum" dedi.

Tapia'nın çilesi, bölgenin kendisine "mesleki olmayan davranış bildirimi" vermesi ve kendisine karşı "on iki asılsız iddia" ortaya atmasıyla başladı.

Tapia, öğrencilerin kendisini sosyal medyada araştırdıklarını ve sınıfta gündem etmediği inançlarını keşfettiklerini söyledi. Bunun üzerine bazı öğrenciler, Tapia’nın kendilerinkiyle uyuşmayan bazı değerleri ve inançlarını ortaya koyan yedi-sekiz Instagram gönderisini bölgeye ihbar etti.

Cinsiyet değişimi
Öğrencilerin cinsiyet değişimini velilerden gizlemeyi reddettiği için kovulan Jessica Tapia, okul bölgesinden büyük bir tazminat aldı.

Bölge, Tapia'yı "kamuya açık Instagram hesabında saldırgan içerikler yayınlamak, öğrencilerle yaptığı konuşmalarda inancına atıfta bulunmak ve cinsiyet kimliği ile ilgili konularda tartışmalı görüşler ifade etmekle" suçluyor.

İkinci görüşmede Bölge, Tapia'nın "ebeveynlere çocuklarının cinsiyet kimliği hakkında yalan söylemesini, öğrencilere tercih ettikleri zamirlerle hitap etmesini, dini inançlarını öğrencilerle veya sosyal medyada ifade etmekten kaçınmasını ve öğrencilerin tercih ettikleri cinsiyete uygun banyoyu veya soyunma odasını kullanmalarına izin vermesini" talep eden direktifler sundu.

Tapia, inançlarına aykırı olduğu için direktiflere uyamayacağını savunarak dini bir düzenleme talebinde bulundu.

Tapia, "Ocak 2023'teki üçüncü ve son görüşmede … dini inançlarıma uyum sağlayamayacaklarına ve bu nedenle beni işten çıkaracaklarına karar verdiler."

Tapia, öğrencilerden hiçbirinin cinsiyet değiştirme talebiyle kendisine gelmediğini ve direktiflerin "eğer bir transseksüel öğrencim olursa varsayımsal olarak onunla nasıl başa çıkacağına" dayandığını söyledi.

Avukat Fleischer, Tapia'nın "olumsuz performans değerlendirmeleri olmadığını" ve "her öğrencisine karşı her zaman saygı düzeyini koruduğunu" söyledi.

Tapia, "Öğrenciler bizim öğrencilerimiz ama bizim çocuklarımız değiller. Dolayısıyla, ebeveynlere saygı göstermeliyiz; ebeveyn hakları her şeyden önce gelir, söz konusu olan onların çocuklarıdır" dedi.