Texas Kilisesi, çocukların cinsiyet değiştirme prosedürlerini eyalet dışında yaptırmalarına yardımcı olacak bir organizasyon başlattı

Teksas'ta bulunan Galileo Kilisesi, cinsiyet değiştirme prosedürlerini yasaklayan bir yasanın kabulü üzerine çocuklarına eyalet dışında bu tıbbi prosedürleri yaptırmak isteyen ebeveynler için yardım organizasyonu başlattı.
Texas Kilisesi, çocukların cinsiyet değiştirme prosedürlerini eyalet dışında yaptırmalarına yardımcı olacak bir organizasyon başlattı

 

Erişim tarihi: 19.12.2023

Kaynak: dcenquirer.com

 

Yapılan duyuruya göre Teksas'ta bir kilise, yasama meclisinin cinsiyet değiştirme prosedürlerini yasaklayan bir yasayı kabul etmesinin ardından, çocuklarına eyalet dışında bu tıbbi prosedürleri yaptırmaya çalışan ebeveynler için seyahat fonu toplamak amacıyla 23 Ağustos'ta kar amacı gütmeyen bir organizasyon başlattı.

Haziran ayında eyalet, doktorların reşit olmayanlara orşiektomi  (testislerin ve skrotumun alınması), falloplasti (yapay penis yapma ameliyatı) ve vajinoplasti (vajinanın estetik veya fonksiyonel olarak düzeltildiği transseksüel ameliyatı) prosedürlerini uygulamasını yasaklayan ve ayrıca interseks (doğuştan çift cinsel organa sahip olan) çocuklar için küçük bir istisna dışında hormon ve ergenlik engelleyicilere erişimi kısıtlayan SB 14 yasasını kabul etti. Teksas'taki Galileo Kilisesi, iki ay sonra Kuzey Teksas Transportasyon Ağı adında yeni bir proje başlattığını duyurdu ve bir Instagram gönderisine göre, çocuklarını cinsiyet değişikliği prosedürleri için eyalet dışına götürmek isteyen ailelere 1000 dolar hibe vereceğini söyledi.

Galileo Kilisesi Rahibi Dr. Katie Hays CBS News'e yaptığı açıklamada, kilisenin ailelerin "eyalet dışında sağlık hizmeti alabilmeleri" için bir sistem oluşturabilmenin "hayalini kurmaya" başladığını söyledi.

Fort Worth Galileo Kilisesi, çocukların cinsiyet değiştirmesini desteklemek amacıyla yardım organizasyonu başlattı.

Programın web sitesine göre, hibeye başvurmak isteyen ailelerin "trans” bir çocukları olduğunu teyit etmek için bir form doldurmaları ve Kuzey Teksas'ın 19 ilçesinden birinde ikamet etmeleri gerekiyor. Başvuruda ayrıca ebeveynlerin, çocuklarının cinsiyet iddiasını doğrulayabilecek bir ruh sağlığı danışmanı, din adamı, kar amacı gütmeyen kuruluş veya başka bir kişiyi eklemeleri gerekiyor.

Başvuruda söz konusu çocuğun yaşı sorulmuyor, ancak web sitesine göre ebeveynlerin vasi olması ve "reşit olmayan 'trans' kişi için tıbbi bakım aramaya yasal olarak yetkili" olması gerektiği belirtiliyor. Kuruluşun bağışçılara yönelik sitesine göre ebeveynler "Benzin, yemek, otel; tıbbi randevular ve reçeteler; gelir ikamesi" için yılda iki kez hibe başvurusunda bulunabiliyor.

Galileo Kilisesi, web sitesinde yer alan misyon açıklamasında "LGBT üyelerine adalet sağlamak için çalıştığını ve onları seven insanları desteklediğini" söylüyor.

"Tanrı'nın Mesih aracılığıyla herkesi kalbine kabul ettiğine inanıyoruz. Nokta," diye yazıyor kilisenin web sitesinde. "Toplumumuzun bunu yansıtmasını istiyoruz; bu yüzden Dallas'ta miting, Austin'de lobi, Fort Worth'ta geçit töreni yapıyoruz… Devam eden adalet çalışmalarını sosyal medya aracılığıyla duyuruyoruz.’’