Rus mahkemesi LGBT aktivizmini 'aşırılıkçı' olarak nitelendirerek yasakladı

Rusya Yüksek Mahkemesi, ülkedeki gey, lezbiyen ve transseksüel haklarına yönelik son kısıtlamalarla birlikte 'uluslararası LGBT hareketinin' faaliyetlerini yasakladı.
Rus mahkemesi LGBT aktivizmini 'aşırılıkçı' olarak nitelendirerek yasakladı

 

Erişim Tarihi: 4.12.2023

Kaynak: Al Jazeera and News Agencies

 

Rusya Yüksek Mahkemesi, ülkedeki gey, lezbiyen ve transseksüel (kişinin biyolojik cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer biyolojik cinsiyete bürünme hali) haklarına yönelik son kısıtlamalarla birlikte 'uluslararası LGBT hareketinin' faaliyetlerini yasakladı.

Rusya'nın Yüksek Mahkemesi, LGBT aktivistlerinin "aşırıcılar" olarak tanımlanması gerektiğine karar verdi. Bu karar, eşcinsel ve transseksüel temsilcileri tarafından tutuklamalara ve yargılamalara yol açabileceği endişesiyle karşılandı.

Mahkeme, "uluslararası LGBT kamu hareketi ve alt birimleri"nin aşırıcı olduğuna hükmederek "Rusya topraklarında faaliyetlerine yasak" getirdi. Bu adım, "geleneksel aile değerlerini" yönetiminin temel taşı haline getiren Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'da LGBT haklarına yönelik on yıldır süren politikasının en sert adımı olarak nitelendiriliyor.

Hakimin derhal yürürlüğe gireceğini belirttiği karardan belirli kişi ya da kuruluşların etkilenip etkilenmeyeceği henüz belirtilmedi. Rus medyası, karar öncesinde duruşmanın kapalı kapılar ardında ve savunma olmadan gerçekleştiğini bildirdi. Gazetecilerin de kararı dinlemesine izin verildi. Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, mahkeme kararı açıklanmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada Kremlin'in davayı "takip etmediğini" ve bu konuda yorum yapmayacağını söyledi.

Rusya'nın geçen yıl Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana ülkedeki LGBT aktivizminin çalışmalarına da giderek daha fazla kısıtlama getirildi. Kremlin o zamandan bu yana "geleneksel değerleri" Batı'nın "aşağılayıcı" etkisinden koruma söylemini artırdı. Temmuz ayında kanun koyucular, cinsiyet değişimini amaçlayan tıbbi müdahaleleri ve idari prosedürleri yasakladı. Milletvekili Pyotr Tolstoy o dönemde yaptığı açıklamada, söz konusu tedbirin "Batı'nın aile karşıtı ideolojisinin nüfuz etmesinin önüne bir set çekmekle" ilgili olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Kasım ayında milletvekilleri, her türlü LGBT propagandasını yasaklayan ve kitap yayıncılığı ve film dağıtımı açısından geniş kapsamlı sonuçları olan bir yasa tasarısını da onayladı.

Rainbow Europe kuruluşu, 49 Avrupa ülkesi arasında Rusya'yı LGBT'lilere hoşgörü açısından sondan üçüncü sırada gösterdi.