Tavistock Cinsiyet Kliniği'nin kapanma tarihi ertelendi

Çocuklar üzerinde gerçekleştirdiği deneysel cinsiyet değiştirme uygulamaları nedeniyle kapatılma kararı alan GIDS'in kapanış tarihi, ilk planlandığı tarihten yaklaşık bir yıl sonrasına ertelendi.
Tavistock Cinsiyet Kliniği'nin kapanma tarihi ertelendi

 

Erişim Tarihi: 04.12.2023

Kaynak: bbc.com

 

İngiltere ve Galler'deki çocuklar için tek NHS - National Health Service (C) cinsiyet kliniğinin kapanışı, ilk planlandığı tarihten yaklaşık bir yıl sonrasına, Mart 2024’e ertelendi. 

Londra'daki Tavistock and Portman NHS Foundation Trust'ta (cinsiyet değiştirme ve ruh sağlığı hizmetleri veren bir kuruluş) bulunan Cinsiyet Değiştirme Hizmeti (GIDS) yerini iki yeni servise bırakacak. Güneydeki merkez sonbaharda, kuzeydeki merkez ise önümüzdeki nisan ayında açılacak.

İngiltere ve Galler'in tek NHS çocuk cinsiyet kliniği olan GIDS, bu sağlık alanında yeni bir bakım modeli öneren bağımsız bir incelemenin ardından Temmuz 2022'den beri kapatılması hedeflenen bir merkezdi.[1] Tavistock kliniği, Newsnight programındaki ihbarcıların endişelerini bildirmesinin ardından 2020 sonlarında ziyarete gelen müfettişler tarafından "yetersiz" olarak değerlendirilmişti.[2] Sonraki incelemede hastaların genel ihtiyaçlarının dikkate alındığı daha "bütünsel" bir bakım çağrısında bulunuldu.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti başlangıçta GIDS'ın bu yıl bahara kadar kapatılmasını istiyordu ancak mayıs ayında yerine geçecek servislerin hazır olmadığı belirtildi. Bunun yerine Londra merkezli bir güney şubesi sonbaharda açılırken, İngiltere'nin kuzeyindeki merkez ise Nisan 2024'te açılacak.

Yeni servisin sözcüsü, "tamamen yeni bir servis" kurmanın "karmaşık" olduğunu ve tam olarak ne zaman açılacağını teyit edemediğini söyledi. "Ayrıca işe alım, eğitim ve gelişmekte olan araştırmaları destekleyen iyi verilerin toplanmasına odaklanmış durumdayız; bu alanlarda kaydedilen ilerleme, bekleme listesi haricindeki yeni hastaları görmeye başlamanın ne kadar çabuk mümkün olacağını belirleyecektir" ifadelerini kullandı.

Şu anda hizmeti kullanmak isteyen yaklaşık 8.000 çocuk ve gençten oluşan bir bekleme listesi bulunuyor. GIDS ise yeni hastalara ilk randevularını vermiyor.

Bir NHS sözcüsü, sağlayıcıların "çocuklar ve gençler için yeni servisler kurmalarını tamamen desteklediklerini" söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"[Bunlar] bağımsız Cass incelemesinin (Dr. Hilary Cass tarafından yürütülen İngiltere'deki çocuk cinsiyet hizmetleri üzerine bir inceleme) tavsiyelerine dayanan temelde farklı bir bakım modelini uygulayacak ve [biz] sağlayıcıların en geç nisan ayına kadar tam hizmet seferberliği ile mümkün olan en kısa sürede hastaları görmeye başlamasını bekliyoruz."


[1] https://www.meselelgbt.com/haber-klinik-hasar-tavistock-klinigi-ideolojik/

[2] https://www.meselelgbt.com/haber-transseksuel-gencler-icin-tavistock-kliniginde/