Suudi Arabistan'da gerçekleştirilecek Kadınlar Tenis Birliği finallerinde eşcinsel çiftler aynı odayı paylaşabilecek

Turun bir temsilcisine göre, Kadınlar Tenis Birliği (WTA) Finalleri bu sezon sonunda Suudi Arabistan'a taşındığında eşcinsel çiftlerin aynı odaları paylaşmalarına izin verilecek.
Suudi Arabistan'da gerçekleştirilecek Kadınlar Tenis Birliği finallerinde eşcinsel çiftler aynı odayı paylaşabilecek


Kaynak: telegraph.co.uk
Erişim tarihi: 05.04.2024

Turun bir temsilcisine göre, Kadınlar Tenis Birliği (WTA) Finalleri bu sezon sonunda Suudi Arabistan'a taşındığında eşcinsel çiftlerin aynı odaları paylaşmalarına izin verilecek. WTA, Orta Doğu'nun teniste artan etkisinin altını çizen bir duyuru yaparak Riyad'ın önümüzdeki üç yıl boyunca tenis finallerine ev sahipliği yapacağını doğruladı. Para ödülü ise 15.25 milyon dolardan başlayacak, Torino'daki erkekler finali için beklenen ödemeyle eşleşecek ve kadınlar turundaki bir etkinlik için yeni bir rekor oluşturacak.

Bu kararı çevreleyen konulardan biri de eşcinselliğin her türlüsünün Şeriat yasalarına göre yasak olması. Turun en görünür eşcinsel oyuncusu Daria Kasatkina, konu geçen yaz gündeme geldiğinde "Konuşması zor. Benim için her şeyin parayla ilgili olduğunu düşünmüyorum." demişti.

Ancak WTA Ventures'ın CEO'su Marina Storti Telegraph Sport haber sitesine yaptığı açıklamada: "Suudi Arabistan'da cinsel yönelim ya da din farkı gözetmeksizin herkesin hoş karşılanacağı konusunda bize güvence verildi. Riyad'a seyahat eden eşcinsel çiftler varsa ve otelde aynı odalarda kalmak istiyorlarsa, bu karşılanacaktır" dedi. Storti'ye Ocak ayında tenis efsaneleri Chris Evert ve Martina Navratilova tarafından dile getirilen Suudi Arabistan karşıtlığı da soruldu. Washington Post haber sitesi tarafından yayınlanan ortak bir köşe yazısında Evert ve Navratilova şunları söylemişti: "Orada bir turnuva düzenlemek sadece kadın sporunun değil, kadınların da zararına olacak önemli bir geri adım olacaktır."

Eşcinsel
Kadın tenisçi Daria Kasatkina, turun en görünür eşcinsel oyuncusu.

Storti soruya cevaben şunları söyledi: "Chris ve Martina ile görüşmelerimiz oldu, oyunun efsanelerine büyük saygı duyuyorum. Konuşmalar yaptık, endişelerini dinledik, oyuncularla her şeyi paylaştık, bize gönderdikleri mektupları okuduk. Onlarla gerçekten iyi bir ilişkimiz var ancak bizim oyuncular, taraftarlar ve tur için doğru kararı vermemiz gerekiyordu."

Bu karar, dört grand slam turnuvasının 15 üst düzey etkinlikten oluşan modern bir "Premium Tur" geliştirmeye çalıştığı, tenis politikasında çalkantılı birkaç haftanın arka planında alındı. Bu arada, Tenis Profesyonelleri Birliğini (ATP) yöneten Andrea Gaudenzi onuncu “Masters 1000” etkinliğini açık artırmaya çıkarıyor ve çoğu kişi Riyad'ın bu yarışmanın da galibi olmasını bekliyor. Anlaşma şartlarına göre WTA Finalleri 2 Kasım - 9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek ve en az iki sezon daha Riyad'da kalacak. En iyi sekiz tekli maç oyuncusu ve çift takımı finale çıkacak. Para ödülü havuzunun ise sözleşmenin geri kalanında ATP Finallerine paralel olarak büyümesi bekleniyor.