Toplumsal cinsiyet ideolojisini öğretmeyi reddeden öğretmen ömür boyu mesleğinden men edilebilir

İngiltere'de bir Hristiyan okulunda öğretmenlik yapan Glawdys Leger, öğrencilerine Hristiyan inancına aykırı toplumsal cinsiyet ideolojisini öğretmeyi reddettiği için çok sevdiği işinden kovuldu.
Toplumsal cinsiyet ideolojisini öğretmeyi reddeden öğretmen ömür boyu mesleğinden men edilebilir

 

Erişim tarihi: 12.12.2023

Kaynak: catholicreview.org

 

İngiltere'de Katolik bir öğretmen, öğrencilerine toplumsal cinsiyet ideolojisini öğretmeyi reddettiği için ömür boyu mesleğinden men edilebilir.

Öğretmenleri meslekten çıkarma yetkisine sahip olan Öğretim Düzenleme Kurumu (TRA), 43 yaşındaki Glawdys Leger hakkında eski işvereni tarafından yapılan bir şikayeti inceliyor.

Esasen modern diller öğretmeni olan Leger, Mayıs 2022'de Bromley'deki İngiltere Piskopos Justus Kilisesi Okulu'ndan, dini eğitim derslerinde 12 ila 14 yaşındaki çocuklara cinsiyet ideolojisini öğretmeyi reddettiği için "ağır suiistimal" gerekçesiyle kovuldu. 

Leger, LGBTQ+ görüşlerini paylaştığı için bir öğrenciyi üzmesi” gerekçesiyle TRA’ya şikayet edilmişti.

Yasal hizmet sunan ve Leger’i temsil eden CLC şirketi, Leger'in öğrencilere insanların erkek ve dişi olarak doğduğunu söylediğini ve gençleri eşcinsel ve transseksüel haklarının geliştirilmesi için siyasi olarak aktif olmaya teşvik etmek için tasarlanmış öğretim materyallerini kullanmayı reddettiğini belirtti.

Duruşma öncesinde Leger şunları söyledi: 

"Başıma gelenler beni çok kötü etkiledi. Öğrencilerden gelen sorulara yanıt olarak Hristiyan inançlarımı ifade ettiğim için kariyerimi kaybetme düşüncesi beni çok üzüyor. Bana bir suçluymuşum ve Hristiyan inançlarımı ifade ettiğim için bir tehlikeymişim gibi davranıldı.

Bununla birlikte, inancıma aykırı olduğuna inandığım şeyleri, örneğin eşcinsel ilişkilerin iyi olduğunu söylemek ve/veya cinsiyet karmaşası yaşayan insanları onaylamak gibi şeyleri, vicdanen çocuklara öğretemem veya söyleyemem.

LGBT üyelerine karşı asla nefret sergilemedim, sergilemeyeceğim. Gerçek şefkat ve sevgi, cinsiyeti ne olursa olsun insanlara doğruyu söyleyebilmektir. Kimseye karşı asla ayrımcılık yapmam. Ancak okul, öğretmenleri bu konuları teşvik etmeye, öğretmeye ve kutlamaya zorluyordu ki ben bunu yapamazdım.”

LGBT
Glawyds Leger, öğretmenlik yaptığı Hristiyan okulunda Hristiyan öğretisinin LGBTQ ideolojisiyle uyuşmadığını ifade ettiği için kovuldu.

CLC'nin CEO'su Andrea Williams, Leger'in "bir Hristiyan okulunda Din Eğitimi dersinde çocukların Hristiyan öğretisinin LGBTQ ideolojisiyle uyuşmadığını anlamalarını istediği için sevdiği işinden kovulduğunu" söyledi.

Toplumsal cinsiyet ideolojisi, yazar J.K. Rowling gibi yüksek profilli ünlülerin ve halkın büyük çoğunluğunun tuvaletler, hastane koğuşları ve soyunma odaları gibi yerlerde kadınların özel alanlarını kullanmak ve spor müsabakalarında kadın olarak yarışmak isteyen transseksüellerin haklarının genişletilmesine şiddetle karşı çıkmasıyla Birleşik Krallık'ta çarpıcı bir konu haline geldi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 2024'te yapılacak genel seçimler yaklaşırken, Manchester'da düzenlenen yıllık Muhafazakâr Parti Konferansı'nda delegelere, kadın olarak lanse edilen erkeklerin kadınlara özel hastane koğuşlarında tedavi edilmesini yasaklayacağını söyleyerek temelsiz toplumsal cinsiyet ideolojisinin ilerlemesini durdurma sözü verdi.

Gelecekteki politikalarını ortaya koyduğu konuşmasında en çok alkışı cinsiyet konusundaki sözleri aldı.

Sunak şunları söyledi: "İnsanların istedikleri cinsiyette olabileceklerine inandırılmaya çalışılmamalıyız. Çünkü olamazlar - bir erkek erkektir ve bir kadın da kadındır. Buna sağduyu deniyor" dedi.

"Ebeveynlerin çocuklarına okulda ne öğretildiğini bilmeleri tartışmalı bir konu olmamalıdır. Hastalar, hastane görevlilerinin erkeklerden mi yoksa kadınlardan mı bahsettiğini bilmelidir," diye vurguladı.