Reşit olmayan bir çocuğun cinsiyetini değiştiren hastaneye açılan ilk dava

İspanya'da bir anne zorbalık, anoreksiya, kendine zarar verme ve intihar girişimi geçmişi olan 16 yaşındaki kızı için gerekli onayları almadan cinsiyet değişimi prosedürlerini başlatan Madrid'deki Ramon y Cajal Hastanesini dava etti.
Reşit olmayan bir çocuğun cinsiyetini değiştiren hastaneye açılan ilk dava


Kaynak: pitt.substack.com
Erişim Tarihi: 03.04.2023

27 Nisan 2022 tarihinde, İspanya'nın önde gelen muhafazakâr gazetesi El Mundo, yazar Quico Alsedo imzalı "Reşit olmayan bir çocuğun cinsiyetini değiştiren hastaneye açılan ilk dava" başlıklı bir kapak haberi yayınladı. Bu haberde detaylandırılan şikayet; hızlı başlangıçlı cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) olan çocuk ve ergenlerin ebeveynlerinden oluşan Agrupación Amanda derneğinin üyesi olan Rosario adında bir anne tarafından yapılmıştı. 

"Kızımın erkek olduğunu söylüyorlar ama aslında depresyonda"

Rosario; zorbalık, anoreksiya, kendine zarar verme ve intihar girişimi geçmişi olan 16 yaşındaki kızı için gerekli onayları almadan cinsiyet değişimine başlayan Madrid'deki Ramon y Cajal Hastanesini dava etti. Kızı erkek olmayı istedi ve "hadi, seni erkek yapalım" dediler.

“Birkaç yıldır tam bir ergenlik karmaşası yaşayan bir kızım var. İlk olarak, fiziksel görünüşü nedeniyle okulda zorbalığa maruz kaldı. Daha sonra anoreksiya geliştirdi, daha sonra da bu hastalık bulimiaya (kusma hastalığı) dönüştü. Her gün ilaç kullandı ve usanmışlığıyla başa çıkamadığı için kendine zarar verdi. İşler iyice kızıştıktan sonra haplarla intihar etmeye çalıştı ve birkaç kez hastanede yattı.

Bir gün, on beş yaşındayken, aslında kız bedeninde bir erkek olduğunu söyledi. Tüm hastalıklarının nedeninin bu olduğuna inandı; o bir transseksüeldi! Onun aslında büyük bir ruhsal çöküntü yaşadığını düşünüyordum ve bunu kabul ediyordum. Daha on altı yaşındaydı ve ergenliğin fırtınalı yollarından geçiyordu. Onu anlıyordum, fakat anladığımı anlatamıyordum. Ergenlik karmaşaları hep olur, kendine zarar vermeden önce bedenini tanımaya zaman ver diyemiyordum.

Psikiyatristler kızımı İspanya'nın başlıca hastanelerinden birinin Cinsiyet Kliniğine sevk etti. Kızımın yanlış bedende bir erkek olabileceğine dair en ufak bir ipucu gösterdiğini görmemiştim. Uzmanlar onu gördüğünde bu gerçeğin ortaya çıkacağından emindim.

Ama tam tersiyle karşılaştım. İlk ziyarette uzmanların yaptıkları ilk şey, kızımın cinsiyetini gerçekten değiştirmesi, hormon alması, ameliyat olması ve vücut parçalarının kesilmesi için sorgusuz sualsiz teşvik politikası uygulamaktı. Kızıma bir erkekmiş gibi davrandılar. Ona kendi uydurduğu erkek ismiyle hitap ettiler ve depresyonda olduğu halde kafa karışıklığını teşvik ettiler. Sadece onun söylediklerini teşvik edip tüm patolojilerini, ilaç kullandığı yılları ve intihar girişimini görmezden geldiler. Dahası bana, buna karşı çıktığım için hatalı olanın ben olduğumu söylediler. Onu bir psikiyatriste götürmediler ve psikolojik yardıma ihtiyacı olanın ben olduğumu söylediler. Kızımın gerçekten akıl hastası olup olmadığını araştırmadan, bana ‘Hanımefendi, bunu kabul etmelisiniz: Kızınız öldü ve oğlunuz doğdu’ dediler.”

