Toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştirdiği için görevinden alınan üniversite profesörüne istihdam mahkemesinden destek

İngiltere'de bir istihdam mahkemesinden çıkan kararla, toplumsal cinsiyeti eleştirdiği için görevden alınan kriminoloji profesörü Jo Phoenix için adalet sağlandı.
Toplumsal cinsiyet ideolojisini eleştirdiği için görevinden alınan üniversite profesörüne istihdam mahkemesinden destek


Erişim tarihi: 24.01.2024
Kaynak: spiked-online.com

Bu hafta İngiltere'de bir istihdam mahkemesi tarafından verilen karar, trans aktivist zorbalara bir tokat niteliğindeydi. Mahkeme, bir kriminoloji profesörü olan Jo Phoenix'in toplumsal cinsiyetieleştiren inançları nedeniyle Açık Üniversite'deki (OU) görevinden haksız yere alındığına yönelik bir karar verdi. Kararda, Phoenix'e karşı ayrımcılığın, üniversitenin 'toplumsal cinsiyet yanlılarından duyulan korkudan' kaynaklandığı açıkça belirtildi.

Biyolojik gerçeklik adına kazanılan bu zafer, Birleşik Krallık'ta cinsiyete dayalı ayrımcılığa maruz kalan çalışanlar adına kazanılan zaferlere yenisini ekledi. Mahkemelerin nihayet sağduyuyu savunması hepimizi sevindirse de, bu tür davaların merkezinde yer alan kişiler üzerindeki etkisi unutulmamalıdır.

Cinsiyet gerçekliğine inandığı için şeytanlaştırılan herkes gibi Phoenix de trans lobisinin elinde büyük acılar çekti. Phoenix, üniversitedeki görevine çok bağlıydı ve bir zamanlar bunu 'hayallerindeki iş' olarak tanımlıyordu. Yetişkin eğitimine gönül veren Phoenix'in kendi hayat öyküsü de bu eğitimin başarı hikayelerinden biri. Henüz 15 yaşındayken tecavüze uğramış. Saldırganları mahkemeye vermiş ve varını yoğunu davalar için harcayıp yoksul düşene kadar peşlerini bırakmamış. Yetişkin eğitimi ise hayatını değiştirmiş.

Phoenix bu hafta BBC Radyo 4'te yayınlanan Woman's Hour programında, son mahkemesinde çapraz sorguya alınmasının bu acı hatıraları geri getirdiğini söyledi. Şu anda Reading Üniversitesi'nde bir göreve başlamış olsa da Phoenix, OU'da yaşadığı psikolojik işkenceden sonra aylarca çalışamadı ve kendisine travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) teşhisi kondu.

Phoenix'in kitlesel fonlama sayfasında açıkladığı gibi, OU'da işler “korkunç bir şekilde yanlış gitmeye başladı”. 2021 yılında, “trans meseleleri üzerine akademik tartışmaların susturulmasıyla ilgili görüşlerini dile getirdi” ve Stonewall'un üniversiteler üzerindeki etkisini eleştirmeye başladı. Ayrıca trans olduğunu iddia eden erkeklerin kadın hapishanelerinde barındırılmasına yönelik yapılan korkunç uygulamaya karşı çıktı.

Kriminoloji profesörü Jo Phoenix, "toplumsal cinsiyet" ideolojisini eleştirdiği için üniversitedeki görevinden haksız yere alındı.

Phoenix, 2021 yılında akademisyenlerin bir araya gelerek kendi alanlarında biyolojik cinsiyetin önemini keşfetmeleri için Açık Üniversite Toplumsal Cinsiyet Eleştirel Araştırma Ağı'nı kurduğunda ise işler doruğa çıktı. Bu, ona karşı acımasız bir kampanyayı tetikledi. 360'tan fazla meslektaşı, OU'yu Phoenix'in toplumsal cinsiyet eleştirel araştırma grubunu kapatmaya ve üniversiteyi kınamaya çağıran halka açık bir mektup imzaladı. Phoenix bölüm içinde alenen kötülendi, susturuldu ve dışlandı. Bir toplantı sırasında meslektaşları tarafından alay konusu oldu ve gözyaşlarına boğuldu. Sonunda, onun konumundaki pek çok kişi gibi Phoenix de kurumdan ayrılmak zorunda kaldı.

Neyse ki, Phoenix adaleti sağlamayı başardı ve iş mahkemesi OU'ya karşı neredeyse 20 iddiasını onayladı. Yargıç, üniversitenin Phoenix'i taciz ve ayrımcılıktan koruyamadığını ve haksız yere görevinden ayrılmaya zorlandığını tespit etti.

OU Rektör Yardımcısı Profesör Tim Blackman, karardan duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve üniversitenin temyize gitmeyi düşüneceğini belirtti.

Phoenix'in mahkemesi, Akademik Özgürlük Komitesi tarafından hazırlanan ve dokuz üniversitenin toplumsal cinsiyet eleştirilerini 'transfobik' olarak tanımlayan politikalara sahip olduğunu ortaya koyan bir raporun ardından geldi. Bu üniversiteler arasında Imperial College London, Sheffield Hallam University ve London Business School da bulunuyor. Bu kurumlar cinsiyet eleştirel inançları kategorik olarak yanlış ve trans ideolojisini ise tartışma dışı olarak tanımlıyor.

Üniversitelerdeki grup düşüncesi krizi, zeki insanların kendilerini aptalca şeylere ikna edebileceklerinin kanıtıdır. 

Açık Üniversite'nin temel ilkesi, eğitim almak için hiçbir zaman geç olmadığıdır. Phoenix'e zorbalık yapan akademisyenlerin, onun zaferinden bir şeyler öğrenmesini umuyoruz.