Trans aktör, kendisine esas cinsiyetiyle hitap eden Fransız politikacıya dava açtı

Trans aktör Karla Sofía Gascón, kendisine 'erkek' diyerek “nefret söyleminde' bulunduğunu iddia ettiği Fransız siyasetçi Marion Maréchal hakkında yasal şikayette bulundu.
Trans aktör, kendisine esas cinsiyetiyle hitap eden Fransız politikacıya dava açtı

Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 03.06.2024

Önceki adı Carlos olan trans İspanyol aktör Karla Sofía Gascón, Fransız siyasetçi Marion Maréchal hakkında, kendisine "erkek" diyerek “nefret” söyleminde bulunduğu iddiasıyla yasal şikayette bulundu. Maréchal suçlu bulunması halinde bir yıl hapis ve 300.000 avro para cezasına çarptırılabilir.

26 Mayıs'ta Fransa'nın Avrupa seçimlerindeki Reconquête! partisinin başkanı Maréchal, trans aktörün Cannes Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandığının açıklanmasının ardından sosyal medyada Gascón hakkında bir yorum yaptı. Gascón ödülü “Emilia Pérez” filmindeki rolüyle kazandı. Filmde, kanuni yaptırımlardan kaçmak için "cinsiyet değiştirmeye" karar veren acımasız bir Meksikalı uyuşturucu baronunu canlandırıyordu.

Gascón'un kazandığı haberine yanıt veren Maréchal: "Cannes'da bir erkek, kadın performansıyla ödül aldı. Sol için ilerleme demek, kadınların ve annelerin silinmesi demektir" diye yazdı. Bunun üzerine başlayan tartışmalar üzerine Maréchal ertesi gün Telematin haber programında yorumlarını yineleyerek şunları söyledi: "Tüm gün boyunca bir erkeğin kadın olduğunu söylemek bunu doğru yapmaz. Kadın olmak biyolojik bir gerçekliktir."

Fransız siyasetçinin sözleri altı LGBT örgütünün tepkisini çekti ve bu örgütler Maréchal hakkında yasal şikayette bulunmak üzere harekete geçti. Radio France Internationale’e konuşan Maréchal davaya yanıt vererek şunları söyledi: "Gerçeği söylemeye devam etmemi engelleyemeyecekler. Kadın ya da erkek olmak, isteseniz de istemeseniz de biyolojik bir gerçekliktir. XX ya da XY kromozomları değişmez."

Trans kadın
 Fransız siyasetçi Marion Maréchal, Cannes Film Festivali'nde "En İyi Kadın" ödülünün bir transseksüele verilmesini eleştirdi.

EuroNews haber sitesine göre, Maréchal transfobik hakaret iddiasıyla suçlu bulunursa bir yıl hapis ve 30.000 avro para cezasına çarptırılacak. Ancak buna alternatif olarak, "kişinin cinsiyet kimliği nedeniyle cinsiyetçi hakaret" ile suçlanırsa 3.750 Avro para cezasına da çarptırılabilir. Variety dergisine konuşan altı LGBT derneğinin avukatı Etienne Deshoulières, trans aktörün Maréchal'e karşı açılan davaya, altı trans aktivist grubun ortak şikayetine inandırıcılık katmak ve böylece Maréchal'in mahkum edilmesini mümkün kılmak için katıldığını söyledi.

Transları savunma konusunda uzmanlaşan ve "Droits et Libertés des Personnes Transgenres" (Transların Hak ve Özgürlükleri) adlı kitabın yazarlarından biri olan avukat Deshoulières, geçen yıl kadın hakları savunucusu Dora Moutot hakkında da "yanlış cinsiyetlendirme" (bir transa, esas cinsiyetine uygun olarak hitap edilmesi) nedeniyle yapılan yasal şikayetin arkasındaki isimdi. Çok satan bir yazar ve sosyal medya fenomeni olan Moutot, “cinsiyet kimliği temelinde hakaret ve cinsiyet kimlikleri temelinde bir grup insana karşı nefret veya şiddete alenen tahrik” iddiasıyla yasal şikayete maruz kalmıştı. Şikayet, Tilloy-lez-Marchiennes Belediye Başkanı, Marie Cau adında trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek ve Hanneli Escurier isimli erkek olduğunu iddia eden bir kadın gazeteci adına yapılmıştı. Moutot ilkinden erkek, ikincisinden ise kadın olarak bahsetmişti.

Daha önce Juan Carlos Gascón olarak bilinen Karla Sofía Gascón, 'Emilia Pérez' filmindeki rolüyle geçtiğimiz ay Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen ilk trans oldu ve bu ödülü kadın rol arkadaşlarıyla paylaştı.