Temyiz mahkemesi Alabama'nın cinsiyet değiştirme yasağının yürürlüğe girmesine izin verdi

Amerika'da bir federal mahkeme, Alabama eyaletinin reşit olmayan çocuklar için cinsiyet değiştirme yasağının yürürlüğe girmesine izin verdi.
Temyiz mahkemesi Alabama'nın cinsiyet değiştirme yasağının yürürlüğe girmesine izin verdi


Erişim tarihi: 12.01.2024
Kaynak: alabamareflector.com

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir federal mahkeme, Alabama'nın reşit olmayan çocuklar için cinsiyet değiştirme yasağının yürürlüğe girmesine izin verdi.

ABD 11. Bölge Temyiz Mahkemesi verdiği iki sayfalık bir kararla, alt mahkemenin 2022 yasasına karşı aldığı tedbir kararını kaldırdı. Alabama'nın 2022 yasası, doktorların 19 yaşın altındakilere hormon veya ergenlik engelleyici reçete etmesini ağır bir suç haline getiriyor. Yasa kapsamında hüküm giyenler 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.  

Yasa ayrıca, doktorların Alabama'da gerçekleşmediğini söylediği, reşit olmayanların genital (alt) ameliyatlarını da yasaklıyor.

ABD Bölge Yargıcı Liles C. Burke, 2022 yılında, yasanın ebeveynlerin çocukları için karar verme yeteneklerine anayasaya aykırı bir şekilde müdahale ettiğine ve devletin tedavilerin zararlı olduğunu kanıtlayamadığına hükmederek ihtiyati tedbir kararı vermişti. Eyalet, kararı ABD 11. Bölge Temyiz Mahkemesi'ne temyize götürdü. Üç yargıçlı bir panel, cinsiyet değiştirmenin "temel bir hak" olmadığına karar verdi.

Cinsiyet değiştirme
Temyiz mahkemesi, Alabama eyaletinin reşit olmayan çocuklar için cinsiyet değiştirme yasağının yürürlüğe girmesine izin verdi.

Davacılar, panelin kararının tüm 11. Daire tarafından gözden geçirilmesini talep ettiler. Alabama Başsavcısı Steve Marshall'ın ofisi, mahkemeden tedbir kararının kaldırılmasını talep etmişti. Marshall yaptığı açıklamada, "Alabama Savunmasız Çocuklara Yönelik Merhamet ve Koruma Yasası'nın uygulanmasıyla çocuklarımızın fiziksel ve psikolojik güvenliği artık bu test edilmemiş ve çocukların hayatını geri dönüşü olmayan biçimde değiştiren kimyasal ve cerrahi prosedürlerden daha iyi korunabilecek" dedi. "Bu, ülkemizin, çocukların ve sağduyunun zaferidir."

Davacıların avukatları "Alabama'nın transseksüel sağlık hizmeti, yasağın eyalet genelinde binlerce transseksüel ergene zarar vereceğini ve ebeveynleri çocuklarının gelişmesi için ihtiyaç duydukları tıbbi hizmeti alamamak gibi zor bir duruma sokacağını" söyledi. Oysaki çocuklara asıl zarar veren şeyin ergenlik engelleyiciler ve hormon ilaçları gibi kimyasallar ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuran ameliyatlar olduğu görüşü çok daha fazla destekçi toplamakta ve araştırmalarla desteklenmektedir.