Sperm donörünün bilmediği en az 96 çocuğu olduğu ortaya çıktı

Amerika'da 32 yaşında Dylan Stone-Miller adlı bir adamın sperm bağışı yoluyla en az 96 çocuğu olduğu ortaya çıktı. Kadın doğum uzmanları bu tahminin gerçek rakamdan muhtemelen çok daha düşük olduğunu söyledi.
Sperm donörünün bilmediği en az 96 çocuğu olduğu ortaya çıktı

 

Erişim tarihi: 26.12.2023

Kaynak: dailycitizen.focusonthefamily.com

 

Focus on the Family (Amerika Birleşik Devletleri merkezli aile odaklı misyon ve hizmet örgütü), 1977'deki kuruluşundan bu yana evlilik sorunlarından ebeveynlik sorularına kadar sayısız konuda danışmanlık ve tavsiye vermek için çiftleri ve bireyleri ağırlamaktadır.

Kısırlık, burada düzenli olarak ele alınan en hassas konulardan biridir. Bu yolda yürüyen herkes, çocuk sahibi olamamaya bağlı derin özlem hissini çok iyi bilir. Ancak çoğu zaman prosedürlere ve “çözümlere” yönelik önemli etik ve ahlaki itirazları beraberinde getirse de tıbbi teknoloji bu sorunu çözmek için ilerledikçe, bebek sahibi olmayı mümkün olan imkanlar da hızla artmıştır.

En yaygın prosedürlerden biri, sperm ve yumurtanın kadının vücudu dışında birleştirildiği ve birkaç gün sonra embriyo olarak implante edildiği IVF (in vitro fertilizasyon, tüp bebek) yöntemidir. IVF sürecinin tartışılmaz ahlaki tehlikeler taşıyan bir unsuru, yumurta veya sperm donörlerini içeren IVF uygulamasıdır.

Nedenini merak ediyorsanız ya da sonuçları abartıyor olabileceğimizi düşünüyorsanız, Dylan Stone-Miller'ın hikayesini dinleyin.

IVF
Sperm donörü Dylan Stone-Miller'ın en az 96 çocuğu olduğu ortaya çıktı.

32 yaşındaki Stone-Miller, Ağustos ayında Wall Street Journal'da yayınlanan kapsamlı bir makalede sperm bağışıyla dünyaya gelmiş olan 96 çocuğuyla tanışmak için çıktığı 9.000 millik yolculuğu ayrıntılarıyla anlatıyor.

Kadın doğum uzmanlarına göre, 96 çocuk tahmini düşük bir rakam olabilir. Bir sperm donörüne biyolojik olarak bağlı olan her çocuğu takip etmek neredeyse imkansızdır.

Miller verdiği demeçte, "Kaç çocuğum olduğunu asla kesin olarak bilemeyeceğim," diyor. Dylan Stone-Miller bugüne kadar 25 çocukla tanıştı. Görünüşe göre bunların çoğu lezbiyen kadınlar ya da bekar olan heteroseksüel kadınlardan doğmuş. Sperm bankasından çocuk alanların neredeyse %80'i eşcinsel çiftlerden ya da partneri olmayan bireylerden oluşuyor. 

Bazıları sperm veya yumurta bağışının evlat edinmeden ne farkı olduğunu sorabilir, çünkü çocuklar her iki durumda da ebeveynle biyolojik olarak akraba değildir. Colson Center'ın başkanı John Stonestreet'e göre, "Sperm bağışı, evlat edinme gibi bir yarayı onarmaz. Aksine, çocukların birer ürün olarak görülmesine izin vererek ve hatta bunu teşvik ederek yeni bir kriz yaratır."

Dylan Stone-Miller'ın hikayesi, tek bir adamın belki yüzlerce çocuğun babası olmasını anlatan ilginç bir hikayeden çok daha fazlası. Bu aslında, cinselliği evlilikten ayırdığınızda ve biyoetik söz konusu olduğunda "her şeyin serbest" olduğu bir ahlaki serbestliği başlattığınızda sonucun ne olacağını gösteren çarpıcı bir olay.

Cinsel devrimin savunucuları kişisel özgürlüklerden ve tatmin duygusundan bahsederler - ancak çocukların genellikle bu devrimin peşine takılan çaresiz ve masum kurbanlar olduğu gerçeğini bir kenara bırakırlar.