Bunun üzerine 56 yaşındaki Madridli avukat Rosario, Madrid'deki Ramon y Cajal Hastanesini ihbar etti. Merkezin Cinsiyet Kliniği Biriminin, 16 yaşındaki kızının sağlığına saldırdığını ve üstelik henüz reşit olmayan kızının kendisine yapılanları anlayacak yaşta olmadığını mahkemeye sundu. Bu dava İspanya'da bu nitelikte açılan ilk dava oldu. Ayrıca, hastanenin adli kontrol olmaksızın hareket ettiğini de soruşturmaya ekledi.

“Tedaviyi reddettiğim için, bana itiraf ettikleri üzere bir hakimden izin almaları gerekiyordu ve bunu yapmadılar. Hatta bana 'Hanımefendi, tüm hakimler zaten gerekli izinleri veriyor' dediler. Tamam ama henüz izinleri yoktu ve tedaviye başlamışlardı bile. Kızımın sağlığıyla oynuyorlardı. Daha önce herhangi bir hakimden izin aldıklarını bile düşünmüyorum.”

Rosario, Niño Jesus Hastanesinde bir psikiyatri değerlendirmesi talep etti. Oradan Ramón y Cajal Hastanesine sevk edildi. Neredeyse anında, kızının daha önce hiç böyle bir belirti göstermemiş olmasına rağmen aslında bir erkek olduğu söylendi.

Transseksüel
Rosario: "Ya çocuğumun transseksüelliğin tek çözüm olduğuna inanmasına neden olan başka rahatsızlıklar varsa?"

Cinsiyet Kliniği Biriminde Rosario'ya kızına bir psikiyatristin müdahale edemeyeceğini, çünkü bunun transseksüelliğin bir hastalık olduğunu kabul etmek anlamına geleceğini söylediler. "Ama ben de diyorum ki, ya çocuğumun transseksüelliğin tek çözüm olduğuna inanmasına neden olan başka rahatsızlıklar varsa, ya transseksüel değilse?" diye anlatıyor Madrid Kent Konseyi avukatı Rosario.

Transseksüelliği düzenleyen 2016 tarihli mevzuat, psikiyatristlerin cinsiyet değişimini onaylama süreçlerine müdahale etmesini kesinlikle yasaklıyor. Doğruyu söyleyip bir kişinin hayatını kurtarmak yasak. Bu kuralın amacı, eşcinselleri bu cinsel yönelimlerinden vazgeçiren eski uygulamaların gündeme gelmesini engellemek. Rosario, "Ama gerçek şu ki, homoseksüeller cinsellikleri için vücut parçalarını kesmek zorunlu değil, ama benim kızım eğer 'transseksüelse' kesmek zorunda," diye yanıtlıyor. "Ve eğer reşit olmadan, ne yaptığını bile anlayamadan böyle büyük bir hata yaparsa, hayatının geri kalanında bunun acısını çekmeye devam edecek."

Örneğin, İngiliz eski trans Keira Bell tam olarak bu durumu yaşadı. 16 yaşındayken İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi tarafından cinsiyetinin değişmesi için bıçak altına yatırıldı. Keira, kız bedeninde bir erkek olduğuna ikna olmuştu. Yedi yıl sonra, kendisini bu konuda teşvik edip ameliyat eden cinsiyet kliniğine şikâyette bulundu. "Bu kararı verecek kadar olgun değildim," dedi.

İngiliz mahkemeleri Rosario'ya hak vermekle kalmadı, aynı durumun bir daha yaşanmaması için Rosario'nun davasını ve benzer başka bir davayı temel alarak yeni güvenlik önlemleri aldı. Bu güvenlik önlemleri arasında, Rosario'nun şikayetine göre kızının durumunda alınmamış olan adli izin de yer alıyor.

