Rusya 'LGBT hareketini' 'teröristler ve aşırılık yanlıları' kara listesine ekledi

Rusya'nın mali gözlemcisi 22 Mart’ta yaptığı açıklamada 'uluslararası LGBT hareketi' olarak adlandırdığı hareketi teröristler ve aşırılık yanlıları listesine eklediğini duyurdu.
Rusya 'LGBT hareketini' 'teröristler ve aşırılık yanlıları' kara listesine ekledi


Kaynak: themoscowtimes.com
Erişim tarihi: 27.03.2024 
Yayınlanma tarihi: 22.02.2024

Rusya'nın mali gözlemcisi 22 Mart’ta yaptığı açıklamada "uluslararası LGBT hareketi" olarak adlandırdığı hareketi teröristler ve aşırılık yanlıları listesine eklediğini duyurdu. Listenin ne anlama geldiği hemen anlaşılamadı.

Rosfinmonitoring izleme kuruluşu, listede adı geçen belirli kuruluşların banka hesaplarını dondurma yetkisine sahip ancak web sitesinde herhangi bir kişi ya da kuruluşun adını vermedi.

Rusya Yüksek Mahkemesi geçtiğimiz Kasım ayında ülkedeki gey, lezbiyen ve transseksüel (kişinin biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünme hali) haklarına yönelik son kısıtlamalarla birlikte uluslararası LGBT hareketini "aşırılıkçı" ilan etmiş ve LGBTQ aktivizminin ülke genelindeki faaliyetlerini etkili bir şekilde yasaklamıştı.

Rusya, 2022 yılında yetişkinler arasında "eşcinsel propagandasını" da yasaklamış ve bunu reşit olmayanlar arasında yasaklayan daha eski tarihli bir kanunu genişletmişti. Bu yasak, "geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin" kamusal alanda ve medyada temsil edilmesini fiilen yasaklıyordu.