Tecavüzcü trans, nefret suçu mağduru olduğunu iddia ediyor

İskoçya'nın en meşhur transseksüel tecavüzcüsü Isla Bryson, cezaevi personeli tarafından 'yanlış cinsiyetlendirilmesinin' cezai bir suç olarak ele alınması gerektiğini söylüyor.
Tecavüzcü trans, nefret suçu mağduru olduğunu iddia ediyor


Kaynak: spiked-online.com
Erişim tarihi: 24.04.2024

Bir tecavüzcü olan trans Isla Bryson, cezaevi personeli tarafından 'yanlış cinsiyetlendirilmesinin' (trans birine cinsiyet değiştirmeden önceki ismiyle hitap etmenin) cezai bir suç olarak ele alınması gerektiğini söylüyor.

İskoçya'nın en meşhur transseksüel tecavüzcüsü Isla Bryson, 'nefret suçu'nun kurbanı olduğunu iddia ediyor. Hapishane yetkililerine yazdığı bir mektupta, eski adıyla Adam Graham olarak bilinen Bryson, iki kadına tecavüz suçundan sekiz yıllık hapis cezası almıştı. Hapisteyken maruz kaldığı bazı sözde aşağılamalardan ise şikayetçi durumda.

Dövmeli yüzüyle tanınan suçlunun 2023 yılında HMP Cornton Vale adlı kadın hapishanesine gönderilmesi, halkın büyük tepkisine yol açmıştı. HMP Edinburgh'un tamamı erkeklerden oluşan kısmına alındığından beri ise, Bryson kadınlara yönelik tuvalet ve makyaj malzemelerine erişiminin engellendiğini ve hapishane memurları tarafından ısrarla 'yanlış cinsiyetlendirildiğini' söylüyor. Bryson'a göre bu 'transfobik' 'iğrenç' bir söylem. Ona göre “göğüsleri olduğu” ve artık “erkeğe benzemediği” için ona kadın muamelesi yapılmalı. Karşı cinsiyet olarak yaşama konusundaki samimiyetini sorgulayan herkesin nefret suçuyla suçlanması gerektiğini söylüyor.

Transseksüel tecavüzcü Isla Bryson, cezaevi personeli tarafından 'yanlış cinsiyetlendirilmesinin' cezai bir suç olarak ele alınması gerektiğini söylüyor.

Elbette Bryson'ın yaşadığını iddia ettiği olayların hiçbiri aslında nefret suçu teşkil etmiyor. İskoçya'nın yeni ve acımasız Nefret Suçu Yasası kapsamında bile “yanlış cinsiyetlendirme” başlı başına bir suç değil. Bununla birlikte Bryson, Nefret Suçu Yasası'nın kendisi gibi suçluları ve fırsatçıları nasıl cesaretlendirdiğini ortaya koyuyor. Açıkçası çok az kişi onun sözde kadın kimliğine aldanıyor. Ve hiçbir sözde çeşitlilik eğitimi, hapishane memurlarının yanlışlıkla ona erkek demesini engellemeyi başaramadı. 

2023 yılında, genellikle toplumsal cinsiyet ideolojisine sıkı sıkıya bağlı olan İskoçya başbakanı Nicola Sturgeon bile, bu kadar bariz bir şekilde erkek olan birinden kadın olarak bahsetmeyi kendine yediremiyordu. Ancak Nefret Suçu Yasası ile Bryson gibilere, onları “yanlış cinsiyetlendirmeye” yönelebilecek herkese korku aşılamak için kullanılabilecek yeni bir silah verildi. Yasanın lafzı ne olursa olsun, “nefret suçu” kartını oynamak insanların gerçeği ifade etmeden önce iki kez düşünmesine neden oluyor.

Isla Bryson'un bir kadın hapishanesinde tutulması skandalı ilk kez manşetlere çıktığında, bu durum kısa sürede İskoçya başbakanı Nicola Sturgeon'ın alaşağı edilmesine yardımcı olmuştu. Nefret suçuna ilişkin bu gülünç şikayetler, İskoçya'nın liberal olmayan ve işlemez Nefret Suçu Yasası için de aynı şeyi yapabilir mi? Şu an sadece bunu umut edebiliyoruz.