Trans aktivistler kadın ve erkeğin yasal tanımlarını protesto etmek için Iowa eyalet meclisini işgal etti

Amerika’nın Iowa eyaletinde yüzlerce trans aktivist, kabul edilmesi halinde biyoloji temelli bir cinsiyet sınıflandırmasını kanun haline getirecek olan yeni bir yasa tasarısını protesto etti.
Trans aktivistler kadın ve erkeğin yasal tanımlarını protesto etmek için Iowa eyalet meclisini işgal etti


Kaynak: thepostmillennial.com
Erişim tarihi: 15.02.2024

Amerika’nın Iowa eyaletinde yüzlerce trans aktivist, kabul edilmesi halinde biyoloji temelli bir cinsiyet sınıflandırmasını kanun haline getirecek olan yeni bir yasa tasarısını protesto etmek üzere Des Moines'deki Iowa Eyaleti Meclis Binasına akın etti.

Muhalifler söz konusu tasarının iptal edilmesini istiyorlardı ancak tasarı komite sürecini çoktan geçti ve Temsilciler Meclisi'nde görüşülmeye başlandı.

Milletvekilleri konuyla ilgili kamuya açık bir oturum düzenledikleri sırada gerçekleşen protesto görüntülerinde, trans aktivistlerin çeşitli sloganlar içeren pankartları taşırken "Asla vazgeçmeyeceğiz" sloganları attıkları görüldü. 

Atılan bir diğer slogan ise esas cinsiyete göre ayrılmış mekânlarla ilgili "Ayrı ama eşit, bu gerçekten berbat" idi. Kalabalık ayrıca Iowa milletvekillerinin tasarıyı komitede görüştüğü sırada "Defolun faşistler" diye bağırdı.

Tasarı, Iowa Valisi Kim Reynolds tarafından önerildi. Reynolds, Des Moines Register isimli bir haber sitesine şu açıklamayı yaptı: "Tıpkı kız sporlarında yaptığımız gibi, bu tasarı da kadınların alanlarını ve Iowa yasaları ve anayasası tarafından bize tanınan hakları koruyor. Kadın sığınma evleri ve tecavüz kriz merkezleri gibi kadın sağlığı, güvenliği ve mahremiyetinin tehdit altında olduğu alanları korumak için kadınlığı kodlarla tanımlamanın gerekli hale gelmesi talihsiz bir durumdur. Tasarı, haksız ayrımcılığı yasaklarken yasanın biyolojik farklılıkları tanımasına izin vermektedir."

Trans
Biyoloji temelli bir cinsiyet sınıflandırmasını reddeden trans aktivistler Iowa eyalet meclisinde protesto düzenledi.

Iowa Capital Dispatch'e göre, halka açık oturumu Cumhuriyetçi eyalet temsilcisi Skyler Wheeler yönetti. Wheeler, konuşmacıların sesleri dışarıda çığlık atan aktivistler tarafından bastırıldığı için birçok kez işlemleri durdurmak zorunda kaldı. 

Wheeler, kendisinin ve meslektaşlarının aynı fikirde olmasalar bile insanları dinleyebildiklerini belirterek protestocuların oturumu sabote etmelerine izin vermeyeceğini söyledi.

Yasa tasarısı cinsiyeti açıkça "bir kişinin doğumda erkek ya da kadın olan biyolojik cinsiyeti" olarak tanımlıyor ancak Engelli Amerikalılar Yasası uyarınca "tıbbi olarak doğrulanabilir bir bozukluk ya da cinsiyet gelişimi farklılığı tanısı ile doğanlar" için istisnalar sağlıyor. Tasarı, “kadın” ya da “kız” terimi bir kadını, “erkek” ya da “oğlan” terimi ise bir erkeği ifade eder, diye devam ederek "anne" ve "baba" için de benzer tanımları ortaya koyuyor.

Ayrıca tasarı, tuvaletler, soyunma odaları ve barınma yerleri gibi belirli alanların esas cinsiyete göre ayrı tutulmasını ve cinsiyet değiştirenlerin doğum belgelerinde hem biyolojik cinsiyetlerinin hem de cinsiyet değiştirme ameliyatından sonraki cinsiyetin belirtilmesini de gerektiriyor.