Rock efsanesi Carlos Santana transseksüel anlatısına tepki gösterdi

Rock efsanesi Caslos Santana, Amerika'da verdiği bir konserde trans aktivizmine karşı sert bir duruş sergileyerek 'Kadın kadındır, erkek erkektir' dedi.
Rock efsanesi Carlos Santana transseksüel anlatısına tepki gösterdi

 

Erişim tarihi: 18.12.2023

Kaynak: dcenquirer.com

 

Temmuz ayının sonlarına ait bir videoda, Carlos Santana, New Jersey'deki bir konserde transseksüel aktivizmine karşı karşı sert bir duruş sergiledi ve cinsiyet ideolojisi, din ve kürtaj konularındaki tavrını gururla ifade etti.

Konserde "Tanrı sizi ve beni yarattığında, rahimden çıkmadan önce, kim olduğunuzu ve ne olduğunuzu biliyordunuz" dedi. "Daha sonra, büyüdüğünüzde, bir şeyler görürsünüz ve kulağa hoş gelen şekilde başka biri olabileceğinize inanmaya başlarsınız, ama bunun doğru olmadığını da bilirsiniz. Çünkü bir kadın kadındır ve bir erkek de erkektir - hepsi bu" dedi.

Santana ayrıca, transseksüel ideolojisine karşı sık sık fikrini söyleyen komedyen Dave Chapelle'den de bahsetti. Şarkıcı ellerini birleştirerek "Ben kardeşim Dave Chapelle ile böyleyimdir" dedi.

Ne var ki, rock efsanesi görüşlerini açıkça paylaşmaya uzun süre devam edemedi ve Perşembe günü o gece söylediklerine açıklık getirmeye çalıştığı bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Transseksüel
Carlos Santana, New Jersey konserinde transseksüel anlatısına tepki göstererek "Kadın kadındır, erkek erkektir" dedi. 

Santana yaptığı açıklamada "Ulaşmak için çabaladığım kişisel hedefim şu: LGBTQ olsun ya da olmasın tüm insanların ideallerine ve inançlarına saygı duymak istiyorum. Burası özgür irade gezegeni ve hepimize bu armağan edildi. Şimdi mutlu olmak, eğlenmek ve herkesin istediğine inanması ve korkmadan kalbinin sesini dinlemesi için bu hedefin peşinden gideceğim. Olduğunuz ışıkta büyümek ve parlamak, doğru, gerçek ve özgün olmak cesaret ister. Büyür ve ışığımızı sevgi ve iltifatlarla parlatmayı öğreniriz. Görkemli bir varoluşa sahip olun ve barışla kalın." dedi.

Ne yazık ki, rockçı bazı yorumlarını geri almak zorunda kaldı, ancak açıklaması cinsiyet ideolojisine belirgin bir destek içermiyor. Belirli bir ideolojiyi desteklemeden sadece insanlara saygı duyduğunu söylediği orta yollu açıklama, ikonik gitaristin içinde en azından biraz olsun mücadele kırıntısı kaldığını gösteriyor.

İster yorumlarıyla ilgili açıklamayı kendisi yapmaya karar vermiş olsun isterse de birileri onu buna zorlamış olsun, yine de canlı bir konserde gerçeği dile getirmiş olması önemli. İster insanları incitsin ister rencide etsin, gerçek gerçektir ve hiçbir şey bunu değiştiremez.