Sağlık kurumlarının güvenilirliği cinsiyet ideolojisi nedeniyle tehlikeye giriyor

Cinsiyet ideolojisinin karmaşıklığı, sağlık kurumlarını saçma cinsiyet terimleri ve zorunlu seçimlerle güvenilmez hale getiriyor.
Sağlık kurumlarının güvenilirliği cinsiyet ideolojisi nedeniyle tehlikeye giriyor


Kaynak: lifesitenews.com
Erişim tarihi: 05.03.2024

Bugünlerde bir ilericinin kafasını karıştırmanın en kesin yolu basit bir soru sormak: Kaç cinsiyet var? Görünüşe göre, gerçekten emin oldukları tek şey cinsiyetlerin "ikiden fazla" olduğu. İstediğiniz hemen hemen her şeyi olduğunuzu iddia edebileceğinizi ve bunun sizi memnun etmek üzere saygılı, onaylayıcı bir kafa sallama ile karşılanacağı hissine kapılıyorsunuz. "Gendervoid misin? İnanılmaz! Size... nasıl hitap edebilirim?"

Merak ediyorsanız söyleyeyim, bunu ben uydurmadım. Başka biri uydurdu. "Gendervoid olmak agender (kendini cinsiyet konusunda herhangi bir tanımlamaya sokmama) ile benzer bir terim olarak tanımlanıyor, ancak bu terim sadece cinsiyet kimliği’ eksikliğine değil, aynı zamanda cinsiyet kimliğini hissetmemekten kaynaklanan bir kayıp veya boşluk hissine de atıfta bulunuyor." Söz konusu terim, Women's Health isimli derginin yakın zamanda yayınladığı ve hiç de yaygın olmayan “20 yaygın cinsiyet terimi" listesinde 11 numaraya kadar yükseldi - ben bunların yaklaşık yarısını duymamıştım ki ben bu konularda sürekli yazan biriyim.

“72 cinsiyet vardır” diyen MedicineNet isimli web sitesi ise blurgender, boyflux, cavusgender, cendgender, epicene, gender witched ve son olarak "tüm cinsiyetlere sahip olmak veya deneyimlemek" anlamına gelen omnigender terimini içeren bir liste sunuyor. Tüm bu saçmalıklarla uğraşmak zorunda kalmanın getirdiği yorgunluk hissini ifade etmek üzere "cinsiyet ideolojisi yorgunluğu" gibi bir terime de ihtiyacımız var. 

Aktivistlerin bu saçmalıklara hararetle bağlı kalması ise şaşırtıcı değil; daha da iç karartıcı olan, yetkili kişilerin de bunları bu kadar ciddiye alması. Örneğin Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri, 159 din ve 10 "cinsel tercih" arasından seçim yapmanın yanı sıra hastalardan, hastane randevularına gitmeden önce bu sözde 12 cinsiyet terimi arasından seçim yapmalarını istiyor. GB News haber sitesine göre, "bazı hastalara tıbbi bakıma erişmeden önce 'Tanrıça, Satanist ya da Druid (Kelt rahipler)' olup olmadıkları bile soruluyor." Hastaların tıbbi kayıtlarını, randevu detaylarını ve test sonuçlarını görüntülemelerine izin veren portal, "erkek, kadın, genderfluid (akışkan cinsiyet), gender questioning (cinsiyetini sorgulayan), agender, non-binary (ikili cinsiyeti reddeden), demiboy (yarı erkek) ve demigirl (yarı kız)" gibi sözde cinsiyet seçenekleri sunuyor. Buradaki "gender questioning" terimi ise muhtemelen bu kadar çok seçenek olduğunu bilmeyen ve bunu anlamak için biraz zaman harcaması gereken insanlar için listeye dahil edilmiş.

lgbt, cinsiyet ideolojisi, gay, lezbiyen, queer, heteroseksüel, panseksüel
Cinsiyet ideolojisinin yarattığı karmaşa, onlarca tuhaf terim ve seçeneğin ortaya çıkmasıyla birlikte, toplumun güven duyduğu ulusal kurumları zor durumda bırakıyor.

GB News'e göre, formları doldurmak zorunlu değil ancak doldurmayı reddetmek hepimizin aşina olduğu dijital hatırlatıcıları harekete geçiriyor. Seçilebilecek cinsel tercihler ise panseksüel (herhangi bir cinsiyete ilgi duyan), biseksüel (her iki cinse de ilgi duyan), gey, heteroseksüel, lezbiyen, queer (cinsiyetsizliği savunan) gender questioning, unsure (emin olmayan) veya aseksüel (cinselliğe ilgi duymayan) gibi oldukça geniş kapsamlı. Muhtemelen "emin olmamak" son derece rahatsız edici olabilecek "sorgulamalara" yol açacak - hastalardan ayrıca esas cinsiyetlerini (biyolojik cinsiyet) ve yasal cinsiyetlerini belirtmeleri isteniyor.

GB News'in haberine göre, "MyChart, ABD merkezli sağlık yazılımı firması Epic tarafından işletiliyor ve dünya çapında 160 milyon hasta tarafından kullanılıyor. Epic ise daha önce, transseksüel bir kadın olan bir yazılım geliştiricisinin erkeğe hitaben yazılmış bir hastane mektubu almasının ardından ayrı kategoriler getirdiğini açıklamıştı. İlgili mektupta ise şöyle deniyordu: 'Hastaların cinsiyetleri konusundaki bilgi eksikliği, olumsuz sağlık sonuçlarına neden olabilir."  

Peki bu uzmanlar randevudan önce bize yarı kız bir Druid mi yoksa panseksüel bir Satanist mi olduğumuzu sorarken onları nasıl ciddiye alabiliriz? Daha önce de belirttiğim gibi, cinsiyet ideolojisinin yükselişi kadar kurumlara olan inancı sarsan başka bir şey olmadığını eninde sonunda anlayacağımızı düşünüyorum - çünkü bu ideolojinin kabulü, bir zamanlar prestijli olan pek çok kurumun, cinsiyetlerinin ne olabileceğini hiç sormamış olan normal ve sağduyulu insanlara çok saçma görünmesine neden oluyor.