Sigorta kuruluşu Mermaids neden gençlere yönelik etkinliklerde göğüs bağlamayı teşvik ediyor?

Cinsiyet değişimi savunucusu Mermaids, cinsiyetleri ve kimlikleriyle mücadele eden gençleri sağlıklarını tehlikeye atacak göğüs bağlayıcılar kullanmaya teşvik ediyor.
Sigorta kuruluşu Mermaids neden gençlere yönelik etkinliklerde göğüs bağlamayı teşvik ediyor?

 

Erişim Tarihi: 28.03.2023

Kaynak: spectator.co.uk

 

Cinsiyet değişimi savunucusu Mermaids kuruluşu, Birleşik Krallık'ta transseksüel haklarına odaklanan tartışmasız en etkili kuruluştur. Kuruluş, 1995 yılından bu yana transseksüel ve cinsiyet disforik (cinsiyetinden hoşnutsuz olan) çocukları, gençleri ve ailelerini desteklediğini ve bu ülkedeki transseksüelleri etkileyen önemli politika değişikliklerinde ön saflarda yer aldığını iddia etmektedir. Ancak bugün, kurum belirgin bir şekilde mesaj kaygısı taşımaktadır.

Bu yaklaşım beni çok endişelendiriyor. Bir öğretmen olarak, gençlerin ne kadar kolay etkilenebileceğini biliyorum. Mermaids'in yaptığı gibi, çocukların esas cinsiyetinden farklı bir cinsiyete sahip olabileceklerini öne sürmenin son derece sorumsuzca olduğunu düşünüyorum.

Trans hareketindeki bazı kişilerin bu şiddetli mesaj verici yaklaşımı endişe verici sonuçlara da yol açabilir. Örneğin bu hafta Mermaids, web sitesinin haberler bölümünde yakın zamanda gerçekleştirdiği bir 'yatılı' hafta sonu hakkında bir blog yayınladı. Mermaids'e göre bu hafta sonu programları, genellikle 'gençlere ve çok genç olmayanlara' yönelik olarak 'aileleri ve gençleri güçlendirmek ve mümkün olan en iyi bakıma erişmelerini sağlamak' amacıyla düzenleniyor. 

Göğüs bağlayıcılar göğüs ve omuz ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, solunum yolu enfeksiyonu ve hatta kaburga kırıklarına neden olabilir.

Yatılı hafta sonuyla ilgili blog ise etkinlikte 'trans çocuklar ve aileleriyle tanışmaktan' büyük onur duyan Mermaids'in Dijital Geliştirme Müdürü tarafından kaleme alınmış. Ayrıca şöyle yazılmış: “Benim için en önemlisi, trans gençlerin göğüs bağlayıcıları denemeye gitmeden önce düzgün bir şekilde nasıl ölçeceklerini ve takacaklarını öğrenebildikleri bağlayıcı güvenliği oturumumuzdu. Dolu dolu gülücüklerle odaya dönüşlerini izlemek ve cinsiyet coşkusularına tanıklık etmek kalbime dokundu.”

Bu dehşet verici bir ifşaattir. Göğüs bağlama hiçbir zaman tamamen güvenli değildir. Meme dokusunu sıkıştırmak zararsız değildir. Bu uygulama göğüs ve omuz ağrıları, nefes darlığı, baş dönmesi, solunum yolu enfeksiyonları ve hatta kaburga kırıklarına kadar giden sorunlara neden olabilir. Büyük bir araştırmada, ankete katılan kadınların yüzde 97'sinden fazlasının göğüs bağlamanın en az bir olumsuz sonucunu bildirdiği ortaya konmuştur.[1] Genç kızlar sağlıklarını riske atıyor ancak bu durum Mermaids'dekileri endişelendirmiyor gibi görünüyor. Bunun yerine, bu gençlerin göğüs bağlama seansından dönüşlerini izlemek blog yazarının 'kalbine dokunuyor'.

Durum ciddi ve acildir. Cinsiyetleri ve kimlikleriyle mücadele eden çocuklar ve gençler, sağlıklarını tehlikeye atacak göğüs bağlayıcılar kullanmaya teşvik edilmemelidir.

 

[1] Peitzmeier S, Gardner I, Weinand J, Corbet A, Acevedo K. Health impact of chest binding among transgender adults: a community-engaged, cross-sectional study. Cult Health Sex. 2017 Jan;19(1):64-75. doi: 10.1080/13691058.2016.1191675. Epub 2016 Jun 14. PMID: 27300085.