Seattle devlet okullarındaki sağlık merkezleri çocuklar için karşı cinsiyet hormonlarına erişim sağlıyor

Bir sağlık merkezi program yöneticisinden gelen e-postalara göre, Amerika’nın Seattle eyaletindeki devlet okullarında klinikler işleten bir sağlık kuruluşu artık çocuklara cinsiyet değiştirme sürecinde kullanılan karşı cinsiyet hormonlarını sunabileceğini söylüyor.
Seattle devlet okullarındaki sağlık merkezleri çocuklar için karşı cinsiyet hormonlarına erişim sağlıyor


Kaynak: DailyWire.com
Erişim Tarihi: 21.05.2024

Bir sağlık merkezi program yöneticisinden gelen e-postalara göre, Amerika’nın Seattle eyaletindeki devlet okullarında klinikler işleten bir sağlık kuruluşu artık çocuklara cinsiyet değiştirme sürecinde kullanılan karşı cinsiyet hormonlarını sunabileceğini söylüyor.

The Daily Wire tarafından elde edilen e-postalar, Seattle Devlet Okulları bölgesindeki ortaokul ve ilkokullarda klinikler işleten bir sağlık kuruluşu olan Neighborcare Health'in Ocak 2023'te hormon tedavilerinin artık sunabileceği "cinsiyet onaylayıcı bakım" kapsamına alındığını duyurduğunu ortaya koyuyor.

"Neighborcare Health ekibi, Okul Temelli Sağlık Merkezi hizmetlerimizde yapılan heyecan verici yeni bir güncellemeyi paylaşmak istedi," diyen Neighborcare Health Program Yöneticisinden gelen e-postada şu ifadeler yer alıyor "Programımız, ihtiyaç duyan öğrencilerimize ve ailelerine kapsamlı, kanıta dayalı, toplumsal cinsiyeti onaylayan bakım hizmetleri sunmaya başlayacaktır."

Bu değişikliğin, grubun artık çocuklara hormon tedavisi uygulayabileceği anlamına geldiği belirtildi. "Okul Temelli Sağlık Merkezlerimiz uzun süredir destekleyici öğrenci danışmanlığı, sosyal kimliğin teşviki ve sağlık eğitimi de dahil olmak üzere toplumsal cinsiyeti onaylayan bakım hizmetleri sunarken, bu adım ailelere hormon tedavileri de dahil olmak üzere önemli tıbbi müdahalelere erişim sunmaya başlamamıza olanak tanıyacak."

Bu teklifler, Manhattan Enstitüsü Üyesi Leor Sapir'in "okuldan kliniğe boru hattı" olarak adlandırdığı ve küçük yaştaki okul çocuklarının cinsiyetlerini değiştirmeye yönelik geri dönüşü olmayan tıbbi müdahalelere teşvik edilmesine yönelik en cesur çabalardan birine işaret ediyor.

Seattle Devlet Okulları ve Vashon Island Okul Bölgesi'nde 14 farklı okul temelli klinik işleten Neighborcare, misyonunun "sağlık sorunlarını ele almak, ciddi hastalıkları önlemek ve sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek için çalışarak öğrencilerin okulda daha iyi olmalarına yardımcı olmak" olduğunu belirtiyor. Ancak klinik, bir yıl önce okul temelli kliniklerinin bazılarında hormon terapileri sunmaya başlayacağını duyurmasına rağmen, "cinsiyet onaylayıcı bakım" adı altında cinsiyet değiştirme hizmetleri sağladığını açıkça kabul etmemektedir.

Şirket yetkilisi e-postada, çocuklar için hormon tedavisinin başlangıçta bir pilot program olacağını ve geri dönüşü olmayan ilaçların uygulanmasının yalnızca ebeveyn onayı ile gerçekleşeceğini belirtti.

"Bu hizmetler, hizmet verdiğimiz mevcut okullardaki öğrencilere ve ailelere sunulan küçük bir pilot uygulama olacaktır" diye devam eden e-postada, hormon tedavisinin yalnızca ebeveynlerin veya yasal vasilerin onayına sahip olanlara uygulanacağı da belirtiliyor.