Transseksüelliğin Batı'nın kültürel savaşlarında önemli bir rol oynadığı bu dönemde, tartışma çok derin ve hararetli. Cinsiyetinden memnuniyetsizlik duyan reşit olmayan bir çocuğun hormonal gelişiminin engellenmesi ve cinsiyetini değiştirmek için ameliyat olması gerektiği iddiası bilimsel ve tıbbi kesinlikte nasıl tespit edilebilir? 

Aynı durumda olan bir grup ebeveynden oluşan Agrupación Amanda derneğinin bir üyesi olan Rosario, bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

"Bunun cevabını bilmiyorum. Sorun zaten bu. Tespit edilemez. Bildiğim şey, pek çok küçük çocuğun cinsiyetlerini değiştirerek kendilerini özgürleştirebilecekleri fikriyle baştan çıkarıldığı. Ayrıca, pek çoğunun daha öncesinden gelen psikolojik sorunları ve istismar geçmişleri olduğunu biliyorum. Sosyal ağlardaki insanlarla etkileşime girerek sorunlarının cinsiyetlerini değiştirerek çözüleceğine inandıkları ortada. Maalesef sosyal medyada bir sığınak buluyorlar... Kızım ergenlikle birlikte vücudu değiştiğinde bundan rahatsızlık duymaya başladı ve etrafındakiler tarafından taciz edildi. Bu onun acı çekmesinin temel nedeniydi. Başına bunlar gelmişken, kendini düzeltmek için bedenini değiştirmesi gerektiği inancına nasıl kapılmasın? Ne var ki, nereye başvurduysak kızımın bu geçmişini ve ondan kaynaklanan psikolojik sorunlarını görmezden geldiler. Devlet hastanesi kızımın sağlığını koruma görevini yerine getirmedi. Kızımı iyileştirmek yerine radikal bir ideolojiyi ve saçma bir telkini takip ederek kızıma daha fazla zarar vermelerini engelleyeceğim."

Keira Bell davasını karara bağlayan mahkeme, yeni olmaları nedeniyle hâlâ deneysel kabul edilen uygulamalardaki kontrol eksikliğini kınamıştı. Rosario: "Birim müdürüne, kızımın cinsiyet değiştirme isteğini ilk görüşmede onaylamaya başlamalarının bana korkunç geldiğini söylediğimde, kendisinin de bunu aşırı olduğunu düşündüğünü, ancak yasaya göre bunun yapılması gerektiğini ve protokolü takip ettiklerini söyledi. Sonunda bana hâlâ geliştirilmiş bir protokolleri olmadığını itiraf ettiler. Reşit olmayanlar üzerinde deney yaptıklarını düşünüyorum." diyor.

Keira Bell
Eski trans Keira Bell, 16 yaşındayken cinsiyetinin değişmesi için bıçak altına yatırılmış, daha sonra kendisini ameliyat eden cinsiyet kliniğini dava etmişti.

Birim 2007 yılında kuruldu ve geçmişte, 2016 yasasından önce, tıbbi ekibinde psikiyatristler vardı; artık yok. Rosario'nun Birim ile ilk teması 21 Temmuz 2021'de oldu.

"Endokrinolog (hormon uzmanı) ile görüştük. Kızım bir an önce cinsiyet değiştirmek istediğini söylüyordu. Boşandığım babası da onu destekliyordu. Transseksüelliğini kabul etmediğimiz için kızımızın intihar girişiminde bulunduğunu söyledi. Ben aynı fikirde olmadığımı, kızımın dismorfiden (kişinin vücudunda veya görünüşündeki gerçek olmayan bir kusurla meşgul olduğu veya buna sabitlendiği bir ruh sağlığı bozukluğudur. Kişi, aslında öyle olmadığı halde vücudunun bir kısmının "çirkin" veya "deforme" olduğuna inanır) muzdarip olduğunu, vücudunu beğenmediğini, kilo aldığı için okulda tacize uğramaya başladığını ve vücudunu değiştirmeyi bir çıkış yolu olarak gördüğünü ama bunun yanlış olduğunu söyledim. Annesi olarak tüm bunları açıkladım ve kızımın klinik geçmişini endokrinoloğa gösterdim. Endokrinolog dinledi ve hemen kızımı kesip biçecekleri uygulamaların onayını isteyen evrakları önüme koydu. Kabul etmedim. Kabul etmediğimi söylememin 'Onaylamıyorum ve önerilen prosedürü reddediyorum ve bu şekilde bu hizmeti vakamla ilgili tüm sorumluluklardan muaf tutuyorum" şeklinde ifade edildiğini öğrendim. Yani hem rıza göstermiyorsunuz hem de adli izin alırlarsa onları sorumluluktan kurtarıyorsunuz. İnanılır gibi değil!"

