Tartışmalı trans tuvalet yasa tasarısı Utah Senatosu komitesinden geçti

Transların umumi tuvaletlere erişimini kısıtlayacak bir yasa tasarısı, Utah Senatosu İş ve Çalışma Komitesinden geçerek yasalaşmaya bir adım daha yaklaştı.
Tartışmalı trans tuvalet yasa tasarısı Utah Senatosu komitesinden geçti


Erişim tarihi: 29.01.2024
Kaynak: upr.org

Transların (biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünen kişilerin) umumi tuvaletlere erişimini kısıtlayacak bir yasa tasarısı Utah Senatosu İş ve Çalışma Komitesinden geçerek yasalaşmaya bir adım daha yaklaştı.

Yasa tasarısı, kişilerin doğduğu cinsiyetten farklı olan kamuya ait veya özel tuvaletleri kullanmasını engelleyecek. Bunun tek istisnası interseks doğanlar (doğuştan çift cinsel organa sahip olanlar), doğum belgesindeki cinsiyetini değiştirenler ve falloplasti ameliyatı (ön koldan alınan deri parçasıyla yapay penis yapımı) gibi birincil cinsiyet özelliklerini değiştiren bir cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren translardır.

Cinsiyetine uygun tuvaleti kullanamayanların üniseks tuvaletleri kullanmalarına izin verilecektir.

Tasarının sponsorlarından biri olan Temsilci Kera Birkeland (R-Morgan), tasarının belirli bir grubu hedef almaktan ziyade, özellikle kadınlara yönelik zorbalık ve tacizi önlemeyi amaçladığını söyledi.

Ancak tasarı LGBT grupları ve destekçileri tarafından translara karşı sözde ayrımcılık yaptığı ve dış görünüşe dayalı ayrımcılığa yol açtığı gerekçesiyle eleştirildi. Bazı temsilciler de tasarıyı davranıştan ziyade cinsiyete odaklandığı için eleştirdi. 

Salt Lake County Senatörü Dan McCay, tuvaletlerin cinsiyete özgü hale getirilmesinin kadınları korumayı amaçladığını savundu. "Günün sonunda, politikanın amaçladığımız şeyle eşleştiğinden emin olduk" dedi.

Tasarı komiteden 5’e 3 oy ile geçti ve oylama için Senato'nun tamamına gidecek.