Karşı cinsiyet hormonları
Neighborcare Health ekibi, cinsiyet değiştirme hizmetleri kapsamında çocuklar için karşı cinsiyet hormonlarına erişim sağlıyor.

Şirket, The Daily Wire'a yaptığı açıklamada çocuklara karşı cinsiyet hormonları sunma kararını savunarak bunun bir tür "hayat kurtarıcı bakım" olduğunu iddia etti.

Şirket sözcüsü Mary Schilder The Daily Wire'a verdiği demeçte, "Cinsiyet onaylayıcı bakımın birçok biçimi, bunu seçen birçok genç ve aileleri için hayat kurtarıcı bir bakımı temsil etmektedir" dedi. "Neighborcare Health, transseksüel ve non-binary (iki cinsiyeti de reddeden) öğrenciler için bölgesel ve ulusal pediatrik bakım otoriteleri tarafından tanımlanan en iyi uygulamalarla uyumlu ve hizmet verdiğimiz öğrenciler ve aileler tarafından ifade edilen ihtiyaçları karşılamaya yönelik bakım sunmaktadır."

Belgeleri kamu kayıtları talebi yoluyla elde eden Parents Defending Education adlı kar amacı gütmeyen kuruluşun araştırmacısı Rhyen Staley, okullarda çocuklara geri dönüşü olmayan tedavilerin uygulanmasını "vicdansızlık" olarak nitelendirdi.

The Daily Wire'a konuşan Parents Defending Education araştırmacısı Rhyen Staley, "Amerikalıların geleneksel olarak çocukları sağlıklı ve güvende tutmak için güvendikleri kurumların şimdi onlara zararlı tıbbi uygulamalara erişim sağlaması son derece endişe vericidir" dedi. "Bunun K-12 (anaokulu ile 12. sınıf arası) okul ortamında gerçekleşiyor olması vicdansızlıktır."

Çocuklara geri dönüşü olmayan karşı cinsiyet hormonları uygulayarak kar elde eden tıbbi kurumlar, transseksüel tıbbi müdahalelerin "hayat kurtarıcı" olduğunu iddia etse de, Avrupa ülkeleri son zamanlarda ergenlik engelleyicilerin ve hormon tedavisinin kullanımını kısıtladı. İsveç ve İngiltere, hastaların cinsiyetini değiştirmeyi amaçlayan tıbbi müdahalelerin kullanılabilirliğini sınırlamak için adımlar attı. İskandinav ülkesi birkaç istisna dışında reşit olmayanlar için hormon tedavisini durdururken, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi ergenlik engelleyicilerinin reçetelenmesini durdurdu.

Çocuklara ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonlarının verilmesini savunan en yüksek sesli savunuculardan bazılarının, cinsiyet disforisinden (cinsiyet hoşnutsuzluğu) muzdarip çocuklara verilen ilaçları üreten aynı ilaç şirketlerinden fon aldığı ortaya çıktı.

Yorum talebine yanıt vermeyen Seattle Devlet Okulları, tıbbi cinsiyet değişimini belki de diğer tüm okul bölgelerinden daha bariz bir şekilde zorladı, ancak çocukları cinsiyetlerini değiştirmeye yönelik geri dönüşü olmayan tıbbi müdahalelere teşvik eden tek okul olmaktan çok uzak.

Daha önce Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi'nin, bir öğrencinin testosteron tedavisi görmeyi düşündüğünü öğrenmesinin ardından Los Angeles Çocuk Hastanesi'ndeki transseksüel gençlik kliniğine ulaştığı ortaya çıkmıştı. Ders planları, kitap okumaları ve ruh günü kutlamaları aracılığıyla öğrencilere sık sık transseksüelliği empoze eden bölge, kısa bir süre önce transseksüel kliniğinin sunduğu hizmetleri ebeveynlere tanıtmak üzere Los Angeles Çocuk Hastanesi üyelerini ağırlamıştı.

Muhafazakâr gazeteci ve aktivist Chris Rufo ise Chicago'daki devlet okullarının transseksüel yanlısı müfredatı ve çocuklara yönelik cinsiyeti değişimini teşvik eden kitapları tanıtmak için Chicago Lurie Çocuk Hastanesi ile işbirliği yaptığını ortaya çıkarmıştı.