Sport England, LGBT lobi grubu Stonewall ile bağlarını kopardı

Sport England'ın, hükümet dışı özerk kurumların LGBT aktivisti Stonewall ile arasına mesafe koyması gerektiği yönündeki uyarılar üzerine kuruluşla üyeliğini sonlandırdığı ortaya çıktı.
Sport England, LGBT lobi grubu Stonewall ile bağlarını kopardı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 06.05.2024

Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı'na bağlı bölüm dışı bir kamu kuruluşu Sport England'ın, hükümet dışı özerk kurumların LGBT aktivisti Stonewall ile arasına mesafe koyması gerektiği yönündeki uyarılar üzerine kuruluşla üyeliğini sonlandırdığı ortaya çıktı. Daily Mail haber sitesinin edindiği bilgiye göre, "harcama getirisi" konusunda alınan bir kararın parçası olarak kurum Stonewall üyeliğini yenilemeyecek.

Bu karar, Kadın ve Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch'un, politikalar üzerindeki etkisi konusundaki endişeler nedeniyle LGBT kuruluşuyla bağlarını kesmeleri konusunda kurumları uyarmasının ardından geldi.

Sport England, son iki mali yılda söz konusu LGBT lobi grubuna, kişilerin cinsiyetlerine ilişkin dilediği beyanda bulunması ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen alanlar oluşturulması konusunda işverenlere rehberlik etmeyi de içeren tartışmalı “çeşitlilik” programının bir parçası olarak 5000 sterlinden fazla ücret ödemişti. Ancak ortaklığın gözden geçirilmesinin ardından artık bu mali yıl içinde Stonewall'a herhangi bir ödeme yapması beklenmiyor. 

Alınan karar, bu hamleyi bir rahatlama olarak nitelendiren toplumsal cinsiyet ideolojisi karşıtı kampanyacılar tarafından övgüyle karşılandı. Yasalarda, politikalarda ve dilde cinsiyet konusuna açıklık getirilmesi için kampanya yürüten bir insan hakları yardım kuruluşu olan Sex Matters'ın kampanya direktörü Fiona McAnena şunları söyledi: “Sport England'ın Stonewall'dan uzaklaştığını görmek sevindirici. Sport England milyonlarca pound kamu parası alıyor ve sporun herkes için işe yaramasını sağlamak gibi bir görevi var. Bu görev, spor konusundaki yaklaşımı, trans kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadın sporuna dahil edilmesini zorlayan Stonewall'un tavsiyelerini dikkate almakla uyumlu değil. Bu, kadınlar ve kız çocukları için adil ya da güvenli değil, kapsayıcı da değil. Kadınlar ve kız çocukları erkeklerden arındırılmış takımlara ve müsabakalara sahip olmalıdır.”

Stonewall, iki yaşından küçük çocukların transseksüel olabileceği yönündeki iddiaları da dahil olmak üzere trans meseleleri konusundaki duruşu nedeniyle tartışmaların merkezinde yer aldı. Geçtiğimiz yıl Stonewall, Kemi Badenoch'un yetkililere LGBT aktivisti kuruluşu istihdam etmeyi bırakmalarını söylemesinin ardından, tüm hükümet departmanlarını en iyi 100 işveren listesinden çıkardı. Hükümet, Stonewall ile bağlarını ilk olarak 2020 yılında “harcama getirisi” endişesiyle koparmaya başladı.

Bu yılın başlarında ise Daily Mail haber sitesi, cinsiyet değiştirmek isteyen herkesin teşvik edilmesini de içeren radikal politikaları nedeniyle hükümet birimleri tarafından durdurulmasına rağmen İngiltere'deki en az 300 okulun “şampiyonlar programına” nasıl üye olmaya devam ettiğini ortaya çıkarmıştı. Bilgi Edinme Özgürlüğü talebiyle (FOI) elde edilen rakamlar, Sport England'ın 2022/23 mali yılında Stonewall'a 2.500 £ + KDV ve 2023/24'te 2.575 £ + KDV ödediğini gösterdi. Mail on Sunday'in haberine göre, kurumun Stonewall'a son ödemesi geçen yıl yapıldı ve başka ödeme yapılması gerekmiyor ancak kurum hala çeşitlilik şampiyonu olarak görülüyor.

Bir Sport England sözcüsü ise şunları söyledi: “Ortaklığı gözden geçirdik ve Sport England üyeliğini yenilememeye karar verdik. Kamu parasının her kuruşunun nasıl harcandığını inceleyen bir kamu kurumu olarak, bu kararı harcama getirisini öncelikli olarak göz önünde bulundurarak aldık.” Stonewall ise yorum yapmayı reddetti.