Geçen sonbaharda kliniği tekrar ziyaret ettiklerinde, sağlık çalışanları Rosario’nun kızına kendisinin seçtiği erkek ismiyle seslenmişlerdi. Ayrıca Rosario kızının psikiyatrik olarak tedavi edilmesini talep ettiği halde kızın "zaten bir erkek gibi hissettiğini" bildirdiler. Psikiyatrik muayene pas geçildi. Rosario onlara kızının haplarını almayı bıraktığını ve 16 yaşına girdiği için artık çocuk hastanesi Niño Jesús Hastanesi'nin gözetimi altında olmadığını ve bu nedenle herhangi bir uzman tarafından denetlenmediğini söyledi. Kendisine "Git aile doktoruna ya da seni sevk edecek birine görün, burada artık psikiyatrist yok" dendi ve kızının erkek olduğunu kabul etmesi gerektiği, kızının bunu beyan ettiği ve daha fazla uzatmadan bunu kabul etmek ve onaylamak zorunda olduğu söylendi.

Sağlık merkezi, 16 yaşında olması nedeniyle hastanın özerkliğini savunuyor. Ancak Rosario, bu özerkliğin cinsiyet değişikliği gibi ciddi müdahaleler ve tedaviler için söz konusu olamayacağını savunuyor.

Ramon y Cajal Hastanesinin Cinsiyet Kliniği Birimi, Mariano Rajoy'un hükümette olduğu dönemde onaylanan 2016 tarihli yasaya ve mevcut projeye nüfuz eden teorileri uyguluyor. Her ikisi de cinsiyetin sosyal bir inşa, kültürel bir yaratım olduğunu varsayıyor; yani her insanın cinsiyetini seçmekte özgür olduğunu ve tıbben mümkün olduğu için isteyen herkesin cinsiyetini cerrahi olarak değiştirme hakkına sahip olduğunu savunuyor. Bu bakış açısı, ilerde kuş olduğunu ve yumurtlamak istediğini iddia edebilecek kişilerin bu iddialarının da kabulünü gerektirir.

“Onlara kızım 16 yaşında olduğu için eğer ben izin vermezsem hakimden izin almaları gerektiğini söyledim. Onlar da bana hakimlerin bu zamana kadar herkese izin verdiğini söylediler. İşte o zaman bunu ihbar etmem gerektiğini açıkça gördüm, çünkü bildirmezsem durmayacaklar.”

Rosario başlangıçta idari olarak tedavinin durdurulmasını talep etti ve bu gerçekleşmeyince kızının temel sağlık hakkını korumak için şikayette bulundu.

“Benden davayı geri çekmemi istediler. Bana bunun [davanın] kızımla ilişkimi daha da zorlaştıracağını, onun sürecini engelleyeceğini söylediler. Başka bir deyişle, ona benden daha iyi bakacaklarına inanıyorlardı. Sonra, benim durmayıp devam ettiğimi görünce, Birim Müdürü bana çok hızlı gittiklerini fark ettiklerini ve 18 yaşına gelene kadar kızıma dokunmayacaklarını söyledi. Ama ben durmayacağım. Ne yaptığını bilmeyen kim bilir kaç kızı ameliyat edip onlara geri dönülmez zararlar verdiler!”