Saldırgan 'trans kadın' hapiste 'savunmasız' kalacağı gerekçesiyle hapis cezası almaktan kurtuldu

Galler'de bir transseksüel kadın, birkaç gün içinde iki kadına fiziksel saldırıda bulunmasına rağmen parmaklıklar ardında 'savunmasız' kalacağı gerekçesiyle hapishaneden kurtuldu.
Saldırgan 'trans kadın' hapiste 'savunmasız' kalacağı gerekçesiyle hapis cezası almaktan kurtuldu

 

Erişim tarihi: 21.12.2023

Kaynak: lifesitenews.com

 

Esasen erkek olan bir "transseksüel kadın", parmaklıklar ardında "savunmasız" kalacağı gerekçesiyle birkaç gün içinde iki kadına fiziksel saldırıda bulunmasına rağmen, hapishaneden kurtuldu.

Telegraph'ın haberine göre, 20 yıldır sözde "kadın" olarak yaşayan ve 2019 yılında "cinsiyet değişimi" konulu bir televizyon belgeseline konu olan 37 yaşındaki April Welsh’in "sarhoşken bir sevgilisinin boğazını sıkıp onu yere ittikten sonra yumruk ve tekme atması" ve "sadece birkaç hafta sonra başka bir kız arkadaşına saldırıp onu yine yere düşürdükten sonra yüzüne tekme atması" üzerine hakkında soruşturma başlatıldı.

Başka bir olaydan dolayı halihazırda aile içi şiddet suçundan mahkumiyeti bulunan Welsh, bedensel zarara neden olan saldırı suçunu kabul etti; ancak savunma avukatı Harry Baker, müvekkilinin "başka bir olaya karıştığı için pişmanlık duyduğunu ifade ettiğini", daha önce ertelenen cezasının şartlarına uyduğunu, alkol bağımlılığını azaltmak için çalıştığını ve derhal gözaltına alınması halinde "savunmasız" olacağı için gözetimsiz bir ceza verilmesi gerektiğini savundu.

Transseksüel
Kız arkadaşına saldıran "transseksüel kadın" hapiste 'savunmasız' kalacağı gerekçesiyle hapisten kurtuldu.

Yargıç Hywel James, "Bu, [mağdura] yönelik sürekli bir saldırıydı ve ifadelerden o gün çok fazla içki içtiğiniz anlaşılıyor," dedi. "Ellerinizi boynuna dolayarak ona saldırdınız, onu yere ittiniz ve yumruklayıp tekmelediniz. Yaralarının fotoğraflarını gördüm; kesikler, çürükler ve şişmiş bir kulağı var. Bundan iki ay sonra başka bir kadına da aynılarını yaptınız. Bu konu daha önce ele alınmış bir konu, ancak suç işleme alışkanlığınızı gösteriyor."

Bununla birlikte Yargıç James, Welsh'in 21 haftalık cezasının 12 ay süreyle askıya alınmasını kabul ederken, 15 günlük rehabilitasyon faaliyeti şartını da yerine getirmesine karar verdi.

Cezaevlerinin biyolojik cinsiyete göre ayrıldığı göz önünde bulundurulduğunda, "transseksüeliğin" toplumsal olarak “hoş görülmesi” ceza adaleti için bir dizi zorluk teşkil etmektedir. Son yıllarda, kadın olduğunu iddia eden erkeklerin kadın hapishane nüfusuna yerleştirilmesi konusunda dünya çapında artan bir endişe söz konusudur. Bunun hem hapsedilme sırasında daha hafif bir muameleyi güvence altına almak hem de kadınlara kolay erişim sağlamak için bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Welsh'in durumu, transseksüel statüsünün de bazı durumlarda hapsedilmekten tamamen kaçınmak için istismar edilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.